Festiwal Retro w Częstochowie

  Festiwal Retro w Częstochowie

  JS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Festiwal Retro w Częstochowie
  Dziś, 8 lipca już po raz czwarty, Częstochowa przeniesie się do XX-lecia międzywojennego. Tego dnia na pl. Biegańskiego obowiązywać będzie przedwojenny szyk – wszystko dzięki FESTIWALOWI RETRO CZĘSTOCHOWA i zaproszonym muzycznym gwiazdom.
  Festiwal Retro w Częstochowie
  – Jest coś takiego w klimacie tamtej epoki, że chętnie do niej wracamy. Zarówno ci starsi, jak i młodsi licznie przychodzą na koncerty retro, które organizujemy od kilku lat tradycyjnie z początkiem lipca. Zmieniają się pomysły i artyści, ale styl retro obowiązuje – zachęca Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

  Główną atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie koncert poświęcony Antoniemu Fertnerowi - urodzonemu w Częstochowie aktorowi komediowemu, znanemu z dziesiątek ról filmowych i teatralnych.
  „Zapomniana melodia”, „Robert i Bertrand”, „Ada! To nie wypada!”, „Włóczęgi” czy „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” to tylko drobny wycinek jego dorobku, a filmy, w których występował, przeszły do historii polskiego kina. Podczas koncertu w reżyserii i według scenariusza Marzeny Kopczyńskiej-Urlich i Michała Gawlicza usłyszymy szlagiery inspirowane jego postacią. Z towarzyszeniem zespołu Makabunda, zaśpiewają je popularni polscy artyści: Bohdan Łazuka, Joanna Kołaczkowska, Krzysztof Tyniec, Marcelina, Monika Dryl, Waldemar Kasta oraz Piotr Cyrwus. Choć poruszają się oni w dość odmiennych artystycznych stylistykach, to wspólnie stworzą widowisko zapadające na długo w pamięć. Piosenki, anegdoty, układy taneczne, fragmenty filmów oraz multimedialne animacje przeniosą nas wraz z Fertnerem w świat, który znamy ze „Starego Kina”.

  Wcześniej, w repertuarze z XX-lecia międzywojennego zobaczymy Dariusza Kordka, lubianego aktora i wokalistę. Znanego m.in. z serialu „W labiryncie” oraz z filmu Władysława Pasikowskiego „Kroll”. Kolejny raz na Festiwal Retro zawita również wykonawca spoza Polski. W tym roku będzie to zespół Moussu T e Lei Jovents. Ich twórczość to świat muzyki lat 30. XX-wiecznej francuskiej Marsylii, miasta, które gwarantuje najwyższą muzyczną klasę i jakość.

  Tradycyjnie po koncertach na placu Biegańskiego czeka nas afterparty, które tym razem w Klubie Tori (ul. Racławicka 2) poprowadzi Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Jest to wyróżniony na 18. konkursie Polskiego Radia "Nowa Tradycja” zespół, rozsmakowany w dawnych melodiach Warszawy (i nie tylko), kontynuujący tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych. Oprócz muzycznych atrakcji podczas Festiwalu Retro będzie można również podziwiać pokazy tańca lindy-hoop, skorzystać z przejażdżki zabytkowymi rowerami, obejrzeć auta z Częstochowskiego Automobilklubu, poszukać skarbów na targu staroci czy uwiecznić te wspaniałe chwile w przedwojennej fotobudce. Będą też specjalne atrakcje w stylu retro dla dzieci.

  Program:
  10.00 - 18.00 Jarmark staroci
  14:00 – 20:00 Bicykle – animacje
  14:00 – 20:00 Retro ścianka
  17:15 – 18:15 Koncert DARIUSZ KORDEK
  18:30 – 19:45 Koncert MOUSSU T
  20:00 – 22:00 Koncert – PODRÓŻE RETRO Z FERTNEREM
  22:30 – 01:00 AFTERPARTY WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA – Klub Tori.
  ul. Racławicka 2.

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama