Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Remont przejścia pod Aleją Wyzwolenia potrwa aż do maja? ZDJĘCIA

Redakcja
Niestety Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie po raz drugi przesunął termin otwarcia przejścia podziemnego pod Aleją Wyzwolenia na Północy. Mieszkańcy nie kryją rozczarowania.

Mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Północ nie kryją zniecierpliwienia. Przedłuża się remont przejścia podziemnego pod Aleją Wyzwolenia. Ta inwestycja miała być gotowa już pod koniec roku, ale termin jej zakończenia przesunięto na luty. Teraz Miejski Zarząd Dróg i Transportu wyznaczył nowy termin końca prac - 31 maja.

- Mieszkam niedaleko i nie rozumiem, dlaczego na innych placach budowy jest ruch, jak w ulu, a tu niewiele się dzieje - mówi nam Paweł Brzozowski. - To tak nie powinno wyglądać, przecież od kilku miesięcy nie możemy dojechać do domu tramwajem.

Tramwaje kursują tylko do Promenady Czesława Niemena. Z powodu prac ograniczony jest również ruch samochodów. Kierowcy muszą jeździć do centrum przez ulicę Dekabrystów, co sprawia, że zwłaszcza w godzinach rannych tworzą się na niej wielkie korki.

MZDiT tłumaczy, że opóźnienie w pracach powstało z przyczyn niezależnych i nie dało się go wcześniej przewidzieć. - Opóźnienie w realizacji przebudowy przejścia podziemnego wraz z obiektem mostowym w al. Wyzwolenia spowodowane jest gorszym, niż wskazywały wskaźniki opracowanej wcześniej dokumentacji projektowej, stanem konstrukcji. Nie można było przewidzieć tego wcześniej, należało dokonać korekt w projekcie wraz z zamówieniem tworzonych na wymiar wspomnianych wcześniej elementów konstrukcyjnych - belek. A to wymagało dodatkowego czasu. - tłumaczy problemy na placu budowy, Maciej Hasik, rzecznik MZDiT. Drogowcy obiecują, że dołożą wszelkich starań, aby prace zostały zakończone jak najszybciej.
- MZDiT i wykonawca chcą jak jak najszybciej udrożnić drugą jezdnię al. Wyzwolenia i przywrócić dzielnicy Północ połączenie tramwajowe. Obecnie funkcjonuje w dalszym ciągu autobusowa komunikacja zastępcza). To priorytet, dlatego mimo tego, że terminem oddania całości inwestycji jest 31 maja, to przy sprzyjającej aurze kursowanie tramwajów powinno zostać przywrócone w kwietniu. Wiele zależeć będzie od aury, a korzystne warunki atmosferyczne są konieczne do wiązania się struktur elementów konstrukcyjnych obiektu. Kwestia bezpieczeństwa mieszkańców przede wszystkim - dodaje Maciej Hasik.

W ramach realizowanej inwestycji powstaną m.in. nowe schody na perony tramwajowe wraz z zadaszeniem oraz schodołazy dla osób niepełnosprawnych. Wykonane zostaną nowe ściany elewacyjne w ciągach komunikacyjnych na perony, nowe stalowe balustrady. Przebudowany też zostanie odcinek drogi nad przejściem dla pieszych (162 m) z zatokami autobusowymi, z ciągami pieszo-rowerowymi wzdłuż drogi, powstanie nowe podtorze tramwajowe wraz z przystankami tramwajowymi.

Projekt zakłada wydzielenie w przejściu lokali handlowo - usługowych, konieczna więc będzie budowa nowych ciągów sanitarnych oraz zasilania energetycznego dla planowanych pomieszczeń. Przejście pod Aleją Wyzwolenia, było ostatnim przejściem, gdzie przez wiele lat funkcjonowały sklepy. Ze względu na stan techniczny, większość z nich zamknięto. Miasto ma nadzieję, że po remoncie do przejścia wrócą handlowcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!