Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Jezusowy w Cieszynie nie dostanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego, chociaż wygrał głosowanie

Andrzej Drobik
Kościół Jezusowy w Cieszynie to ewangelicka świątynia, która wygrała w internetowym głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego.
Kościół Jezusowy w Cieszynie to ewangelicka świątynia, która wygrała w internetowym głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego. Łukasz Klimaniec
Ewangelicki kościół Jezusowy z Cieszyna nie będzie ubiegał się o miano Znaku Dziedzictwa Europejskiego mimo zwycięstwa w internetowym głosowaniu. Tak uznało ministerstwo kultury. Ostatecznie Komitet ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego przyznał rekomendację innym obiektom – Łodzi, jako wielokulturowemu krajobrazowi miasta przemysłowego, i półwyspowi Westerplatte.

Pomimo zwycięstwa kościoła Jezusowego w internetowym głosowaniu na Znak Dziedzictwa Europejskiego, które ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, świątynia z Cieszyna nie będzie nosiła tego zaszczytnego tytułu. Tak zdecydował specjalny komitet w ministerstwie, który postanowił, że polskimi kandydatami do otrzymania Znaku Dziedzictwa Europejskiego będą Łódź i Westerplatte, które w internetowym głosowaniu zdobyły znacznie mniej głosów niż kościół z Cieszyna.

Po co w takim razie głosowanie?

– Bardzo żałuję tej decyzji, ale pamiętajmy, że najważniejsza jest żywa wspólnota, a takiej w Cieszynie nie brakuje. Szkoda, że symbol tej wspólnoty nie został doceniony – skomentował decyzję Ryszard Macura, burmistrz Cieszyna.

Przypomnijmy – cieszyński kościół Jezusowy bezsprzecznie wygrał głosowanie, które ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak jednak poinformowało MKiDN, nie było to... jednoznaczne z automatycznym zgłoszeniem obiektu do cennego wyróżnienia.

– Głosowanie internetowe było tylko jednym z kilku etapów selekcji na szczeblu krajowym – poinformowało lakonicznie DZ Centrum Informacyjne MKiDN.

To forma ignorancji wobec historii, ale też ludzi, którzy brali udział w głosowaniu

Ostatecznie Komitet ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego przyznał rekomendację innym obiektom – Łodzi, jako wielokulturowemu krajobrazowi miasta przemysłowego, i półwyspowi Westerplatte.

Inauguracja ogólnopolskich obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji w kościele Jezusowym w Cieszynie

Inauguracja 500-lecia Reformacji w Cieszynie ZDJĘCIA GOŚCI + RELACJA

– Jest to o tyle rozczarowujące, że w moim odczuciu niepotrzebne było głosowanie – stwierdził Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Jeśli głosowanie nie ma żadnego przełożenia, to trzeba o tym uprzedzić. Jak było widać z wyników, wielu Ślązaków angażowało się, żeby kościół Jezusowy w Cieszynie pokazać jako szczególne dziedzictwo tej ziemi. Ta decyzja to jakaś forma ignorancji wobec historii, ale też ludzi, którzy głosowali na kościół Jezusowy – dodał biskup Adrian Korczago.

Kościół Jezusowy w Cieszynie

Świątynia w Cieszynie powstała po wojnach religijnych w 1709 roku, jako jeden z sześciu tzw. kościołów łaski.

Z tego grona tylko kościół Jezusowy jest ciągle świątynią ewangelicką. Kościoły w Jeleniej Górze, Miliczu i Kamiennej Górze po II wojnie światowej przejęli katolicy, a świątynie w Żaganiu i Kożuchowie zostały zniszczone.

Kościół Jezusowy to w tym roku jedno z głównych miejsc obchodów światowego jubileuszu 500 lat Reformacji.

To właśnie tutaj 31 października ubiegłego roku odbyła się światowa inauguracja jubileuszu.

– Na Śląsku Cieszyńskim, gdzie luteranizm rozwinął się dzięki książętom z miejscowej dynastii Piastów, Kościół Ewangelicko-Augsburski był ostoją polskości w okresie pozostawania pod
władzą Habsburgów – podkreślił w liście skierowanym z tej okazji do zgromadzonych w kościele Jezusowym Andrzej Duda, prezydent RP. Mimo tak bogatej historii oraz ogromnego poparcia internautów, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało, że kościół Jezusowy nie powinien reprezentować Polski w staraniu się o Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!