Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja 500-lecia Reformacji w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI + RELACJA

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Inauguracja ogólnopolskich obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w kościele Jezusowym w Cieszynie
Inauguracja ogólnopolskich obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w kościele Jezusowym w Cieszynie Łukasz Klimaniec
W kościele Jezusowym w Cieszynie zainaugurowano ogólnopolskie obchody jubileuszu 500 lat Reformacji. W nabożeństwie ekumenicznym wzięli udział duchowni rożnych wyznań m.in. prymas Polski Wojciech Polak, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z byłym premierem Jerzym Buzkiem na czele.

Dzień 31 października to dla luteran Święto Reformacji. W poniedziałek w kościele Jezusowym w Cieszynie zainaugurowano ogólnopolskie obchody jubileuszu 500 lat Reformacji - światowe obchody rozpocznie poniedziałkowym popołudniem nabożeństwo w luterańskiej katedrze w szwedzkim Lund z udziałem papieża Franciszka i bpa Muniba Younana, prezydenta Światowej Federacji Luterańskiej.

W nabożeństwie w kościele Jezusowym w Cieszynie wzięli udział duchowni rożnych wyznań m.in. prymas Polski Wojciech Polak, duchowni prawosławni, ewangeliccy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z byłym premierem Jerzym Buzkiem na czele.

Bp Marian Niemiec, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, podkreślał charakter nauki o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę.

- Gdy Marcin Luter odkrył prawdę o usprawiedliwieniu z łaski musiał się z nią dzielić, bo jak pisał „niebo przed nim się otwiera”. (...) Nauka o usprawiedliwieniu z łaski przybliża nam Boga, który jest sprawiedliwy łaskawy i miłosierny. Takiego Boga odnalazł w sobie i zwiastował Marcin Luter (...) Ufna wiara, że zbawienie zostało nam darowane jest wyzwalającą, przeobrażającą człowieka mocą. Radosna Ewangelia, wieść o usprawiedliwieniu ma w sobie taką moc, że zmienia człowieka, który chce iść do świata i zmienia świat - zaznaczył bp Niemiec.

Nawiązując do podpisania w 1999 roku w Augsburgu wspólnej deklaracji w sprawie nauki o usprawiedliwieniu przez Światową Federację Luterańską i Kościół rzymskokatolicki stwierdził, że nauka o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę stała się niejako prawdą powszechną.

Bp Niemiec przypomniał, że kościół Jezusowy w Cieszynie jest tzw. kościołem łaski, bo z łaski cesarz wyraził zgodę na jego wybudowanie.
- Dziś możemy powiedzieć, że to sprawa łaski Bożej, iż w tym kościele możemy się tak ekumenicznie gromadzić. Łaska to Pańska, żeśmy, jako lud ewangelicki nie zginęli, lecz mogli przez wieki dawać świadectwo swojej wiary i wnosić wkład w rozwój naszej Ojczyzny i całego kraju – dodał apelując o przeżywanie jubileuszu 500-lecia Reformacji we wdzięczności i radości.

Prymas Polski bp Wojciech Polak powiedział, że nabożeństwo to także okazja do dziękczynienia za dar pięćdziesięciu lat wspólnego dialogu katolicko-luterańskiego, w ramach którego "modlimy się o to, abyśmy byli jedno".

- Możemy się cieszyć z konkretnych owoców tego dialogu, którym na szczeblu międzynarodowym jest podpisana wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, czy wydany wspólny raport "Od konfliktu do komunii", który przedstawia historię Reformacji, jak ona jest przez nas wspólnie rozumiana - powiedział prymas.

- Nie stajemy tu by się wzajemnie oskarżać, ale by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i szukać nie tyle tego, co nas wciąż dzieli, ale tego, co nas łączy - zaznaczył. Nawiązał do wspólnych przedsięwzięć Kościołów ewangelicko-augsburskiego i katolickiego, takich jak "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom", czyli akcję organizowaną przez katolicką Caritas i ewangelicka Diakonię.

Prezydent RP Andrzej Duda, w liście skierowanym do luteran wyraził dla nich duży szacunek. Przypomniał, że Polacy wyznania ewangelicko-augsburskiego dali liczne dowody przywiązania do państwa i narodowej tożsamości.

- Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie luteranizm rozwinął się dzięki książętom z miejscowej dynastii Piastowskiej, kościół ewangelicko-augsburski był ostoją polskości w okresie pozostawania pod władzą Habsburgów - podkreślił w liście prezydent RP. Zaznaczył, że wielu luteranów wsławiło się w zmaganiach o niepodległość RP ponosząc najwyższą cenę za wierność Polsce.
- Dziękuję za to, że idąc śladem poprzednich pokoleń, swoją postawą dają Państwo przykład takich cnót ludzkich i obywatelskich, jak pracowitość, gospodarność, przedsiębiorczość i aktywność - stwierdził w liście prezydent. Za szczególnie wartościowe uznał umiejętność uczenia się od siebie, jak budować silne nowoczesne państwo oparte na 1050- letnim chrześcijańskim dzieciństwie.

Podczas nabożeństwa dzieci i młodzież przebrane w stroje z epoki odegrały scenę ogłoszenia przez Marcina Lutra 95 tez. Po raz pierwszy od dwóch lat wierni mieli okazję usłyszeć dźwięk organ w kościele Jezusowym, które w ostatnim czasie przeszły gruntowną modernizację.

Kościół luterański powstał jako konsekwencja wystąpienia ks. Marcina Lutra 31 października 1517 r. w Wittenberdze, kiedy to na drzwiach kościoła zamkowego Luter przybił 95 tez. Nawoływały one do odnowy Kościoła katolickiego w duchu Ewangelii. Luter sprzeciwiał się w tezach sprzedaży odpustów, a także nadużyciom w Kościele. Zamiarem Lutra nie było stworzenie nowego wyznania, ale odnowa istniejącego Kościoła. Swoim wystąpieniem Luter zapoczątkował okres zwany Reformacją.

W Polsce w 133 parafiach mieszka obecnie około 70 tys. luteran. Najwięcej, bo ok. 40 tys. na Śląsku Cieszyńskim. W Bielsku-Białej znajduje się jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inauguracja 500-lecia Reformacji w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI + RELACJA - Dziennik Zachodni