Śląski Ogród Zoologiczny ma małą samicę wielkiego kudu

  Śląski Ogród Zoologiczny ma małą samicę wielkiego kudu

  Zdjęcie autora materiału

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląski Ogród Zoologiczny ma małą samicę wielkiego kudu
  1/22
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola

  Śląski Ogród Zoologiczny ma nową mieszkankę. To samica kudu wielkiego, która urodziła się w połowie lipca. Kudu można zobaczyć na wybiegu antylop w pobliżu mini zoo.
  W całej Polsce tylko w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym można zobaczyć kudu wielkie, czyli pod względem wielkości drugą antylopę Afryki. Łącznie na wybiegu jest sześć antylop kudu.

  13 lipca urodziła się mała samiczka. Można ją poznać po charakterystycznych wielkich uszach.

  Pracownicy zoo odkryli, że tuż po narodzeniu samiczka nie chce obciążać jednej z nóg. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego okazało się, że to złamanie. Obecnie ma założony opatrunek.

  - W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest jeden samiec kudu, Mbuzi, oraz dwie dorosłe samice, Crazy i Utah. W zeszłym roku urodziły się dwa młode kudu. 13 lipca na świat przyszła samiczka - liczy Alina Kloska, kierowniczka sekcji ssaków kopytnych Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

  Samce kudu wielkiego charakteryzują się kręconymi, dużymi rogami. Samice są bezrożne. Wszystkie te antylopy mają wielkie małżowiny uszne, co najbardziej jest widoczne u młodych kudu.

  Antylopy kudu w chorzowskim zoo można zobaczyć na wybiegu antylop, w pobliżu mini zoo. Jak wszystkie antylopy, kudu żywią się m.in. trawą i sianem.

  Zobacz galerię

  Kudu nie jest największą antylopą, którą można zobaczyć w śląskim zoo. Największą jest afrykański eland, który jest największą antylopą na świecie. Eland zwany jest także kanną. Waga dorosłego samca może zbliżać się do 1000 kg, długość ciała to około 3 m, zaś wysokość w kłębie sięga 1,8 m. W naturze zwierzę to zamieszkuje głównie rezerwaty na południe od Sahary.

  Kudu mają długość ciała sięgającą 185-245 cm, wysokość w kłębie 100-150 cm waga 120-315 kg, a długość rogów samców sięga 120 cm.

  Kudu występują w Afryce Południowej i Wschodniej na kamienistych równinach, terenach pagórkowatych i w górach, na obszarach o różnym stopniu zakrzewienia lub zadrzewienia. Dawniej był gatunkiem licznym w całym zasięgu występowania - jak podaje Wikipedia. Obecnie jest zagrożony z powodu masowych polowań. Najliczniejsze populacje zachowały się w Namibii i RPA. Populacje wschodnioafrykańskie są rozproszone na obszarach górskich.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  DLACZEGO SŁOŃ THISIAM NIE MA JESZCZE POTOMKA


  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama