Ważne
  Na częstochowskiej AJD będzie można studiować prawo. Są też...

  Na częstochowskiej AJD będzie można studiować prawo. Są też inne, nowe kierunki ZDJĘCIA

  Aneta Kaczmarek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na AJD od października można będzie studiować prawo
  1/8
  przejdź do galerii

  Na AJD od października można będzie studiować prawo ©Fot. Aneta Kaczmarek

  Kilka dni temu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyraziło zgodę i nadało uprawnienia Wydziałowi Filologiczno-Historycznemu AJD do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym. Oznacza to, że uczelnia uruchamia rekrutację na rok akademicki 2017/2018.
  Studenci będą kształcić się przez 5 lat. Kandydaci mają do wyboru kształcenie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Warto zaznaczyć, że uprawnienia do kształcenia na kierunku prawo uczelnia posiada jako jedyna w regionie.

  - Kierunek ma profil praktyczny ze względu na to, że uczelnia rozwija się w obszarze nauk administracyjnych i prawnych i zgodnie z ustawą pierwsze podejście pod nowy kierunek to jest podejście pod profil praktyczny i takie własnie uprawnienia otrzymaliśmy.
  Oznacza to, że mamy dla naszych studentów znaczną liczbę praktyk, natomiast od strony usprawnień uzyskiwanych poprzez tytuł magistra prawa nie ma tutaj żadnej różnicy w porównaniu z profilem akademickim - mówiła dr hab. prof. AJD Anna Wypych-Gawrońska, rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

  Warunki rekrutacji są zróżnicowane i uzależnione od tego, czy kandydat zdawał nową czy starą maturę. Liczba miejsc wynosi 80 na studiach zaocznych i 80 na stacjonarnych.

  - W przypadku nowej i starej matury kategorie przedmiotowe są takie same - student musi mieć zdaną maturę z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz przedmiotu dodatkowego, w ramach którego znajduje się wykaz przedmiotów, które będą brane pod uwagę podczas rekrutacji. To jest historia, WOS, geografia, filozofia, język łaciński, kultura antyczna, a także matematyka oraz fizyka. W zależności od tego, czy kandydat zdawał maturę na poziomie podstawowych czy rozszerzonym, punkt są premiowane i na tej podstawie tworzona jest liczba rankingowa. Osoby z czołowymi wynikami są rekrutowane. Takie same zasady obowiązują w przypadku studiów stacjonowanych i niestacjonarnych - wyjaśniał Michał Machusz, pracownik Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania AJD.

  Liczba miejsc nie jest przypadkowa. Została ustalona z podmiotami zewnętrznymi. Uczelnia nie mogła bowiem otworzyć kierunku prawo samodzielnie.

  - Opracowując dokumentację związaną z tym kierunkiem rozwialiśmy i uzyskaliśmy wsparcie wszystkich instytucji związanych z szeroko pojętym wymiarem sprawiedliwości w Częstochowie, bo to sąd okręgowy i podległe mu jednostki, czyli sady rejonowe okręgu częstochowskiego z prezesami na czele, to również Okręgowa Rada Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Opolu, Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Uzyskaliśmy też poparcie o samorządu, władz miejskich - mówił Machusz.

  Od października AJD uruchamia też inne, nowe kierunku. Wśród nich po raz pierwszy: pielęgniarstwo (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy), rachunkowość i podatki (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), dziennikarstwo i kultura mediów (stud. I stopnia, Wydział Filologiczno-Historyczny), fotografia i kreacja przekazu wizualnego (stud. I stopnia, Wydział Sztuki).

  Zobacz galerię

  Uczelnia czeka na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie fizjoterapii (studia jednolite magisterskie, 5 lat, Wydział Pedagogiczny) i inżynierii multimediów (stud. I stopnia, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy).

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   praca po studiach

   arturo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Inżynieria multimediów – ten kierunek brzmi ciekawie. A studia trzeba z rozwagą wybierać. Ostatnie dane wskazują, że w Częstochowie najwięcej pracowników potrzeba do sektora usługi i gastronomii...rozwiń całość

   Inżynieria multimediów – ten kierunek brzmi ciekawie. A studia trzeba z rozwagą wybierać. Ostatnie dane wskazują, że w Częstochowie najwięcej pracowników potrzeba do sektora usługi i gastronomii http://slask-praca.pl/w-jakiej-branzy-najlepiej-znalezc-prace-w-czestochowie/ a tutaj wykształcenie wyższe nie jest konieczne. zwiń

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama