Częstochowa: Nowa droga odciąży ruch w centrum

  Częstochowa: Nowa droga odciąży ruch w centrum

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Nowa droga odciąży ruch w centrum
  Jeszcze w tym roku powstanie nowy łącznik drogowy, który połączy ulicę Racławicką i Staszica. MZDiT ogłosiło właśnie przetarg.
  Częstochowa: Nowa droga odciąży ruch w centrum
  Do końca listopada powstanie połączenie ulicy Racławickiej i Staszica. To najważniejsza inwestycja drogowa w ścisłym centrum miasta. Miejski Zarząd Dróg i Transportu już ogłosił zamówienie na realizację części drogowej przedłużenia ul. Racławickiej do ul. Staszica. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku - do 30 listopada.

  Połączenie ulic Racławickiej i Staszica od lat budziło wiele emocji i kontrowersji. Z punktu widzenia organizacji ruchu w centrum miasta, stworzenie drogi równoległej do alei NMP ma wielkie znaczenie, bo pozwoli odciążyć reprezentacyjną ulicę Częstochowy.

  Kolejne inwestycje drogowe w centrum (m.in. planowana modernizacja ulicy Jasnogórskiej), a także zmiana organizacji ruchu na kilku ulicach z dwukierunkowego na jednokierunkowy w przyszłości może umożliwić miastu częściowe lub całkowicie zamknięcie alei NMP. Częstochowa przeprowadziła już w tej sprawie konsultacje, w których mieszkańcy opowiedzieli się za ograniczeniem ruchu w III alei NMP.

  Ponieważ przeciwko temu ostro zaprotestowali przedsiębiorcy z tego regionu, miasto wstrzymało się z zamknięciem reprezentacyjnej ulicy.

  Budowa łącznika ulic Racławickiej i Staszica w połączeniu z kolejnymi inwestycjami drogowymi, może umożliwić ograniczenie ruchu w III alei NMP, czego domaga się wielu częstochowian.

  Sam projekt budowy przedłużenia ulicy Racławickiej budził także duże emocje wśród mieszkańców. Część z nich, która posiada garaże w tym rejonie, mocno protestowała przeciwko tej inwestycji i wyburzeniu garaży.

  Dlatego miasto wspólnie z MZDiT przeprowadziło konsultacje społeczne w tej sprawie.

  - Przez cały czerwiec ubiegłego roku częstochowianie w ramach konsultacji mogli zgłaszać swoje pisemne uwagi i opinie w sprawie planowanej inwestycji. W ramach konsultacji odbył się też audyt dotyczący bezpieczeństwa drogowego oraz otwarte spotkanie dla wszystkich zainteresowanych - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego Urzędu Miasta.

  Podczas konsultacji mieszkańcy wybrali drugi wariant inwestycji. Uwzględniono w nim m.in. budowę dojazdu do posesji przy Al. NMP 38 A oraz rozbudowę sieci monitoringu. Przeprowadzone zostały także audyty dotyczące bezpieczeństwa ruchu pieszych.

  Wariant drugi przewiduje wyburzenie garaży, powstanie placu zabaw i ok. 80 miejsc postojowych, w tym dla karetek pogotowia ratunkowego, które ma w tym miejscu swoją siedzibę. Przebudowa ma trzy podstawowe cele: udrożnienie komunikacji, przyjazne i estetyczne zagospodarowanie dotychczas nieco zaniedbanego zaplecza centrum miasta oraz stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych dla mieszkańców, gości oraz lokalnych przedsiębiorców.

  Na ul. Racławickiej inwestycja obejmie m.in: budowę nowej jezdni o szerokości od 6 do 7,5 m (na łukach) oraz chodnika po stronie północnej i południowej, przebudowę nawierzchni na wszystkich przyległych chodnikach i zjazdach do posesji, zagospodarowanie zielenią placyków w odcinku początkowym przy ul. Kilińskiego.

  Od ul. Staszica planowana jest budowa nowej jezdni o szerokości od 5,5 m do 7 m oraz chodnika po stronie zachodniej i wschodniej. Będzie tam też zatoka autobusowa, dodatkowy wydzielony chodnik po stronie południowej z wnękami na ławki i kosze na śmieci.

  Niestety w pierwszym etapie inwestycji nie zostanie zagospodarowany plac, który będzie się znajdował tuż przy nowej drodze. Na wykonanie części drogowej MZDiT uzyskał już decyzję w drodze specustawy, natomiast na zagospodarowanie terenu potrzebne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy, co trwa dłużej. MZDiT zapewnia jednak, że zaraz po skompletowaniu dokumentacji, zrealizuje drugi etap tej inwestycji.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....Nowa droga odciąży......

   Wał-koń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie ma to jak dla Polaka nowe drogi:
   ........Nowe Drogi – polski miesięcznik ideologiczny, „organ teoretyczny i polityczny” KC PZPR (wcześniej KC PPR) wydawany w Warszawie w latach 1947-1989 przez...rozwiń całość

   Nie ma to jak dla Polaka nowe drogi:
   ........Nowe Drogi – polski miesięcznik ideologiczny, „organ teoretyczny i polityczny” KC PZPR (wcześniej KC PPR) wydawany w Warszawie w latach 1947-1989 przez „RSW Prasa-Książka-Ruch”. Zamieszczał obszerne artykuły wyjaśniające założenia poczynań partii w dziedzinie polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz omawiał zagadnienia ideologiczne i organizacyjne Partii. Był lekturą obowiązkową dla działaczy PZPR........zwiń

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama