Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Młodzi mediatorzy pomogą kolegom dogadać się bez bójki

Bartłomiej Romanek
Fot. arc nm
W częstochowskich szkołach sześćdziesięciu uczniów zostanie przeszkolonych na mediatorów rówieśniczych. Doradzą podczas rozwiązywania konfliktów

Władze Częstochowy nie chcą, aby w ich mieście doszło do takiej sytuacji jak w Gdańsku, gdzie koleżanki pobiły jedną z gimnazjalistek. Dlatego w tym roku zrealizują projekt pod hasłem „Strefa empatii –mediacje rówieśnicze”, której celem jest propagowanie zasad porozumienia bez przemocy , edukacja w zakresie polubownego rozwiązywania sporów i przeciwdziałanie szerzeniu się mowy nienawiści.

– Mowa nienawiści to łamanie praw człowieka. Nienawiść zaczyna się od słów, czyli to, jak się z sobą komunikujemy, może stać się przyczynkiem do agresywnych zachowań – uważa Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans i inicjatorka projektu. Jej zdaniem, tzw. hejtowi ( obraźliwy i agresywny komentarz - przyp. red.) i mowie nienawiści, tak mocno obecnej np. w internecie, można się przeciwstawić.

– Chcielibyśmy pokazać młodym ludziom, że kiedy pojawia się konflikt, istnieją inne rozwiązania niż siłowe , nauczyć ich reagowania na mowę nienawiści oraz zachęcić do walki z uprzedzeniami i stereotypami – mówi Wierny. To jednak nie wszystko. – Ważne jest kształtowanie postaw moralnych, systemu wartości, uświadomienie odpowiedzialności za swoje zachowanie, nauka umiejętności pokonywania konfliktów w drodze mediacji – wylicza Mariola Pawłowska-Rak, mediatorka, reprezentująca Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla Rodziny”, które będzie partnerem Urzędu Miasta Częstochowy w realizacji projektu.

W ramach projektu, którym objętych zostanie w sumie ponad 500 osób, 60 uczniów częstochowskich szkół zostanie przeszkolonych na mediatorów rówieśniczych. Będą oni działali na terenie swoich szkół, propagując posługiwanie się językiem porozumienia bez przemocy i pomagając rozwiązywać konflikty. Dla mediatorów zostaną zorganizowane superwizje, będzie też opracowany specjalny podręcznik, służący im pomocą w pierwszych krokach mediacyjnych. Zaplanowano też – na zakończenie programu edukacji – organizację konferencji poświęconej mediacji oraz specjalny konkurs. Wcześniej władze miasta przeszkoliły wszystkich pracowników urzędu, aby porozumiewali się z innymi bez słownej agresji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!