Nie każdy pies nadaje się do pracy w policji. Jaki musi być?...

  Nie każdy pies nadaje się do pracy w policji. Jaki musi być? ZDJĘCIA

  MAD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nie każdy pies nadaje się do policji
  1/9
  przejdź do galerii

  Nie każdy pies nadaje się do policji ©KMP Chorzów

  W Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie odbyła się atestacja psów, w trakcie której czworonogi musiały wykazać się posłuszeństwem, bronić przewodnika i zaprezentować umiejętności tropienia. Zajęcia kontrolne, którym zostały poddane, zaliczyły bezbłędnie.
  W poniedziałek pod nadzorem koordynatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz przy udziale przedstawiciela Zakładu Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach, odbyła się atestacja psów służbowych. Szczegółowym egzaminom poddano dwanaście czworonogów, które na co dzień służą w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie, Katowicach, Bytomiu, Zabrzu, Rybniku oraz w Komendzie Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.


  Psy służące w policji pochodzą z prywatnych hodowli. Zwierzęta nie muszą mieć rodowodu, ale muszą spełniać określone kryteria. Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat. Przede wszystkim muszą być zdrowe. Nie mogą bać się strzałów, powinny odznaczać się określonym poziomem agresji - muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny mieć także wrodzony instynkt aportowania, bo wtedy będą dobrze tropiły. Pies, wybrany w oparciu o takie kryteria, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam jest ponownie sprawdzany przez weterynarza pod kątem zdrowia, a przez treserów pod względem wymaganych cech niezbędnych w danej specjalizacji.

  Zobacz galerię

  Szkolenie trwa około sześciu miesięcy. Od samego początku kursy są podzielone na poszczególne specjalizacje. Część zajęć przewodnicy i psy odbywają poza szkołą, tak aby zwierzęta nauczyły się działać w naturalnych warunkach, przyzwyczaiły się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, do pracy w dzień i w nocy. Umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji. Wracające ze szkolenia dostają tzw. atest, wydawany na rok. Po roku służby każdy pies przechodzi ponowny egzamin przed komisją. Jeżeli jest sprawny i zachował wszystkie umiejętności nabyte podczas szkolenia, to atest ten jest przedłużany na kolejny rok.

  Od policjanta, który zdecyduje się na pracę z psem, nie są wymagane żadne specjalistyczne kwalifikacje. Tylko w przypadku pracy z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych przewodnik musi wcześniej przejść szkolenie z rozpoznania pirotechnicznego. Wiadomo jednak, że osoby, które decydują się na pracę ze zwierzętami, nie mogą się ich bać, muszą być stanowcze, aby psy ich słuchały, a przede wszystkim powinny mieć odpowiednie podejście do zwierząt i najzwyczajniej je lubić.

  ZOBACZCIE FILM: Pies najlepszym przyjacielem człowieka
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama