Ważne
  Częstochowa i Śląsk mogą być partnerami KIERUNEK ŚLĄSKIE 3.0...

  Częstochowa i Śląsk mogą być partnerami KIERUNEK ŚLĄSKIE 3.0 [ZDJĘCIA]

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spotkanie w ramach programu Kierunek Śląskie 3.0
  1/26
  przejdź do galerii

  Spotkanie w ramach programu Kierunek Śląskie 3.0 ©Janusz Strzelczyk/Dziennik Zachodni

  - Może kiedyś będzie inny podział administracyjny, ale teraz spróbujmy zrobić coś razem, razem budować - mówił podczas spotkania w Częstochowie poświęconego kierunkowi rozwoju województwa śląskiego, marszałek Wojciech Saługa PROGRAM KIERUNEK ŚLĄSKIE 3.0.
  Częstochowa jest dzisiaj miejscem jednego z pięciu spotkań organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach dyskusji nad projektem “Kierunek Śląskie 3.0. Program Rozwoju Wewnętrznego Województwa Śląskiego do 2030 roku”. Spotkania takie odbywają się w subregionach województwa. Były już w Dąbrowie Górniczej, Rybniku, kolejne będzie w Bielsku-Białej. W spotkaniach biorą udział samorządowcy, przedsiębiorcy, działacze kultury, radni wojewódzcy.


  – Liczymy, że ta dyskusja będzie uwzględniona w planach strategicznych i całe województwo będzie wiedziało o subregionie częstochowskim, tym więcej tu powędruje środków unijnych – mówił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

  Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa wyjaśnił skąd wziął się pomysł na organizowanie takich spotkań- konsultacji. Pomysł zrodził się półtora roku temu, gdy premier Ewa Kopacz mówiła o programie dla Śląska.

  –Wiem, że połowa województwa Śląskiego nie jest Śląskiem – mówił marszałek. – Może kiedyś będzie inny podział administracyjny, ale teraz spróbujmy zrobić coś razem, razem budować.

  Moderator spotkania, fundacja “Stocznia” zaproponował uczestnikom dyskusji przedstawienie marzeń. Okazało się, że marzenia nie są oderwane od życia. Piotr Grzybowski, naczelnik wydziału funduszy europejskich w Urzędzie Miasta w Częstochowie nie krył, że chciałby powstania województwa częstochowskiego.

  – Ale teraz chodzi o partnerstwo w ramach województwa śląskiego – podkreślał Piotr Grzybowski. – Chodzi o współdecydowanie. My tutaj, w rejonie częstochowskim takie współpartnerstwo zbudowaliśmy.

  O partnerstwie, ale publiczno-prywatnym mówili przedsiębiorcy. Dzisiaj samorządy nie palą się do takiej współpracy. Ktoś zażąrtował, że z obawy o kontrole CBA, czy ABW. Gminy jurajskie chciałyby stać się ośrodkami turystycznymi o znaczeniu ogólnoposkim. Takie ambicje ma wójt podczęstochowskiego Olsztyna, Tomasz Kucharski. Z pomocą województwa to może się szybko udać, gdyby np. były pieniądze na budowę geotermii jurajskich.

  Z kolei Jarosław Lasecki, właściciel zamków w Bobolicach i Mirowie mówił o rekonstrukcji Szlaku Orlich Gniazd. I przypomniał, że turystyka to też gospodarka. Wiele miejsca zajmowały w dyskusji sprawy infrastruktury komunikacyjnej. Chodzi o budowę austostrady A1 na odcinku od Częstochowy do Pyrzowic i do Tuszyna. Potrzebne są kolejne inwestycje drogowe w mieście, jak np,. budowa wiaduktu w ulicy Bugajskiej.

  Kuba Wygnańki z fundacji ”Stocznia” pochwalił częstochowian za republikańskie podejśiie do problemów masta, subregionu północnego.
  Po spokaniach w subregionach będą jeszcze, jak powiedziała Aneta Moskowska, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, będzie jeszcze pięć spotkań merytorycznych.  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama