Anna Wypych-Gawrońska nowym rektorem AJD. To pierwsza...

  Anna Wypych-Gawrońska nowym rektorem AJD. To pierwsza kobieta na tym stanowisku

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Anna Wypych-Gawrońska nowym rektorem AJD. To pierwsza kobieta na tym stanowisku
  1/3
  przejdź do galerii

  ©arc

  Dr hab. Anna Wypych Gawrońska, prof. AJD została dziś wybrana rektorem uczelni. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w całej historii uczelni. Czy nowej rektor uda się stworzyć w Częstochowie uniwersytet, co nie udało się przez wiele lat jej poprzednikowi?
  Jednogłośnie elektorzy zdecydowali o powierzeniu funkcji Rektora AJD dr hab. Annie Wypych-Gawrońskiej, prof. AJD. Pani Rektor-elekt obejmie funkcję od 1 września 2016 roku. Będzie ją sprawować do końca sierpnia 2020 roku. Wybory odbyły się 13 kwietnia 2016 roku. Głos oddało 35 elektorów. Warto odnotować, że Anna Wypych-Gawrońska to pierwsza kobieta na stanowisku Rektora w 45 -letniej historii Uczelni. 27 kwietnia zaplanowano wybory prorektorów AJD.


  - W czasie kadencji będę dążyć do przekształcenia Akademii w uniwersytet. Jest to zadanie wytyczone wiele lat temu i dzięki wysiłkowi całej społeczności akademickiej nasza Uczelnia jest dziś bardzo blisko tego celu.
  Niezależnie jednak od momentu przekształcenia, podstawowym zadaniem na kolejne lata i na najbliższą kadencję będzie stały i konsekwentny rozwój Uczelni, prowadzącej badania naukowe i dydaktykę na jak najwyższym poziomie, wyraźniej identyfikującej najsilniejsze obszary swojej działalności oraz budującej bardzo dobry wizerunek szkoły wyższej w otoczeniu społeczno-gospodarczym mówiła po zakończeniu wyborów dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

  Chcę, aby nasza Uczelnia była w pełni świadoma swojej rangi i znaczenia dla miejsca, w którym funkcjonuje, jako szkoła wyższa otwarta na miasto i region, będąca cennym i solidnym partnerem dla innych ośrodków naukowych, dla instytucji w kraju i za granicą. Aby te zadania zrealizować, nasza Uczelnia musi efektywnie wykorzystywać swoje możliwości, optymalizować zarządzanie finansami, intensyfikować swoje działania w zakresie pozyskiwania funduszy i funkcjonować według najwyższych standardów działania we wszystkich obszarach i zakresach wytyczonych w misji i strategii Uczelni. Jestem przekonana, że dzięki wspólnej pracy całej społeczności akademickiej nasza Uczelnia będzie się bardzo dobrze rozwijać, będzie silna i stabilna, aktywna i twórcza na miarę wyzwań współczesności.

  Kim jest Anna Wypych-Gawrońska?


  Anna Wypych-Gawrońska urodziła się w 1966 roku w Częstochowie. Studia magisterskie na kierunku kulturoznawstwo ukończyła na Uniwersytecie Śląskim, doktoryzowała się i habilitowała w dyscyplinie literaturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła również szkołę muzyczną II stopnia w Częstochowie w klasie fortepianu.

  Reprezentuje dziedzinę nauk humanistycznych, dyscyplinę literaturoznawstwo. Specjalizuje się w historii teatru i dramatu. Prowadzi badania o charakterze interdyscyplinarnym. Realizowała dwa projekty naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z zakresu literaturoznawstwa oraz nauk o sztuce i jeden projekt Narodowego Centrum Nauki z zakresu teatrologii i sztuk performatywnych. Jest autorką kilku monografii (Lwowski teatr operowy i operetkowy w latach 1872-1918, Literatura w operze. Adaptacje dramatyczno-muzyczne utworów literackich w Polsce do roku 1918, Warszawski teatr operowy w latach 1832-1880, Warszawski teatr operowy i operetkowy w latach 1880-1915, Muzyka w polskim teatrze dramatycznym do 1918 roku), współredaktorką prac wieloautorskich (m.in. Iwo Gall - redutowiec, artysta teatru; Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne) oraz autorką kilkudziesięciu publikacji w czasopismach i tomach pokonferencyjnych, a także biogramów w Polskim Słowniku Biograficznym. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego czasopisma naukowego Instytutu Filologii Polskiej "Irydion. Literatura - Teatr - Kultura". Za książkę Lwowski teatr operowy i operetkowy w latach 1872-1918 otrzymała nagrodę „Teatralna Książka Roku 1999” przyznaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

  Jest członkiem kilku towarzystw naukowych, przede wszystkim Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza Oddział w Częstochowie, a także Société Internationale d’Histoire Comparée du Théâtre, de l’Opera et du Ballet (Paryż, Sorbona). Współpracowała i współpracuje przy tworzeniu i realizacji projektów badawczych i prac naukowych z naukowcami z polskich i zagranicznych uczelni (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński, Lwowska Akademia Muzyczna, Uniwersytet Wiedeński, Uniwersytet Sztokholmski), a także z instytucjami nauki, kultury i edukacji (Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - pełni funkcję przewodniczącej Rady Artystycznej, Muzeum Częstochowskie - wchodzi w skład Rady Muzealnej, Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie).

  W Akademii im. Jana Długosza zatrudniona jest od ponad 20 lat. W 2006 objęła funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki Instytutu Filologii Polskiej, w kadencji 2008-2012 była prodziekanem ds. nauki Wydziału Filologiczno-Historycznego. Od roku 2012 jest prorektorem ds. rozwoju Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama