Częstochowa: Wyburzą Elanex? Ten pomysł nie wszystkim się...

  Częstochowa: Wyburzą Elanex? Ten pomysł nie wszystkim się podoba

  Zdjęcie autora materiału

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Plan wyburzenia zabytkowej części fabryki Elanex budzi protesty
  1/8
  przejdź do galerii

  Plan wyburzenia zabytkowej części fabryki Elanex budzi protesty ©Bartłomiej Romanek

  Co z najważniejszą inwestycją drogową w centrum Częstochowy? Miejski Zarząd Dróg i Transportu przygotowuje projekt, ale nie wszystkim się on podoba.
  Jak udało się nam dowiedzieć, już w kwietniu ma być gotowy projekt połączenia drogowego ulicy 1 Maja z trasą DK 1. To najważniejsza inwestycja drogowa w centrum Częstochowy. Droga ma skomunikować dwie części miasta, które od lat przecinają tory kolejowe.

  Budowa wiaduktu nad torami i drogi prowadzącej do DK 1 ma kluczowe znaczenie, bo dzięki temu kierowcy nie musieliby wjeżdżać do ścisłego centrum miasta. Obecnie w wielu przypadkach konieczne jest przejechanie przez aleję NMP lub w jej pobliżu. Dzięki nowej inwestycji ten problem zostałby rozwiązany, a ruch odbywałby się sprawniej.

  Częstochowski Miejski Zarząd Dróg i Transportu od lat pracował nad koncepcją nowej drogi. Pod uwagę były brane różne rozwiązanie. Problem w tym, że nie ma praktycznie możliwości (choć niektórzy urbaniści przekonują, że są), aby tak poprowadzić drogę, żeby nie było konieczności wyburzania budynków. Przez wiele lat w niepewności żyło częstochowskie hospicjum, które leżało na trasie planowanej drogi.

  Ostatecznie MZDiT przyjął inną koncepcję, która ma być zaprezentowana na wiosnę. Ta koncepcja przewiduje wyburzenie części Elaneksu, pokaźnego kompleksu farbycznego przy ulicy Krakowskiej 80. Przędzalnię wełny w 1889 roku założyło trzech przedsiębiorców z okolic Lyonu. To właśnie z przełomu XIX/XX wieku pochodzi większość zabudowań fabrycznych, które mają niezwykle ciekawą architekturę. Dzisiaj większość z nich jest zniszczona, w niektórych pojedyncze firmy prowadzą jeszcze działalność gospodarczą.

  Zobacz galerię

  Plan wyburzenia części zabytkowej fabryki budzi jednak protesty. Stanowisko w tej sprawie przedstawili już radni z klubu Mieszkańców Częstochowy. Twierdzą oni, że są za rozwojem miasta, ale mądrym. „Podzielamy opinię wielu ekspertów, że inwestycja może być zrealizowana bez konieczności wyburzenia obiektów, które jako pomnik architektury i przemysłu są chronione - twierdzą Mieszkańcy Częstochowy.

  Ale nie tylko oni zaangażowali się w obronę Elaneksu. W Częstochowie zawiązała się Grupa Elanex. Stowarzyszenie będzie działać na rzecz ochrony dziedzictwa architektonicznego i urbanistycznego Częstochowy oraz rewitalizacji zaniedbanych dziś zabytkowych fabryk i osiedli robotniczych. Grupa Elanex jako pierwszy cel postawiła sobie przekonanie władz miasta do wycofania się z wyburzenia fabryki.

  - Przyjęliśmy koncepcję inwestycji, będziemy się starać, aby wyburzenia były jak najbardziej ograniczone - mówi Mariusz Sikora, dyrektor MZDiT, który o szczegółach nie chce mówić do czasu powstania projektu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama