Szpital Śląski w Cieszynie z lądowiskiem dla helikopterów

  Szpital Śląski w Cieszynie z lądowiskiem dla helikopterów

  Andrzej Drobik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Helikoptery ratunkowe już od 2018 roku będą mogły lądować na dachu szpitala w Cieszynie

  Helikoptery ratunkowe już od 2018 roku będą mogły lądować na dachu szpitala w Cieszynie ©arc.

  Szpital Śląski w Cieszynie zdobył pieniądze na wybudowanie lądowiska dla śmigłowców. Dzięki temu placówka nie będzie musiała likwidować Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
  Helikoptery ratunkowe już od 2018 roku będą mogły lądować na dachu szpitala w Cieszynie

  Helikoptery ratunkowe już od 2018 roku będą mogły lądować na dachu szpitala w Cieszynie ©arc.

  Widmo likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, które wisiało nad Szpitalem Śląskim w Cieszynie, powoli się oddala. Placówka pozyskała z Ministerstwa Zdrowia ponad 5 mln złotych na budowę lądowiska dla helikopterów. Dzięki temu placówka nie straci możliwości prowadzenia SOR-u.

  Bez lądowiska dla śmigłowców ani rusz

  Udało nam się pozyskać pieniądze, dzięki którym szpital wybuduje do końca przyszłego roku nowoczesne lądowisko dla helikopterów ratunkowych - potwierdza Ewa Herman, rzecznik prasowy Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

  Lądowisko dla śmigłowców to dzisiaj konieczność spowodowana nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia, która zakłada, że aby cieszyński ZZOZ mógł nadal prowadzić Szpitalny Oddział Ratunkowy, musi posiadać całodobowe lotnisko lub lądowisko zlokalizowane w takiej odległości, by było możliwe przyjęcie osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

  Szpital Śląski o uzyskanie pieniędzy starał się już od dłuższego czasu i w końcu udało się - z budżetu Ministerstwa Zdrowia cieszyńska placówka otrzyma 5 milionów złotych (została wybrana przez ministerstwo w postępowaniu konkursowym), dzięki czemu lądowisko zostanie wybudowane, a SOR będzie mógł dalej funkcjonować. Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych powstanie na dachu Pawilonu Łóżkowego szpitala cieszyńskiego do końca 2017 roku, to ostateczny termin wyznaczony w postępowaniu konkursowym.

  Nowoczesny sprzęt i modernizacja

  Nie jest to jednak jedyna inwestycja, jaka została zaplanowana w ramach projektu. Dzięki zdobytemu dofinansowaniu, szpital doposaży także Szpitalny Oddział Ratunkowy, m.in. w nowoczesny aparat rentgenowski oraz aparat USG.

  - Dzięki temu będziemy dysponowali najnowocześniejszym sprzętem, a także doposażymy oddział intensywnej terapii, który znajduje się w Szpitalu Śląskim - tłumaczy Ewa Herman. Jak mówi, dotacja ministerstwa przeznaczona zostanie na modernizację cieszyńskiego SOR-u.

  Problem lądowiska dla helikopterów w Cieszynie to wcale nie jest nowy temat. Placówka przymierzała się do tej inwestycji już w 2012 roku, kiedy to została opracowana „Koncepcja tymczasowego lądowiska dla śmigłowców przy ZZOZ w Cieszynie”. Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie jeszcze w ubiegłym roku uruchomił procedury administracyjne, mające na celu uzyskanie pozwolenia na budowę lądowiska na terenie szpitala.

  Samorząd powiatowy wspiera Szpital Śląski

  Na marcowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego przyjęta została uchwała w sprawie zabezpieczenia środków finansowych dla ZZOZ w Cieszynie na realizację projektu „Budowa lądowiska wyniesionego dla śmigłowców ratunkowych”. Oprócz tego powiat przeznaczył w przyszłorocznym budżecie pieniądze na modernizację Pawilonu Łóżkowego - tłumaczy Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego.

  *Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
  *CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

  JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lądowisko w szpitalu

   sceptyczny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   a czy budynek to wytrzyma. Dołożona nadbudowa maszynowni i szybu windy. Sam "rozkład" obciążeń dołoży się + ciężar i siadanie maszyny to ok. 3-5 t. + drgania budynku + hałas + ryzyko niedokładności...rozwiń całość

   a czy budynek to wytrzyma. Dołożona nadbudowa maszynowni i szybu windy. Sam "rozkład" obciążeń dołoży się + ciężar i siadanie maszyny to ok. 3-5 t. + drgania budynku + hałas + ryzyko niedokładności lądow. itp. = wydłużenie w czasie + ogólne koszty adaptacyjne i zabezpieczeń budynku.
   Nie lepiej to gdzieś obok zabudowań szpitalnych: wolny teren budowy + utwardzenie placu + zasobnik paliwa rez. + kabina dyspozycyjna + droga wewnętrzna = łatwiejsze roboty budowl. + praca bez zakłóceń dział. szpitala zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama