Cieszyn ma klimat, który trzeba pokazać. A to nie zawsze się...

  Cieszyn ma klimat, który trzeba pokazać. A to nie zawsze się udaje

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jakub Połomski

  Jakub Połomski ©ARC

  Rozmowa z Jakubem Połomskim, fotografem, autorem filmu timelapsowego o Cieszynie i współautorem projektu #Cieszynlove.
  Jakub Połomski

  Jakub Połomski ©ARC

  Czy Cieszyn, architektonicznie, czy też przyrodniczo, jest wdzięcznym obiektem do fotografowania?

  Cieszyn jest bardzo urokliwym miastem i mówią to nie tylko autochtoni, tacy jak ja, ale przede wszystkim podoba się tu przyjezdnym. Co do fotografii architektury i topografii miasta, Cieszyn na pewno jest wyjątkowy. Ze względu na liczne pagórki i wzniesienia istnieje dużo możliwości komponowania ujęcia.
  Ma to szczególne znaczenie podczas fotografowania za pomocą drona. Kiedy robimy zdjęcia chociażby w Warszawie, w tle widać tylko budynku, nie ma drugiego planu. W Cieszynie tym drugim planem są pagórki i nieco bardziej odległe Beskidy.

  Bierzesz udział w niesformalizowanym projekcie promocyjnym pt. #Cieszynlove. Czym jest projekt?

  #Cieszynlove to oddolna inicjatywa promocji miasta. Pomysł na ten projekt zrodził się w trakcie produkcji filmu pt. „Visegrad Hostels”, który współtworzyliśmy z chłopakami z hostelu 3 Bros’. Przy produkcji filmu powstało bardzo dużo materiału filmowo-zdjęciowego i postanowiłem go wykorzystać jednocześnie robiąc i dodając nowe zdjęcia. Fotografie są wzbogacane o teksty prozaika i dziennikarza Adama Miklasza i grupowane według lokalizacji w posty, które na koniec projektu złożą się na „fotomapę” Cieszyna. Ze względu na grupę odbiorców odwiedzających moją stronę posty publikuję w języku angielskim. Co ważne, zdjęcia publikowane są zarówno na mojej stronie, jak i w mediach społecznościowych.

  No właśnie, czy Cieszyn w mediach społecznościowych, z perspektywy ogólnopolskiej, jest widoczny?

  Cieszyn jest może w mediach społecznościowych obecny, ale raczej wśród mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, natomiast działania miejskie nie mają wymiaru promocyjnego w skali Polski. Ja zawsze porównuję Cieszyn do Kazimierza Dolnego, ze względu na historię, układ miasta, ale także promocję. Moim zdaniem Cieszyn, w porównaniu do Kazimierza, promocję ma słabą.

  Stworzyłeś film timelapsowy o Cieszynie, który obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób, a projekt został zauważony w całej Polsce. Jak wyglądała praca nad filmem?

  Produkcja trwała długo, 5 tygodni, dlatego że był to mój pierwszy projekt tego typu i zdobywałem wiedzę na bieżąco. Do filmu zrobiłem prawie 20 000 zdjęć. Była to skomplikowana praca, ale dzięki temu nabrałem doświadczenia i w bliżej nieokreślonej przyszłości zamierzam wyprodukować nowy film o Cieszynie. Tym razem będzie to hyperlapse, technika poklatkowa połączona z szybkim przemieszczaniem się kamery.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem