Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Paraolimpiada Fotograficzno-Plastyczna w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych ZDJĘCIA

BR
W Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych odbył się finał II Wojewódzkiej Paraolimpiady Fotograficzno-Plastycznej. Paraolimpiadę objęli swym patronatem: Jego Ekscelencja ks. abp dr Wacław Depo - Metropolita Częstochowski, Jadwiga Wiśniewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Urszula Bauer - Śląski Kurator Oświaty.

Paraolimpiada Fotograficzno-Plastyczna w Częstochowie

Wręczenie nagród laureatom II wojewódzkiej Paraolimpiady Fotograficzno-Plastycznej poprzedził wernisaż fotografii pana Sebastiana Adamusa, nauczyciela z Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych, który wraz z Adrianną Zawadzką jest pomysłodawcą Paraolimpiady.

Zdjęcia, które znalazły się na wystawie zatytułowanej „Migawki”, to fotograficzny przegląd twórczości fotoreporterskiej nauczyciela, wykonane w czasie minionej dekady. Znalazły się tam głównie zdjęcia wyróżniane i nagradzane w wielu konkursach fotograficznych, ale przybyli goście mogli też zobaczyć fotografie szczególnie bliskie sercu autora.

Do sali gimnastycznej, gdzie planowane było wręczenie nagród w paraolimpiadzie, poprowadził młodych artystów długi czerwony dywan. Najlepsi fotograficy i plastycy z naszego województwa mogli poczuć się, jak podczas prawdziwej gali wręczenia Oscarów. I na pewno tak się czuli. Gospodarze uroczystego wręczenia nagród zrobili wszystko, aby ten wieczór na długo zapadł w pamięci wszystkich zgromadzonych na gali gości. Warto dodać, że laureaci nie znali wcześniej miejsc, które zajęli, więc wsłuchiwanie się w listę nagrodzonych osób budowało ogromne emocje wśród młodych artystów.

I tak… Na konkurs plastyczny wpłynęło 86 prac z 12 ośrodków: z Częstochowy, Myszkowa, Rędzin, Sokolników, Niegowej, Libidzy, Rudnik, Czarnego Lasu i Sierakowa Śląskiego.

W Jury konkursu zasiedli: ojciec Jan Poteralski - podprzeor Jasnej Góry, Grażyna Burzak – artysta malarz oraz Anita Grobelak – artysta malarz.

Na konkurs fotograficzny wpłynęło 127 fotografii z 10 ośrodków: z Częstochowy, Pinczyc, Myszkowa, Boru Zaciszańskiego, Rędzin, Chrzanowa i Lublińca.

W Jury konkursu zasiedli: Jacenty Dędek – fotoreporter, Krzysztof Świertok – fotoreporter oraz Anita Grobelak – artysta malarz

Wśród nagród, które otrzymali laureaci konkursu znalazły się słuchawki, kijki do selfie, pendrive-y, power banki, książki i albumy fotograficzne, zaproszenia do Pizzy Hut i Restauracji KFC, karty podarunkowe do salonu Fuji w Megasamie oraz zaproszenia do teatru. Nagrodzone osoby otrzymały także dodatkowe nagrody specjalne ufundowane przez panią Jadwigę Wiśniewską – poseł do Parlamentu Europejskiego, oraz panią Urszula Bauer - Śląską Kurator Oświaty.

W obu konkursach przyznano również nagrodę specjalną - Grand Prix. W konkursie plastycznym darczyńcą został Ojciec Jan Poteralski., podprzeor Jasnej Góry. Zdobywcy nagrody ex-aequo otrzymali duże, specjalnie na tą okoliczność wykonane puchary oraz albumy książkowe.

W konkursie fotograficznym nagrody Grand Prix, ufundowane przez Ks. infułata Ireneusza Skubisia – założyciela fundacji Myśląc Ojczyzna i honorowego redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela, otrzymała dwójka utalentowanych artystów również ex aequo. Tymi nagrodami były cyfrowe aparaty fotograficzne.

Jednak, jak twierdzą pomysłodawcy konkursu, Adrianna Zawadzka i pan Sebastian Adamus. najcenniejszą nagrodę jaką można było otrzymać na gali dostali właśnie oni. Były to uśmiechy i nieskrywana radość nagradzanych dzieciaków.

Tuż po wręczeniu nagród zaproszeni goście obejrzeli spektakl w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły pt.: „Dla Niepodległej”, inaugurujący wojewódzkie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Scenariusz napisała i sztukę wyreżyserowała pani Iwona Migas, nauczyciel ZNPO.

Spektakl przeprowadził nas przez burzliwe dzieje naszej ojczyzny, aż po wyzwolenie w 1918 r. Poruszające teksty i symbolika gestów przybliżyły widzom okrutną politykę zaborców wobec Polaków, m.in. wywózka na Syberię, czy strajk dzieci z Wrześni, który odbił się echem na całym świecie.

Wiele by można napisać o umiejętnościach aktorskich naszych uczniów i ogólnym wrażeniu artystycznym sztuki, niech jednak najlepszym komentarzem będą łzy widzów podczas spektaklu i spontaniczne owacje na stojąco po zakończeniu przedstawienia.

W sztuce wystąpiło 19 uczniów oraz czterech nauczycieli: s. Teresa Ziober, p. Iwona Nowakowska, p. Aleksander Świąć, p. Zbigniew Gładysz. Nad dźwiękiem i oświetleniem czuwał p. Rafał Ciszewski.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najlepsze restauracje w Katowicach na randkę i dyskretne spotkanie ZDJĘCIA

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia królowych balów maturalnych

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!