Inauguracja 500-lecia Reformacji w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI +...

  Inauguracja 500-lecia Reformacji w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI + RELACJA

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Inauguracja ogólnopolskich obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w kościele Jezusowym w Cieszynie
  1/55
  przejdź do galerii

  Inauguracja ogólnopolskich obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w kościele Jezusowym w Cieszynie ©Łukasz Klimaniec

  W kościele Jezusowym w Cieszynie zainaugurowano ogólnopolskie obchody jubileuszu 500 lat Reformacji. W nabożeństwie ekumenicznym wzięli udział duchowni rożnych wyznań m.in. prymas Polski Wojciech Polak, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z byłym premierem Jerzym Buzkiem na czele.
  Dzień 31 października to dla luteran Święto Reformacji. W poniedziałek w kościele Jezusowym w Cieszynie zainaugurowano ogólnopolskie obchody jubileuszu 500 lat Reformacji - światowe obchody rozpocznie poniedziałkowym popołudniem nabożeństwo w luterańskiej katedrze w szwedzkim Lund z udziałem papieża Franciszka i bpa Muniba Younana, prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej.

  W nabożeństwie w kościele Jezusowym w Cieszynie wzięli udział duchowni rożnych wyznań m.in. prymas Polski Wojciech Polak, duchowni prawosławni, ewangeliccy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z byłym premierem Jerzym Buzkiem na czele.

  Bp Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, podkreślał charakter nauki o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę.

  - Gdy Marcin Luter odkrył prawdę o usprawiedliwieniu z łaski musiał się z nią dzielić, bo jak pisał „niebo przed nim się otwiera”. (...) Nauka o usprawiedliwieniu z łaski przybliża nam Boga, który jest sprawiedliwy łaskawy i miłosierny. Takiego Boga odnalazł w sobie i zwiastował Marcin Luter (...) Ufna wiara, że zbawienie zostało nam darowane jest wyzwalającą, przeobrażającą człowieka mocą. Radosna Ewangelia, wieść o usprawiedliwieniu ma w sobie taką moc, że zmienia człowieka, który chce iść do świata i zmienia świat - zaznaczył bp Niemiec.

  Nawiązując do podpisania w 1999 roku w Augsburgu wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu przez Światową Federację Luterańską i Kościół rzymskokatolicki stwierdził, że nauka o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę stała się niejako prawdą powszechną.

  Bp Niemiec przypomniał, że kościół Jezusowy w Cieszynie jest tzw. kościołem łaski, bo z łaski cesarz wyraził zgodę na jego wybudowanie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Groził mu stos

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Martin Luther był mądrym i odważnym człekiem wtedy w okresie szczytu ciemnej euro - ciemnoty.
   Nawiązując do faktów, co robią tam te katole? Przecież ekumenę postanowił ich papież zniszczyć i...rozwiń całość

   Martin Luther był mądrym i odważnym człekiem wtedy w okresie szczytu ciemnej euro - ciemnoty.
   Nawiązując do faktów, co robią tam te katole? Przecież ekumenę postanowił ich papież zniszczyć i prawie mu się to udałozwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   modlitwa czy czyny?????

   jo.. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   mowa mową a nie lepiej czynić,Prymas Polski bp Wojciech Polak powiedział, że nabożeństwo to także okazja do dziękczynienia za dar pięćdziesięciu lat wspólnego dialogu katolicko-luterańskiego, w...rozwiń całość

   mowa mową a nie lepiej czynić,Prymas Polski bp Wojciech Polak powiedział, że nabożeństwo to także okazja do dziękczynienia za dar pięćdziesięciu lat wspólnego dialogu katolicko-luterańskiego, w ramach którego "modlimy się o to, abyśmy byli jedno".-a kto tego ma dokonać jak nie ludzie a "hierarchowie" zwalają to (pojednanie,połączenie)na BOGA a to jest obrazą  BOGA zrodzoną z wygody,lenistwa,zaniechania.......

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama