Afera śmieciowa w Cieszynie: firma oszukała Cieszyn na 280...

Afera śmieciowa w Cieszynie: firma oszukała Cieszyn na 280 tys. zł

Andrzej Drobik

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Firma z Cieszyna oszukała cieszyński magistrat co najmniej na 280 tysięcy złotych. Jak przyznaje ekspert, to nagminny proceder, związany ze złym planowaniem
1/3
przejdź do galerii

Firma z Cieszyna oszukała cieszyński magistrat co najmniej na 280 tysięcy złotych. Jak przyznaje ekspert, to nagminny proceder, związany ze złym planowaniem gospodarki odpadami ©arc

Pracownicy firmy wywożącej odpady oszukali miasto Cieszyn na 280 tys. zł. Sztucznie zawyżali ilość śmieci i doliczali to do faktur. Są już zarzuty.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali pracowników firmy, która oszukała Urząd Miasta w Cieszynie. Firma na zlecenie magistratu prowadziła zbiórkę odpadów komunalnych, ale sztucznie zawyżała ich ilość. W ten sposób naraziła miasto na straty sięgające 280 tys. zł.

Jak wynika z ustaleń policji, spółka na podstawie umowy zawartej na początku bieżącego roku z Urzędem Miasta w Cieszynie, została zobowiązana do ważenia pojazdów przed rozpoczęciem odbioru odpadów oraz bezpośrednio po zakończeniu ich odbioru. To właśnie na podstawie wagi zebranych śmieci cieszyński magistrat zobowiązał się do wypłaty wynagrodzenia.

Przestępczy proceder polegał między innymi na podmianie... tablic rejestracyjnych w samochodach ważonych przed rozpoczęciem odbioru odpadów. Samochód „oryginalny” w tym czasie był już częściowo załadowany śmieciami zebranymi w dniu poprzednim. Przez to firma mogła doliczać do faktury duże kwoty, tym samym oszukując cieszyńskich urzędników.

Władze Cieszyna potwierdzają, że sprawa jest w toku.

- Policja prowadzi obecnie postępowanie w sprawie, w której cieszyński urząd miasta został poszkodowany. Udzieliliśmy policji wszystkich informacji, o które zostaliśmy poproszeni - mówi Aleksander Cierniak, zastępca burmistrza Cieszyna.

Wstępne ustalenia w sprawie wskazują, że straty w wyniku celowego zawyżania wagi zebranych śmieci mogą kształtować się na poziomie co najmniej 280 tys. złotych. Te dane dały podstawę do wszczęcia przez Prokuraturę Rejonową w Cieszynie postępowania przygotowawczego o przestępstwo oszustwa, którego przedmiotem jest mienie znacznej wartości.

Jak wskazuje Andrzej Bartoszkiewicz, naukowiec, twórca systemowego zarządzania odpadami, oszustwa związane z wywozem odpadów to nagminny przypadek.

- Możemy dzisiaj mówić o kilku rodzajach oszustw. Pierwszy to wywoływanie pożarów w składach odpadów, drugi - oszukiwanie na wadze zebranych śmieci - mówi.
1 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nic nowego

Stawowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści

W Cieszynie od lat dzieje się nie tak jak powinno. Cieszyniacy robią z siebie nie wiadomo kogo, chcą uchodzić za ludzi otwartych, kulturalnych, a w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. W...rozwiń całość

W Cieszynie od lat dzieje się nie tak jak powinno. Cieszyniacy robią z siebie nie wiadomo kogo, chcą uchodzić za ludzi otwartych, kulturalnych, a w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. W Cieszynie niemal na każdym kroku dochodzi do podobnych sytuacji i gdzie by nie spojrzeć to afera goni aferę. To miasto schodzi na psy, a szkoda bo tradycje są piękne i strach patrzeć jak obecna rzeczywistość szarga dobrym imieniem tego miejsca. Cieszyniacy pod publiczkę chcą uchodzić za specyficzne społeczeństwo, a tak naprawdę miasto już dawno zostało spisane na straty. Nie ma ani dworca PKP, ani PKS, nie ma zakładów pracy, Ul. Głęboka umiera, kultura mocno obstawiona i też wszystko pod publikę. Młodzi ludzie nie widzą tutaj przyszłości, większość pouciekała do Bielska, jeszcze inni do pracy w Czechach. Dopóki będą rządzić ludzie niekompetentni to do tego czasu nic dobrego temu miastu nie wróżę. A takich afer jak "afera śmieciowa" będzie jeszcze więcej. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BZDURY

znawiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści

1. Bardzo mało gmin płaci za tonę odebranych odpadów, większość płaci opłaty zryczałtowane lub od ilości mieszkańców.
2. System EKO AB jest wdrażany w kilku gminach od 2006 roku i nie ma nic...rozwiń całość

1. Bardzo mało gmin płaci za tonę odebranych odpadów, większość płaci opłaty zryczałtowane lub od ilości mieszkańców.
2. System EKO AB jest wdrażany w kilku gminach od 2006 roku i nie ma nic droższego niż ten system.
3. W jaki sposób pożar ma pomagać w oszukiwaniu na śmieciach to nie bardzo rozumiem, ale widać autor posiada jakąś tajemną wiedzę.... bo logiki w tym nie ma. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Biedne miasto

cirano (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Patrzcie jak ten świat się zmienia. W czasach wcześniejszych, opowiadała nam matka, w Cieszynie zamykano piwnice, chlewiki itp na zapałki czy patyczki zamiast kłódek, dziś kradnie kto może i co się...rozwiń całość

Patrzcie jak ten świat się zmienia. W czasach wcześniejszych, opowiadała nam matka, w Cieszynie zamykano piwnice, chlewiki itp na zapałki czy patyczki zamiast kłódek, dziś kradnie kto może i co się da.
Wtedy obowiązywała (niedobra) kultura austriacko-niemiecka, dziś... przyszedł POSTĘP... no i Polacyzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

DZ poleca

Miss Studniówki 2017: Wybierz i zagłosuj na piękne kandydatki PLEBISCYT

Miss Studniówki 2017: Wybierz i zagłosuj na piękne kandydatki PLEBISCYT

Mister Studniówki 2017: Który robi największe wrażenie? PLEBISCYT

Mister Studniówki 2017: Który robi największe wrażenie? PLEBISCYT

Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

Kosmetyczka Gwiazd: Kasia Stankiewicz

Kosmetyczka Gwiazd: Kasia Stankiewicz