Kino na Granicy: do Cieszyna zjadą kinomani z całej Polski i...

  Kino na Granicy: do Cieszyna zjadą kinomani z całej Polski i Czech

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kino na Granicy już od piątku w Cieszynie

  Kino na Granicy już od piątku w Cieszynie ©Inf. pras.

  Już w piątek rusza kolejna edycja największego przeglądu filmowego w regionie - Kino na Granicy. Po raz kolejny projekcje kinowe, spotkania z twórcami i koncerty na kilka dni opanują Cieszyn i Czeski Cieszyn.
  Kino na Granicy już od piątku w Cieszynie

  Kino na Granicy już od piątku w Cieszynie ©Inf. pras.

  - W zeszłym roku odwiedziło nas około 1,5 tysiąca widzów. Mamy nadzieję, że uda nam się pobić ten wynik. Natomiast już dzisiaj możemy powiedzieć, że do Cieszyna przyjedzie rekordowa liczba twórców. Tylko z Polski swój udział zapowiedziało ponad 70 gości, którzy spotkają się z widzami Kina na Granicy przy okazji pokazów swoich filmów - mówi Karolina Kazuła, dyrektor ds. marketingu i promocji Kina na Granicy.

  W piątek wieczorem w Cieszynie rozpocznie się wydarzenie, które na kilka następnych dni opanuje oba brzegi Olzy. Kino na Granicy to przegląd filmowy, który każdego roku gromadzi wokół siebie wielbicieli kina niszowego, nieoczywistego i ambitnego. Cieszyn i Czeski Cieszyn już po raz dziewiętnasty zaprosiły kinomanów na filmową majówkę. W tym roku, oprócz znanych produkcji, uczestnicy będą mogli doświadczyć także dzieł filmowych mniej znanych, ale starannie wyselekcjonowanych przez organizatorów.

  W tym roku swoją obecność nad Olzą potwierdzili bohaterowie retrospektyw - Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica oraz Karel Roden. Wśród gości także twórcy najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, m.in. Dorota Kolak, Izabela Kuna, Arkadiusz Jakubik czy Maria Sadowska, którzy spotkają się z widzami przy okazji projekcji takich filmów jak: „Sztuka kochania”, „Powidoki”, „Wołyń”, „Maria Curie” czy „Zjednoczone Stany Miłości”. W programie nie zabraknie również najnowszych produkcji z Czech i Słowacji - „Bába z ledu” (Bohdan Sláma), „Masaryk” (Julius Ševčík) czy „Piata loď “(Iveta Grófová).

  Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości łódzkiej filmówki przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich - zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.
  Jak na dojrzałe kino przystało, nie zabraknie „mocnych”, ale niezwykle aktualnych tematów. Organizatorzy zwracają uwagę na cykl „Buntownicy i chuligani”, stawiając pytanie - kim byli kiedyś, a kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem i ustrojem.

  Kino na Granicy potrwa nad Olzą do 3 maja.

  CZYTAJ TAKŻE: Kino na Granicy mekką kinomanów

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama