Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ZDJĘCIA

Bartłomiej Romanek/BPJG
XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę
XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę Bartłomiej Romanek
Kilkadziesiąt tysięcy osób bierze udział w dzisiejszej XXVI Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. W mszy świętej uczestniczą również najbardziej znani politycy PIS m.in. Joachim Brudziński, Beata Kempa, Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Witold Bańka i Jan Szyszko.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się już w sobotę mszą świętą, którą koncelebrował bp Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej.

– Niepodobna byłoby jej nie kontynuować. To spotkanie jest potrzebą serc tysięcy Polaków, którzy chcą się zobaczyć jako wspólnota ludzi wierzących, uformowanych na wartościach przekazywanych przez Radio Maryja i dzieła mu towarzyszące - mówił biskup Napierała, dodając:

– Szatan walczy z prawdą, jaką Radio Maryja od ponad 25 lat głosi o Bogu, Ewangelii, Kościele, Polsce, życiu, małżeństwie, rodzinie. Ojciec kłamstwa nie może tego znieść, nie może znieść eklezjalno-twórczej działalności Radia Maryja, dzięki której zgromadzają się tysiące Polaków na modlitwie, słuchaniu Słowa Bożego.

– Pan Bóg i ludzie, wszyscy razem. Jeden duch i jedno serce. Nie można dać się podzielić, a oni nas dzielą i dzielą. Pluralizm uprawiają, o którym mówił ks. bp Stanisław. Pluralizm wielki, dzielić i dzielić. Jeden Duch i jedno serce – tak jest w Rodzinie Radia Maryja. Tylko trzeba, żeby jeszcze wszyscy słuchali Radia Maryja. Idźcie i głoście! Jakby wszyscy Polacy słuchali Radia Maryja, Polska byłaby wnet zupełnie inna - mówił natomiast ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

W niedzielę przed mszą świętą na błoniach jasnogórskich głos zabrał biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, który podkreślał, że nie ma wolności bez trzeźwości. Biskup Bronakowski mówił, że to nieprawda, że nie da się zorganizować imprezy sportowej i kulturalnej bez wsparcia ze strony producentów alkoholu. Dodawał, że trzeba uczynić wszystko, aby reklama alkoholu była zakazana.

Później pielgrzymów przywitał o. Marian Waligóra. Przeor zakonu powitał również wszystkich kościelnych hierarchów, którzy wzięli udział w uroczystościach oraz polityków, którzy przyjechali na Jasną Górę. Największe owacje otrzymali ojciec Tadeusz Rydzyk oraz minister obrony, Antoni Macierewicz.

List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta. Prezydent RP Andrzej Duda w swoim piśmie wyraził radość z powodu rozwoju dzieł powstałych przy Radiu Maryja: Telewizji Trwam, Naszego Dziennika oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej: „Bardzo się cieszę, że Państwa wspólnota rozwija się i coraz pełniej rozkwita, wciąż owocując licznymi nowymi dziełami. Audycje Radia Maryja, programy Telewizji Trwam i publikacje Naszego Dziennika łączą rodaków w kraju i Polonię za granicą”.

„Chcę dzisiaj z całego serca podziękować Rodzinie Radia Maryja za wszystkie te wspaniałe dzieła. Dziękuję za to, że współtworzą Państwo właśnie taką wspólnotę i takie media, że na co dzień kierują się Państwo ewangelicznym wskazaniem, które jest również hasłem obecnej pielgrzymki: ‘Idźcie i głoście’” – napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent życzył również uczestnikom Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, aby nadal dobrze służyli Kościołowi i Ojczyźnie: „Wszystkim życzę, aby obecne spotkanie w domu naszej Częstochowskiej Matki przyniosło Państwu umocnienie i inspirację do kolejnych działań. Niech Rodzina Radia Maryja nadal dobrze służy Kościołowi i Ojczyźnie” – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Duchowo z zebranymi łączyła się również Beata Szydło, która wystosowała do zebranych list. Odczytała go Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Wszystkim zebranym przesyłam serdeczne pozdrowienia i zapewniam o mojej pamięci. Tegoroczna peregrynacja odbywa się pod hasłem ‘Idźcie i głoście’ oddaje ono szczególny charakter Rodziny Radia Maryja. Waszą siłą jest zjednoczenie wokół wspólnych wartości, troska o dobro Ojczyzny i zachowanie polskiego dziedzictwa opartego na chrześcijańskich fundamentach. Przede wszystkim wyróżnia was nieustanna działalność ewangelizacyjna w lokalnych środowiskach, to chwalebna, ale i odpowiedzialna misja, przejawia się bowiem poprzez okazywanie miłosierdzia i otwarcia serca na drugiego człowieka. Poprzez bycie wzorem postawy moralnej i inspirującej przykładem dla innych, poprzez bycie dobrym człowiekiem” - napisała pani premier.

„Dziękuję pątnikom, a także wszystkim, którzy wnieśli wkład w organizację tego i innych cennych wydarzeń służących promowaniu wartości bliskich Polakom. Życzę, by doświadczenia pielgrzymki i wstawiennictwo Matki Bożej, przyniosło jej uczestnikom nowe siły, by mierzyć się z codziennymi wyzwaniami i budować dobrą przyszłość dla naszego kraju” - podkreśliła Beata Szydło.

Po przeczytaniu listów wśród pielgrzymów niosło się gromkie "Dziękujemy!".

- W ostatnim czasie, jakby szczególnie są takie siły, takie grupy nacisku, takie diabelskie knowania, które chcą prawdziwy wizerunek rodziny rozmazać, chcą zdestabilizować, chcą wprowadzić taki relatywizm, żeby podzielić, popsuć, wcisnąć, że nienormalne jest normalne, a to, co normalne jest staroświeckie, przestarzałe - mówił podczas homilii abp Jan Romeo Pawłowski. - I chcą nawet wyśmiać tych, co pragną mieć rodzinę, co pragną mieć więcej dzieci, co są hojni w dawaniu życia.

- Są niestety nawet tacy pseudonaukowcy, co już wyliczyli, ile dziecko kosztuje, jego narodzenie, wychowanie, wykształcenie, że nie warto tyle wydawać, że można za to jeździć na fajne wakacje, żyć zamożnie, mieć lepsze auto. Ludzie! Czy myśmy naprawdę zwariowali, żeby ogromny dar Boży, jakim jest dziecko, owoc miłości dwojga ludzi przeliczyć na pieniądze?! To ni jest ludzkie, to jest szatańskie – podkreślił kaznodzieja.

- Tak, dziecko w rodzinie kosztuje, potężną kwotę, kwotę miłości, i tylko głupcy przeliczają tę miłość na pieniądze” – dodał abp Pawłowski. - Rodzina to także społeczeństwo, naród, rodzina rodzin, dlatego ta nasza pielgrzymka ma charakter rodzinny, narodowy, nawet chyba europejski i światowy, bo wiem, że tu są przedstawiciele rodzin nie tylko z Polski” – mówił dalej.

Pielgrzymów Radia Maryja nieco zaskoczyli uczestnicy Głogowskiej Pielgrzymki Rowerowej, którzy wjechali na błonia tuż przed mszą świętą. Rowerzyści zostali nagrodzeni przez rodzinę Radia Maryja oklaskami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Częstochowa: XXVI Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni