Częstochowskie Stare Miasto czeka na swoją szansę ZDJĘCIA

  Częstochowskie Stare Miasto czeka na swoją szansę ZDJĘCIA

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowskie Stare Miasto to rozpadające się domy, w których nikt już nie mieszka, albo kamienice, które jeszcze mają lokatorów, bo nikt z nich nie
  1/20
  przejdź do galerii

  Częstochowskie Stare Miasto to rozpadające się domy, w których nikt już nie mieszka, albo kamienice, które jeszcze mają lokatorów, bo nikt z nich nie ściągnie czynszu ©janusz strzelczyk

  Jasna Góra to nie jedyny atut turystyczny Częstochowy - opowiada każda władza w mieście. I szuka pomysłów, jak ściągnąć więcej turystów i zatrzymać na dłużej tych, którzy już tu są. Taką niewykorzystaną atrakcją mogłyby być zabytki częstochowskiego Starego Miasta.
  Mogłyby, ale na razie lepiej ich nie pokazywać turystom, bo uciekną, zanim dobrze się rozejrzą. Ulica Graniczna, Mała, Targowa, Kozia to okolice jak z piosenki Lecha Janerki „Strzeż się tych miejsc". To rozpadające się domy, w których nikt już nie mieszka, albo kamienice, które jeszcze mają lokatorów, bo nikt z nich nie ściągnie czynszu. Pielgrzymów, którzy przez Stare Miasto wchodzą do centrum, nie należy namawiać do zwiedzania.


  Czy tak być musi? Stare Miasto jest objęte ochroną urbanistyczną, jest wpisane do rejestru zabytków. Co władze miasta powinny zrobić z takim zabytkiem? Najpierw trzeba przygotować plan zagospodarowania dla tego miejsca. I nawet taki plan jest. Problemem są jak zawsze pieniądze.

  Przeprowadziło ankietę wśród częstochowian, pytając, co powinien objąć program rewitalizacji. Na Starym Mieście najczęściej respondenci wskazywali patologie społeczne, zagospodarowanie czasu dzieci, młodzieży i osób starszych oraz biedę i niedożywienie.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Niebezpieczne dzielnice miast w woj. śląskim. Strach tu zaglądać?

  Przedwojennych domów, należących do gminy żydowskiej nic już nie uratuje. Właściciele nie żyją. - A jak żyją, to są daleko, tu są administratorzy, których stan domu nie obchodzi - twierdzi Jan Sudoł z ul. Małej.
  Miejski Program Rewitalizacji, który obejmuje także Stare Miasto, zakłada więcej elementów niż tylko ochrona zabytków czy planowanie przestrzenne.

  Zobacz galerię

  Rewitalizacja to przede wszystkim działania społeczne, nie tylko odbudowa domów ale nadanie im współcześnie potrzebnych funkcji. Przykładem takiego właśnie społecznego działania może być remont konduktorowni przy ulicy Piłsudskiego, która z ruiny i meliny zmieniła się w galerię Zachęty. Podobnie jest na ul. Krakowskiej, gdzie w pięknie odrestaurowanej kamienicy jest m.in. Galeria Jerzego Dudy Gracza. Jednak jak zaznaczają miejscy urzędnicy w przypadku Starego Miasta realizacja programu rewitalizacji może być bardzo trudna.

  Większość kamienic jest w rękach prywatnych lub co gorzej o ich właścicielach niewiele wiadomo. Np. kamienica przy Starym Rynku, w której księdze wieczystej występuje kilkanaście nazwisk przedwojennych żydowskich właścicieli. Dom należy więc do ich spadkobierców lecz ustalenie ich po II wojnie światowej jest bardzo trudne. Wszystkie domy pożydowskie na Starym Mieście są w tzw. zarządzie tymczasowym, a ewentualni spadkobiercy mogą w każdej chwili odebrać swoją własność.

  Prywatni właściciele kamieniczek na Starym Mieście w miarę możliwości finansowych sami remontują swoje domy, by po prostu nie straszyły swoim wyglądem. Reszta będzie musiała poczekać na lepsze czasy, albo się rozpadnie.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama