Na wózku inwalidzkim zjechał 75 metrów w głąb jaskini...

  Na wózku inwalidzkim zjechał 75 metrów w głąb jaskini Studnisko [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Piotr Ciastek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niepełnosprawny Przemek Kowalik zjechał do jaskini Studnisko
  1/11
  przejdź do galerii

  Niepełnosprawny Przemek Kowalik zjechał do jaskini Studnisko ©POWER TEAM: Głębia marzeń

  W ramach projektu „POWER TEAM: Głębia marzeń” niepełnosprawny Przemek Kowalik podjął wyzwanie niewyobrażalne dla wielu w pełni sprawnych osób - zszedł, w asyście kilkuosobowego zespołu wspinaczy i ratowników, do głębokiej na ponad 75 m Jaskini Studnisko w Górach Sokolich. - Na chwilę zapomniałem o tym, że mam wózek. To było niesamowite uczucie! – mówił po zjeździe niepełnosprawny 43-latek.
  Przemek Kowalik ma 43 lata i od kilkunastu porusza się na wózku. W ramach projektu „POWER TEAM: Głębia marzeń” zjechał, w asyście kilkuosobowego zespołu wspinaczy i ratowników, do głębokiej na ponad 75 m Jaskini Studnisko w Górach Sokolich.

  - Gdy zaczęliśmy działania, Przemek mógł powiedzieć: „Chłopaki, nie dam rady, przerywamy”. Nie raz zdarza się, że nawet ktoś w pełni sprawny, kto nie miał wcześniej do czynienia z jaskiniami, wycofuje się, widząc ciemną przestrzeń pod sobą.
  To normalne – tłumaczy Łukasz Szwarczyński, pomysłodawca i koordynator działań jaskiniowych. Przemek nie zawahał się jednak ani przez moment. – Kiedy przekroczyliśmy wąski otwór jaskini, poczuł wiat we włosach i powiedział: „Grzejemy na dół!” – relacjonuje Szwarczyński.

  To właśnie dostanie się do jaskini i sprawne minięcie wąskiego otworu z wózkiem inwalidzkim było najtrudniejsze w całej operacji. Później Przemka czekał powietrzny zjazd przez środek głównej komory jaskini, aż na jej dno. – Gdy zawisnąłem na linie w ciemności, na moment zapomniałem, że mam wózek. To niesamowite uczucie. Na dole jest zupełnie inny świat, przepiękny – mówi Przemek Kowalik. – Ale najważniejszy jest przekaz: każdy z nas może wszystko, jeśli tylko nie zostaniemy sami. Wtedy marzenia się spełniają – dodaje.

  Przedsięwzięcie zorganizowała kilkuosobowa grupa przyjaciół i znajomych Przemka. W akcję mocno zaangażowali się także strażacy z OSP Olsztyn. - POWER TEAM to 8-osobowa niezależna drużyna. Chcieliśmy pokazać, że wspólnymi siłami, bez sponsorów, można realizować marzenia. Siła ludzi, którzy chcą razem działać w myśl wspólnej idei nie ma sobie równych – podkreśla psycholog Joanna Skorupska-Górska, współorganizatorka wydarzenia.

  Tysiące kilometrów na wózku  Trzynaście lat temu, po poważnym wypadku samochodowym, w którym, wskutek przerwania rdzenia kręgowego, Przemek Kowalik został sparaliżowany od pasa w dół, napisał do prezydenta prośbę o zgodę na eutanazję. Nie otrzymał jej, za to dzięki pomocy wielu ludzi i własnej determinacji, zaczął walczyć o ciekawe życie. Na wózku przemierzył tysiące kilometrów po Polsce i Europie.

  Jest wolontariuszem motywacyjnym w Hospicjum Palium w Poznaniu i fundraiserem w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Chce pokazać innym, że wszystko, co osiągnął stało się możliwe dzięki przyjaznym ludziom, których spotkał na swojej drodze.

  *Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
  *Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
  *25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
  *Równica bez schroniska? Niestety to koniec
  *Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem