Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Problemy z hybrydami. Uszkodzony przewód gazowy uziemił wszystkie autobusy tego typu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Autobus hybrydowy
Autobus hybrydowy arc
Wszystkie częstochowskie autobusy hybrydowe zostały wycofane z eksploatacji. Przyczyną takiej decyzji była usterka przewodu doprowadzającego gaz do silnika w jednym z tego typu autobusów. Częstochowskie hybrydy były prototypami i nie były nigdy wcześniej użytkowane w regularnym ruchu pasażerskim. Co teraz?

Nowe autobusy z napędem gazowo-elektrycznym jeżdżą po Częstochowie od początku roku. Miasto otrzymało pełne finansowanie zakupu 40 tego typu pojazdów. Nie wszystkie jednak wyjechały na ulice miasta i nie wiadomo, kiedy je w ogóle zobaczymy, ponieważ z powodu usterki wszystkie zostały uziemione.

Do usterki doszło w środę około godziny 13. Jak podaje zarząd MPK "w autobusie hybrydowym obsługującym linię nr 16, nastąpiła nieznaczna perforacja przewodu niskiego ciśnienia doprowadzającego gaz do silnika." Tego dnia MPK zdecydowało się na zawieszenie kursowania tego typu autobusów do czasu wyeliminowania usterki przez producenta. Spowodowało to nieznaczne utrudnienia na liniach 13, 17 i 29, które zostały wyeliminowane w czwartek rano. W drodze do Częstochowy są producenci autobusu z Solca Kujawskiego oraz producenci silnika gazowego z Czech. MPK zażądało od nich przeglądu wszystkich autobusów.

Zarząd MPK zapewnił, że do obsługi częstochowskich linii autobusów wystarczy.

Pożar autobusu hybrydowego podczas testów

To nie pierwsze zdarzenie z udziałem autobusów hybrydowych produkowanych przez firmę Solbus. W listopadzie ubiegłego roku podczas testów pod Bydgoszczą jeden z nich zapalił się. Na szczęście jechał nim tylko kierowca, któremu nic się nie stało. Przedstawiciele producenta tłumaczyli, że testowane były różne parametry sterowania autobusem, a życie kierowcy autobusu i osób postronnych nie było zagrożone.

Jedyne takie na świecie

Hybrydy wyprodukowane przez polską firme Solbus to skomplikowany technicznie pojazd z podzespołami kanadyjskimi, czeskimi, niemieckimi. Sterowany komputerowo.

Częstochowski przewoźnik pozyskał 66 mln zł na zakup 40 pojazdów (25 krótkich i 15 przegubowych) o napędzie gazowo-elektrycznym. Częstochowa otrzymała te pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu Gazela. Hybrydy mają dać efekt ekologiczny, czyli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza pod Jasną Górą. Odpowiedni efekt ekologiczny polega na mniejszym zużyciu dwutlenku węgla, docelowo o 828 ton rocznie . Wynika to z umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Częstochowa: Problemy z hybrydami. Uszkodzony przewód gazowy uziemił wszystkie autobusy tego typu - Dziennik Zachodni