Ważne
  Fundacja Iskierka ma już 10 lat: kto otrzymał statuetkę od...

  Fundacja Iskierka ma już 10 lat: kto otrzymał statuetkę od fundacji?

  Bartłomiej Wortolec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  10-lecie Fundacji Iskierka
  1/27
  przejdź do galerii

  10-lecie Fundacji Iskierka ©Marzena Bugała Azarko

  Niesamowici ludzie i atmosfera, to koncert Orkiestry Onkologicznej stworzonej przez fundację Iskierka, która 4 grudnia świętowała swoje 10-lecie. Na deskach chorzowskiego Teatru Rozrywki pojawili się muzycy, podopieczni fundacji, rodzice, wolontariusze oraz... chór prezesów! Podczas koncertu wyróżniono firmy oraz osoby, które w szczególny sposób przysłużyły się działalności fundacji. Iskierka przez wszystkie lata na leczenie, doposażanie, działania terapeutyczne i inne przeznaczyła prawie 17,5 mln złotych!
  Od 10 lat podopieczni Iskierki bez kroplówek, ich rodzice oraz lekarze i pielęgniarki bez szpitalnych fartuchów, z egzotycznymi instrumentami perkusyjnymi w rękach organizują się, by zagrać ten jeden raz w roku. 4 grudnia mogliśmy zobaczyć nawet zespół grający na śmieciach oraz warzywach. Jak widać kreatywność nie zna granic!

  Tegoroczny koncert był podsumowaniem 10 lat działania fundacji i podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy przez lata wspierali Iskierkę.
  Fundacja przez wszystkie lata działania zdołała zebrać prawie 17,5 mln złotych! Ponad 12,5 mln zł fundacja przeznaczyła na leczenie podopiecznych i doposażenie oddziałów i szpitali. Na integrację i systemowe działania wydano ponad 4 mln złotych, a ponad pół mln złotych przeznaczono na działania terapeutyczne, czyli projekty psychologiczne.

  Czego życzy Iskierce pani prezes Jolanta Czerniecka-Siwecka?

  - Życzę przede wszystkim więcej zdrowia naszym dzieciakom, a nam – Iskierce – kolejnych dobrych dziesięciu lat i tak fajnego rozwoju oraz wielu ciekawych ludzi wokół nas. Myślę, że ludzie to podstawa, a dzięki ich zaufaniu tworzymy coś pozornie niemożliwego. Dzisiaj to widać, bo energia jest niesamowita, zresztą jak co roku. To jest już 10 koncert i zawsze przeżywam ten sam stres związany z całą logistyką oraz wszystkimi elementami, które trzeba dopiąć na ostatni guzik. Później jak się patrzy na całość to jest w tym tyle energii, radości i zabawy, to mogę śmiało stwierdzić, że jest to coś nieocenionego. Tutaj trzeba być i to zobaczyć - mówi Jolanta Czerniecka-Siwecka, prezes fundacji Iskierka.
  25 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Dziecięca Orkiestra Onkologiczna i Chór Prezesów

  Dziś koncert Fundacji Iskierka. Wystąpi... Chór Prezesów [TRANSMISJA LIVE]

  Link do głównego zdjęcia

  Dziecięca Orkiestra Onkologiczna i Chór Prezesów ©RED, Joanna Nowicka


  Fundacja Iskierka obecnie ma 70 wolontariuszy. Jak sama prezes przyznaje - mamy taką ekipę, którą przez dwa lata szkoliliśmy i przy większych akcjach są niezastąpieni.

  - Z perspektywy 10 lat, to udało nam się łączyć różne środowiska. To jest niesamowite, że potrafimy pracować i z biznesem i z instytucjami, artystami, lekarzami oraz dzieciakami , a jednocześnie potrafimy wymyślać takie projekty, że te wszystkie grupy w tym uczestniczą, a ponadto każda z nich jest zadowolona. Myślę, że takimi cudownymi projektami są Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, Akcja Lato nasze pikniki i bale przebierańców. 10 lat to nasza praca na oddziale, bycie z dzieciakami oraz ich rodzinami. Wymyślamy np. zawody na kroplówce. Wtedy z urządzenia, które służy w leczeniu staje się dla dzieciaków zabawką. Po prostu towarzyszymy całym rodzinom w różnych momentach ich życia - dodaje Jolanta Czerniecka-Siwecka.

  Na koncertach fundacji Iskierka obecna jest także Grażyna Sobol-Milejska, która na co dzień pracuje z dziećmi w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

  - To jest już 10 koncert Iskierki i staram się uczestniczyć we wszystkich, a kiedy było to niemożliwe, bo przeważnie miałam dyżur, to zawsze z dziećmi w oddziale wspólnie oglądaliśmy transmisję z wydarzenia. Z dużą radością i zaszczytem biorę w tym udział, jednak jest to jakiś wyraz solidaryzmu dla działań, które podejmuje Iskierka. Oddział, który prowadzę jest beneficjentem tych działań. Jest w tym dużo spontaniczności, radości i miłości i tak naprawdę Iskierka jest skuteczną fundacją. Nasz oddział został wyremontowany i doposażony, więc jest co wspierać – mówi doktor habilitowana Grażyna Sobol-Milejska onkolog, hematolog dziecięcy, ordynator oddziału onkologii, hematologii i chemioterapii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama