Przyjdź na zajęcia Akademii Aktywnego Seniora do Parku...

  Przyjdź na zajęcia Akademii Aktywnego Seniora do Parku Śląskiego PROGRAM

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gimnastyka dla seniorów w Parku Śląskim
  1/8
  przejdź do galerii

  Gimnastyka dla seniorów w Parku Śląskim ©Olga Krzyżyk

  Gimnastyka, gra w bule, zajęcia z języka rosyjskiego lub taniec, śpiew i biegi. W Parku Śląski nie brakuje ciekawych zajęć dla seniorów. W wakacje będzie jeszcze większy wybór. Po przerwie wracają zajęcia jogi. Nowością będzie taniec i muzyka.
  Seniorzy w te wakacje na pewno nie będą się nudzić. Nie ma co siedzieć w domu. Trzeba wyjść do innych i miło oraz aktywnie spędzić czas. Fundacja Park Śląski wraz Parkową Akademią Wolontariatu przygotowała ciekawe i bezpłatne zajęcia dla seniorów w ramach Aktywnej Akademii Seniora. Poznajmy, jaki jest program zajęć w lipcu.

  Zobacz galerię

  Aktywna Akademia Seniora: program

  Zajęcia dla seniorów organizowane są już od 2011 roku. I to stale, a nie tylko w wakacje. W lipcu i sierpniu będzie jednak więcej zajęć sportowych, po przerwie wróci także joga. Oczywiście lato to także pora, by korzystać ze słońca i ćwiczyć w plenerze.

  - Wśród nowych zajęć jest m.in. taniec i muzyka, które będą odbywać się w środy od godz. 16.30 do 17.30 przed Gołębnikiem (okrągły budynek przy parkingu w pobliżu restauracji Róża, al. Różana 6) - wymienia Ewa Kulisz z Fundacji Park Śląski.

  - W piątki seniorzy natomiast zagrają we francuskie bule. Gra polega na tym, że rzuca się kulami. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.30 i potrwają do 12.30 przy „Bratku” (aleja Główna, żółty niewielki budynek). Zajęcia poprowadzi senior oraz maratończyk - Franciszek Pendolski. Po przerwie wracają także zajęcia jogi z Pawłem Kamińskim z katowickiej Akademii Jogi i Terapii Ruchem. Joga również będzie w piątki od godziny 15.00 do 16.00 przy „Gołębniku” - dodaje Ewa Kulisz.

  Ponadto dla seniorów przygotowano trening rowerowy, który będzie w każdą środę lipca od godziny 14.00 do 16.00. Wyjazd, jak zawsze jest sprzed Gołębnika w Parku Śląskim. Seniorzy mogą bezpłatnie wypożyczyć rowery lub przyjechać na własnym sprzęcie. Co więcej, August Jakubik w czwartkowe wieczory (godz. 18.00) prowadzi treningi biegowe. Start sprzed Gołębnika.

  Róża Domeradzka natomiast poprowadzi jedne z popularniejszych zajęć, czyli gimnastykę Na ćwiczenia z trenerką Różą przyjeżdżają seniorzy z Zabrza, Sosnowca, Będzina czy Bytomia. Tu zawsze jest spora grupa. Gimnastyka jest w każdy wtorek lipca w godzinach 11.30-12.30 w lub przy Gołębniku.

  Zajęcia nordic-walking prowadzi natomiast wolontariusz Edward Jarosz, który jest także przewodnikiem turystycznym. Podczas wspólnego marszu będzie można dowiedzieć się kilku ciekawostek o Parku Śląskim m.in. o rzeźbach plenerowych. Seniorzy będą mogli bezpłatnie wypożyczyć kije. Kto ma lepiej niech weźmie swoje, by nie zabrakło ich dla innych.

  - W lipcu zaplanowaliśmy także wykład i porady Mateusza Durbasa, dietetyka i miłośnika zdrowego stylu życia „Jak jedzenie wpływa na długość życia”. Wykład będzie w czwartek, 16 lipca, od 16.00 do 18.00 - zapowiada Ewa Kulisz.

  Akademia Aktywnego Seniora to nie tylko zajęcia sportowe. To m.in. warsztaty rękodzieła (czwartki, godz. 14.00-15.30, Bratek), spotkania z kulturą i językiem rosyjskim (piątki 12.30-14.00, Bratek), komputery i multimedia (poniedziałki, 10.00-11.30, siedziba Fundacji, al. Gwiazd 2, zielony budynek za Marysinym Dworem) oraz prace pielęgnacyjno-ogrodnicze w Parku Śląskim, czyli „Zielona Akademia”.

  Poznaj ludzi, którzy cały czas są aktywni

  - Wolny czas zwykle spędzam aktywnie. Razem z mężem dużo chodzimy, pływam, kiedyś jeździłam na nartach. Planuję także w lipcu iść na zajęcia z tańca i muzyki, gimnastyki i może jogi. Ostatnio skończyłam też kurs obsługi tabletu - mówi Małgorzata Mucha, seniorka i wolontariuszka. - Ja w ramach Parkowej Akademii Wolontariatu prowadzę zajęcia z języka angielskiego. Seniorzy uczą się rozmawiać w języku angielskim. Na moje zajęcia w minionym roku przyszedł mój przyszły mąż. Zdradził jednak, że nie mógł się w ogóle skupić. Zaczęliśmy się spotykać i w czerwcu wzięliśmy ślub - opowiada Małgorzata Mucha.

  Po różnych parkowych zajęciach seniorzy często idą razem na spacer czy kawę. Tu nawiązują się przyjaźnie, a nawet związki. - Warto przyjść na zajęcia, bo ćwiczenia przedłużają życie i usprawniają mózg. Tu można także spotkać bardzo sympatycznych ludzi - podkreśla Ewa Kulisz z Fundacji Park Śląski.

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akademia profesora Alzheimera

   jest cool (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   i asystentki Iwony Demencji.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama