Szpital Śląski w Cieszynie ma 125 lat! Będą inwestycje

  Szpital Śląski w Cieszynie ma 125 lat! Będą inwestycje

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od lat 80. XIX wieku, poprzez trudny czas wojen i okres przemian ustrojowych, po systematyczny rozwój w ostatnich latach – Szpital Śląski w Cieszynie może poszczycić się niezwykle bogatą historią. W tym roku placówka świętuje 125-lecie swojego istnienia.
  Szpital Śląski w Cieszynie ma 125 lat!

  Jak przyznaje Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego, jubileusz placówki jest wyjątkową okazją do przypomnienia wieloletnich, ciekawych dziejów lecznicy. – Historia Szpitala Śląskiego trwale związana jest z losami całego Śląska Cieszyńskiego. Mimo wielu trudnych, ale i barwnych okresów, przez jakie przechodził ten region, misją placówki zawsze było niesienie pomocy medycznej oraz ratowanie życia lokalnej społeczności – opowiada dyrektor Czesław Płygawko.


  Szpital dla wszystkich pacjentów

  Wszystko zaczęło się w roku 1882 – to wtedy lokalny działacz społeczny, ksiądz Theodor Haase wystąpił z inicjatywą budowy szpitala, który będzie leczył pacjentów bez względu na narodowość, język czy wyznanie. Szpital Powszechny Zboru Ewangelickiego w Cieszynie – bo taka była jego ówczesna nazwa – pierwszego pacjenta przyjął w swoich murach 20 czerwca 1892 roku. Pomnik księdza Theodora Haase prezentuje się w holu wejściowym Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego Szpitala.

  W początkach funkcjonowania, w cieszyńskiej lecznicy zabiegi przeprowadzały światowe autorytety w dziedzinie medycyny; w wyniku postępującej rozbudowy stale zwiększała się też liczba łóżek i przyjmowanych pacjentów. W międzyczasie szpital zmieniał swoją przynależność z uwagi na kształtujące się granice nowych państw i regionów. Szczególnie trudnym w historii placówki okresem były lata II wojny światowej, kiedy zarówno sprzęt medyczny, jak i chorzy musieli być ewakuowani. Następnie, po zakończeniu walk – borykano się z problemem braku kadry lekarskiej i niemożnością wyżywienia pacjentów, którym jednak bez względu na panujące warunki zawsze pomagano.

  Utworzenie Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w latach 70. XX wieku, a następnie budowa charakterystycznego Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, co zwiększyło liczbę sal chorych do 150, przyczyniły się do ukształtowania obecnego charakteru Szpitala Śląskiego – nowoczesnej, kompleksowej placówki, która stale rozwija się w trosce o zdrowie mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama