Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na częstochowskiej AJD będzie można studiować prawo. Są też inne, nowe kierunki ZDJĘCIA

Aneta Kaczmarek
Na AJD od października można będzie studiować prawo
Na AJD od października można będzie studiować prawo Fot. Aneta Kaczmarek
Kilka dni temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę i nadało uprawnienia Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu AJD do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym. Oznacza to, że uczelnia uruchamia rekrutację na rok akademicki 2017/2018.

Studenci będą kształcić się przez 5 lat. Kandydaci mają do wyboru kształcenie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Warto zaznaczyć, że uprawnienia do kształcenia na kierunku prawo uczelnia posiada jako jedyna w regionie.

- Kierunek ma profil praktyczny ze względu na to, że uczelnia rozwija się w obszarze nauk administracyjnych i prawnych i zgodnie z ustawą pierwsze podejście pod nowy kierunek to jest podejście pod profil praktyczny i takie własnie uprawnienia otrzymaliśmy. Oznacza to, że mamy dla naszych studentów znaczną liczbę praktyk, natomiast od strony usprawnień uzyskiwanych poprzez tytuł magistra prawa nie ma tutaj żadnej różnicy w porównaniu z profilem akademickim - mówiła dr hab. prof. AJD Anna Wypych-Gawrońska, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Warunki rekrutacji są zróżnicowane i uzależnione od tego, czy kandydat zdawał nową czy starą maturę. Liczba miejsc wynosi 80 na studiach zaocznych i 80 na stacjonarnych.

- W przypadku nowej i starej matury kategorie przedmiotowe są takie same - student musi mieć zdaną maturę z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego, w ramach którego znajduje się wykaz przedmiotów, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji. To jest historia, WOS, geografia, filozofia, język łaciński, kultura antyczna, a także matematyka oraz fizyka. W zależności od tego, czy kandydat zdawał maturę na poziomie podstawowych czy rozszerzonym, punkt są premiowane i na tej podstawie tworzona jest liczba rankingowa. Osoby z czołowymi wynikami są rekrutowane. Takie same zasady obowiązują w przypadku studiów stacjonowanych i niestacjonarnych - wyjaśniał Michał Machusz, pracownik Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania AJD.

Liczba miejsc nie jest przypadkowa. Została ustalona z podmiotami zewnętrznymi. Uczelnia nie mogła bowiem otworzyć kierunku prawo samodzielnie.

- Opracowując dokumentację związaną z tym kierunkiem rozwialiśmy i uzyskaliśmy wsparcie wszystkich instytucji związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości w Częstochowie, bo to sąd okręgowy i podległe mu jednostki, czyli sady rejonowe okręgu częstochowskiego z prezesami na czele, to również Okręgowa Rada Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Uzyskaliśmy też poparcie o samorządu, władz miejskich - mówił Machusz.

Od października AJD uruchamia też inne, nowe kierunku. Wśród nich po raz pierwszy: pielęgniarstwo (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy), rachunkowość i podatki (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), dziennikarstwo i kultura mediów (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), fotografia i kreacja przekazu wizualnego (stud. I stopnia, Wydział Sztuki).

Uczelnia czeka na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie fizjoterapii (studia jednolite magisterskie, 5 lat, Wydział Pedagogiczny) i inżynierii multimediów (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!