Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gladiusz to nowy wierzchowiec policji konnej z Chorzowa WIDEO + ZDJĘCIA

Redakcja
Gladius to nowy koń policji konnej w Chorzowie
Gladius to nowy koń policji konnej w Chorzowie KMP Chorzów, Patryk Drabek
Zespół policji konnej z Chorzowa ma nowego funkcjonariusza. To Gladius, czteroletni koń szlachetny półkrwi. - Koń trafił do nas w minionym tygodniu, dzięki Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska. Po kilkudniowej adaptacji w nowym miejscu, w poniedziałek rozpoczął szkolenie - mówi asp. Sebastian Imiołczyk z Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. ZOBACZCIE WIDEO + ZDJĘCIA

Szkolenie konia Gladiusa ma przygotować wierzchowca do atestacji I stopnia, co pozwoli mu wyruszyć w patrol z opiekunem. W tym przypadku z sierż. Mariuszem Chlaszczakiem.

- Pierwszy etap szkolenia trwa pół roku. W tym czasie koń jest przyzwyczajany do różnych sytuacji, które są dla niego nienaturalne. Od zarania dziejów było to zwierzę, które uciekało, więc w pewien sposób musimy „przeprogramować” te naturalne odruchy - tłumaczy st. asp. Karol Molenda z zespołu konnego KMP w Chorzowie.

Obecnie w chorzowskiej policyjnej drużynie konnej jest pięć koni, które biorą udział w zabezpieczaniu imprez masowych. To zazwyczaj duże festyny oraz piłkarskie mecze. Wierzchowce bardzo często patrolują również WPKiW w Chorzowie.

Najczęściej konie pełnią służbę do 15. roku życia, o ile nie mają problemów zdrowotnych, które wcześniej wyeliminują zwierzę z policyjnych działań. Gdy już uzyskają ten wiek, są co roku badane przez weterynarza, który decyduje czy konie nadają się jeszcze do służby.

KOŃ GLADIUS ODBYWA SZKOLENIE

- U nas w jednostce są też 20-letnie konie i nie jest tak, że 15-letnie zwierzę jest już wycofywane ze służby. Zdarzają się jednak też takie sytuacje, że ze względów zdrowotnych ta służba jest krótsza - wskazuje Karol Molenda i dodaje: - Nasze konie nie mogą paść się na łące, więc staramy się, by pasza była jak najbardziej urozmaicona. Bogata w suplementy i odżywki - podkreśla funkcjonariusz.
Jak podkreślają policjanci, koń, który ma pełnić służbę w policji, musi być przede wszystkim spokojny i opanowany.

- Nie powinien nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu - wskazuje asp. Sebastian Imiołczyk.

To może być trudne szczególnie w sytuacji, gdy policjanci zabezpieczają np. mecze piłkarskie i mają do czynienia z kibolami. Funkcjonariusze przyznają jednak, że tak potężne zwierzę budzi respekt podczas spotkań z pseudokibicami.

- Osoby, które przychodzą po to, by zobaczyć mecz, odbierają nas bardzo pozytywnie. Kibole traktują nas natomiast, jak wrogów i kilka razy próbowali prowokować zwierzęta. Konie poradziły sobie jednak bardzo dobrze - uśmiecha się Karol Molenda.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!