Kolory Śląska: spotkanie poświęcone architekturze sakralnej...

  Kolory Śląska: spotkanie poświęcone architekturze sakralnej [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyskusja o śląskich kościołach w Chorzowie
  1/45
  przejdź do galerii

  Dyskusja o śląskich kościołach w Chorzowie ©Łukasz Folda

  W Starochorzowskim Domu Kultury odbyła się dyskusja o śląskich kościołach, które zbudowano po 1945 roku. Wydarzenie to połączone było ze spotkaniem z doktorem księdzem Leszkiem Makówką, specjalistą z dziedziny architektury sakralnej.
  W Starochorzowskim Domu Kultury, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej Roman Herrmann poprowadził spotkanie, którego inspiracją była publikacja Architektura VII Dnia dotycząca kościołów powstałych na Górnym Śląsku po 1945 roku. Gościem spotkania był dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, doktor historii sztuki ksiądz Leszek Makówka.

  Okazuje się, że fundamenty wielu kościołów powstałych po II wojnie światowej, zostały postawione jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym na terenie Katowic, Chorzowa i Tychów – miast, które znalazły się w Polsce w wyniku powstań śląskich. Charakterystyczną cechą modernizmu jest to, że kościoły były funkcjonalne.

  - Część z nich przyjęło szokujące do dziś formy, jak Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, której konstrukcja oparta na kilku owalnych elementach oraz budowa z cegły klinkierowej – w odróżnienia od białej, prostej formy całego osiedla – mocno wyróżniała obiekt na terenie okolicznych budynków - mówi Łukasz Folda ze Starochorzowskiego Domu Kultury w Chorzowie.

  Innym przykładem jest powstały w dobie rozwijania Nowych Tychów kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela z charakterystyczną, zastępującą krzyż polichromią Jezusa Chrystusa lub stacjami drogi krzyżowej, na których – w zależności od położenia słońca – odbijały się promienie przechodzące przez witraże.

  Z kolei kościoły powstałe na początku lat 90. XX. wieku, jak Parafia pw. Ciała i Krwi Pańskiej autorstwa chorzowskiego architekta Adama Lisika to obiekty mniejsze, przyjemne w formie, sprzyjające skupieniu, modlitwie, refleksji i kameralnej atmosferze.

  - Nie sposób nie wspomnieć o trwającej od 1999 roku budowie kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, którego skomplikowana forma powoduje, że nie został ukończony do dziś. Jak jednak słusznie zauważono, wiele arcydzieł architektury sakralnej światowej klasy powstawało nawet kilkaset lat - podkreśla Łukasz Folda.
  Zobacz galerię
  Kolejna edycja imprezy Kolory Śląska odbędzie się 25 kwietnia, we wtorek wystąpi Marek Makaron Motyka i Rico Rajca. Zaprezentują śląskie pieśni we współczesnej interpretacji.

  - Porozmawiamy też o tym, jakie kolory widzą na Śląsku muzycy - zapowiada Łukasz Folda.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolory Śląska, architektura sakralna.

   Wanda Sułkowska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kościoły budowano zawsze. W czasach władzy nieprzychylnej katolicyzmowi też były sposoby na finansowanie architektury sakralnej.
   Mnie martwią śląskie niszczejące zabytki. Chorzowska Rzeźnia...rozwiń całość

   Kościoły budowano zawsze. W czasach władzy nieprzychylnej katolicyzmowi też były sposoby na finansowanie architektury sakralnej.
   Mnie martwią śląskie niszczejące zabytki. Chorzowska Rzeźnia Miejska skazana na unicestwienie. Od lat władze miasta nie znalazły sposobu ratunku dla tego zabytku. Nie widziałam nigdy w Polsce kościoła katolickiego w takim opłakanym stanie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama