Stadion Śląski zostanie dokończony! Zakończenie modernizacji...

  Stadion Śląski zostanie dokończony! Zakończenie modernizacji i nowe kredyty: 64 mln i 35 mln złotych

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stadion Śląski kosztować będzie 650 mln zł. Czy to dużo?
  1/7
  przejdź do galerii

  Stadion Śląski kosztować będzie 650 mln zł. Czy to dużo? ©Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni

  Radni sejmiku śląskiego zgodzili się, aby województwo zaciągnęło kredyt na dokończenie modernizacji Stadionu Śląskiego. Chodzi o 64 mln zł. Ale radni zgodzili się na zaciągnięcie jeszcze jednej pożyczki w wysokości 35 mln zł - aby wybudować parkingi i system odwadniania. Czy to oznacza, że koszty modernizacji wzrosną w sumie jednak o 100 mln zł?

  Budowa Stadionu Śląskiego zostanie dokończona!  Radni sejmiku śląskiego wyrazili zgodę, aby zaciągnąć na modernizację Stadionu Śląskiego kredyt.

  Za rok otwarcie - zakomunikował na Twitterze Kazimierze Karolczak, członek zarządu województwa, zaraz po tym jak radni wyrazili zgodę na zaciągnięcie kredytu, umożliwiającego dokończenie budowy Stadionu Śląskiego. Na 45 radnych, w głosowaniu wzięło udział 37 osób, za było 24, przeciw - 12, a jedna osoba się wstrzymała.

  Wysokość kredytu to 64 mln zł, ale w dokumencie znalazł się zapis także o innej pożyczce. W rubryce „inwestycje towarzyszące niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Stadionu Śl.” radni zgodzili się na zadłużenie o kolejnych 35 mln zł. Czyli w sumie 100 mln zł?

  Kazimierz Karolczak wyjaśnia, że tych dwóch pozycji nie należy ze sobą łączyć. Ten pierwszy kredyt (64 mln zł) rzeczywiście ma umożliwić sfinalizowanie bezpośredniej budowy, zaś w drugim przypadku chodzi o inwestycje na terenie wokół stadionu, leżącym w Parku Śl. - budowę dwóch parkingów i systemu odwadniania.

  - Będzie to inwestycja towarzysząca, ale nie wliczamy tego w koszt budowy stadionu - mówi Karolczak i podkreśla, że sama modernizacja areny pochłonie - jak wcześniej zapowiadano - 650 mln zł.

  Podkreśla również to, że inwestycje towarzyszące być może uda się zrealizować w 2017 roku, ale ich finalizacja nie jest związana bezpośrednio z otwarciem „Kotła Czarownic”. A ten ma być uruchomiony we wrześniu przyszłego roku.
  Z taką interpretacją nie zgadza się Piotr Czarnynoga, radny Prawa i Sprawiedliwości.

  - Jak można w przyszłym roku oddać do użytku stadion bez parkingów i systemu odwadniania? - pyta retorycznie.

  -Budowę tego stadionu trzeba zakończyć. Ale jeśli z tych 100 mln zł (radny sumuje wartość obu kredytów, których zarząd nie łączy ze sobą - przyp. red.), tylko ponad 20 mln zł będzie przeznaczona na zwiększenie funkcjonalności tego obiektu, a cała reszta to pokrycie strat, które ponieśliśmy na skutek nieudolnego prowadzenia inwestycji, to my jako klub PiS niestety nie mogliśmy poprzeć takich zmian - dodaje.

  Przypomnijmy: w zeszłym tygodniu władze regionu poinformowały, że koszt przebudowy stadionu będzie droższy o 64 mln zł z dwóch powodów. Pierwszy to problem z dachem - w 2011 roku pękły „krokodyle” (uchwyty łączące linie promieniowe dachu), przez co trzeba było wyłonić nowego wykonawcę i dołożyć do tego zadania 57 mln zł. Drugi powód to nadanie nowych funkcjonalności, które mają sprawić, że arena będzie komercyjnie bardziej atrakcyjna. Chodzi np. o budowę pawilonu szatniowego wokół boisk zewnętrznych, strzelnicy do biathlonu czy siatki ledowej na zewnątrz. Przebudowana ma być też promenada wokół areny (koszt 12 mln zł), ponieważ w czasie deszczu zbierała się tam woda, co powodowało, że z użytku musiały być wyłączane trzy bramki wejściowe.

  Czy Stadion Śląski jest budowany za drogo? Członek zarządu województwa Kazimierz Karolczyk opublikował dane, według których Stadion Śląski wcale nie należy do najdroższych obiektów tego typu.  Sonda

  650 mln zł na modernizację Stadionu Śląskiego to:


  JUŻ TERAZ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ
  KLIKNIJ I WYBIERZ GWIAZDĘ KONCERTU CEREMONII OTWARCIA STADIONU ŚLĄSKIEGO


  Wzięcie kredytu na dokończenie stadionu było jednym z trzech wariantów umożliwiającym sfinalizowanie budowy. Pod uwagę brano również odzyskanie roszczeń finansowych od podwykonawców oraz podatku VAT od nakładów inwestycyjnych poniesionych przez województwo. Kazimierz Karolczak mówił, że w tym pierwszym przypadku trwa spór z podwykonawcą, a żądania opiewają na kwotę ok. 130 mln zł. Sprawa na wokandę ma jednak trafić dopiero w przyszłym roku.

  *Rodzina i przyjaciele z GKS Katowice żegnają tragicznie zmarłego 19-latka WIDEO
  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Alarm bombowy w centrum Katowic EWAKUACJA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stadion Śląski wreszcie z kolorowym oświetleniem

   Tomek Piasniki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wreszcie ruszyła testowa wersja iluminacji Stadionu Śląskiego, zapowiada się ciekawie najlepiej oglądnąć na żywo, a komu się nie chce lub mieszka daleko, link...rozwiń całość

   Wreszcie ruszyła testowa wersja iluminacji Stadionu Śląskiego, zapowiada się ciekawie najlepiej oglądnąć na żywo, a komu się nie chce lub mieszka daleko, link https://www.youtube.com/watch?v=JyF8unSZFG4zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk będzie miał swoją "piramidę"

   Kormelowice Zeitung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Jak stadion zostanie ukończony i pomalowany w barwy modro-kanarkowe, to rasiowe plemiona będą miały miejsce na pochówek. Za dwa tysiące lat zostaną odkopani i wystawieni w Berlinie w Pergamon...rozwiń całość

   Jak stadion zostanie ukończony i pomalowany w barwy modro-kanarkowe, to rasiowe plemiona będą miały miejsce na pochówek. Za dwa tysiące lat zostaną odkopani i wystawieni w Berlinie w Pergamon Museum. Widok mumii dochtóra sztuki na pocztówkach dostępny będzie w lokalnym sklepiku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chory pomysł ,to powinno byc zburzone, wyszło by taniej

   zzx- (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   chore ambicje niektórych oficjeli,nigdy tego stadionu nie spłacicie,a brzydactwo na potęgę- ludzie przejrzyjcie na oczy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Okropieństwo

   Obser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Wogóle jak tendencyjny jest sam tytuł artykułu -Stadion Śląski zostanie dokończony! Najgorzej zarządzana inwestycja na Śląsku pod względem wykonawczym i finansowym ( wielokrotnie podnoszone...rozwiń całość

   Wogóle jak tendencyjny jest sam tytuł artykułu -Stadion Śląski zostanie dokończony! Najgorzej zarządzana inwestycja na Śląsku pod względem wykonawczym i finansowym ( wielokrotnie podnoszone nakłady na obiekt ) oraz opóźnienia ! I teraz dziennikarka z Jaworzna miasta z którego jest marszałek Saługa próbuje nam wykreować z totalnej porażki władz regionalnych sukces , dodatkowo z Karolczaka speca od patentów zrobić guru finansów ....no po prostu żenada !Może lepiej rozpocząć działania związane z niegospodarnością na obiekcie niż wciskać kit biedocie o sukcesie w firmie zaciągnięcia kolejnego kredytu na stadion w wysokości 100 mln zł !
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   porównanie

   pasażer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Jadąc pociągiem Kolei Śląskich starym kiblem Starsza Pani bulwersuje się że musi jeździć zdezelowanym pociągiem usłyszała że w zamian ma przepiękny Stadion Śląski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Karolczak

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Porażka i przekręt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten straszny Stadion Śląski

   fakcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Łatwiej wybudować od podstaw nowy stadion niż przebudowywać stary.
   Stadion Śląski (przed przebudową) przez wiele lat pełnił funkcję stadionu narodowego bo po zapuszczeniu Stadionu Dziesięciolecia...rozwiń całość

   Łatwiej wybudować od podstaw nowy stadion niż przebudowywać stary.
   Stadion Śląski (przed przebudową) przez wiele lat pełnił funkcję stadionu narodowego bo po zapuszczeniu Stadionu Dziesięciolecia w stolicy był to jedyny stadion gdzie mogła grać reprezentacja narodowa 40 mln kraju w środku Europy.
   Wszystki polskie stadiony na Euro zostały zbudowane na kredyt.(stan długu publicznego 793 mld na koniec 2012r.)
   Władze regionalne nie miały nic do powiedzenia ,mogły najwyżej zaakceptować to co dostaną z pańskiego stołu przy okazji EURO.
   Jeżeli chodzi o gospodarność wystaczy porównać koszt jednego krzesełka z innymi podobnej wielkości stadionami w kraju i zagranicą.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odlot kompletny

   Tomas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Ja chcę zarabiać tyle co za granicą , jeździć takim samochodem jak moi rówieśnicy z zachodniej Europy, mieć taki dom lub mieszkanie jak oni, wyjeżdżać i wypoczywać tam gdzie Oni i jak Oni ...no i...rozwiń całość

   Ja chcę zarabiać tyle co za granicą , jeździć takim samochodem jak moi rówieśnicy z zachodniej Europy, mieć taki dom lub mieszkanie jak oni, wyjeżdżać i wypoczywać tam gdzie Oni i jak Oni ...no i czemu tego nie mam, dlaczego władza mi tego nie załatwia?Tylko krzesełka na stadionie mi załatwiają w europejskich cenach pajace!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cena jk. Śl-11.931 Nar-34.118

   fakcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Pogratulować ambicji .
   Ciekawe czy w Europie nie tylko Zachodniej ale też we Wschodniej jest aglomeracja powyżej 1mln mieszkańców która nie posiada żadnego dużego stadionu ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chore ambicje

   Yeti (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Myślę, że im biedniejszy kraj i chora władza tym bardziej wyznaje zasadę zastaw się i postaw się przykład olimpijski kompleks sportowy w Atenach w Grecji , gdzie teraz hula wiatr, a Grecy są...rozwiń całość

   Myślę, że im biedniejszy kraj i chora władza tym bardziej wyznaje zasadę zastaw się i postaw się przykład olimpijski kompleks sportowy w Atenach w Grecji , gdzie teraz hula wiatr, a Grecy są zakładnikami długów zaciągniętych przez palantów, którzy nie chcieli oddać stołków (coś jakby w naszym regionie, bo za 2 lata wybory samorządowe i mogą być zmiany) i programów naprawczych....no ,ale stadion musi być!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten straszny Stadion Śląski

   fakcik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Łatwiej wybudować od podstaw nowy stadion niż przebudowywać stary.
   Stadion Śląski (przed przebudową) przez wiele lat pełnił funkcję stadionu narodowego bo po zapuszczeniu Stadionu Dziesięciolecia...rozwiń całość

   Łatwiej wybudować od podstaw nowy stadion niż przebudowywać stary.
   Stadion Śląski (przed przebudową) przez wiele lat pełnił funkcję stadionu narodowego bo po zapuszczeniu Stadionu Dziesięciolecia w stolicy był to jedyny stadion gdzie mogła grać reprezentacja narodowa 40 mln kraju w środku Europy.
   Wszystki polskie stadiony na Euro zostały zbudowane na kredyt.(stan długu publicznego 793 mld na koniec 2012r.)
   Władze regionalne nie miały nic do powiedzenia ,mogły najwyżej zaakceptować to co dostaną z pańskiego stołu przy okazji EURO.
   Jeżeli chodzi o gospodarność wystaczy porównać koszt jednego krzesełka z innymi podobnej wielkości stadionami w kraju i zagranicą.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i powinien sie nazywać

   Rybniczanin-Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   ŚLĄSKI STADION NARODOWY nie mylić z Stadionym Narodowym w Warszawie bo to inny Naród

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przez lata stanowił potęgę na żółto i na niebiesko,

   My som u siebi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   fusball to coś więcej niż tylko sport ,Dla niektórych boisko, to zwykłe boisko. Dla mnie to milion wspaniałych wspomnień, obitych nóg, łez zwycięstwa i radości. nie zamieniłbym tego na nic inneg

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama