Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nabucco to jeden z operowych hitów Filharmonii Częstochowskiej

Ola Szatan
„Nabucco” należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie. W Polsce słynną operę z udziałem włoskich solistów będzie można zobaczyć w marcu. W Filharmonii Częstochowskiej oraz Domu Muzyki i Tańca

Już w połowie marca, najpierw w Filharmonii Częstochowskiej, a następnie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, będzie można zobaczyć „Nabucco”, słynną operę Giuseppe Verdiego.

W rolę tytułową wcieli się dobrze znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala - Giulio Boschetti.

Scenografia przygotowana na potrzeby tego popularnego widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest zastosowanie w dekoracji wielu barw.

Uzupełnienie stanowić będą nasycone kolorami stylizowane kostiumy.

W Polsce „Nabucco” (wyprodukowane przez Agencję Artystyczną Pro Musica) wystawiane będzie po raz czwarty, natomiast sama opera ma już na koncie wiele ważnych sukcesów.

„Nabucco” zaprezentowano z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach. Wśród nich znalazły się m.in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d’Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, czy też Alte Oper we Frankfurcie.

Międzynarodowy sukces

„Nabucco” (opera w czterech aktach) to trzecie dzieło na długiej liście operowych dokonań Giuseppe Verdiego, które już od dnia premiery (ta miała miejsce 9 marca 1842 roku w La Scali) przyniosło kompozytorowi niezwykły sukces i wielką sławę.

Fenomen tego arcydzieła związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, natomiast sam Giuseppe Verdi - gorący patriota - całym sercem popierał wszelkie aktywnie działające ruchy wolnościowe.

Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków.
Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, zaś przepiękne „Va pensiero...” bardzo szybko stało się nieformalnym hymnem Włoch.

Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.).

Z polskich teatrów jako pierwszy operę „Nabucco” wystawił Teatr Skarbkowski we Lwowie w 1850 roku, a w 1852 zapre-zentowana została w warszawskim Teatrze Wielkim.

W maju 1983 roku „Nabucco” wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a „Va pensiero...” śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było bardzo przejmującym akcentem.

Obecnie „Nabucco” Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.

Na scenie zarówno w Częstochowie, jak i w Zabrzu pojawi się międzynarodowa obsada: Nabucco - Giulio Boschetti (Włochy), Abigaille - Silvia Rampazzo (Włochy), Zaccaria - Damian Konieczek (Polska), Fenena - Aksana Yakushevich (Białoruś), Ismaele - Roberto Jachini Virgili (Włochy), Abdallo - Bartosz Nowak (Polska), Anna - Monika Piechaczek (Polska), Arcykapłan Baala - Jarosław Zawartko (Polska).

Do tego Chór Opery Polskiej, Roncole Verdi Orchestra, zaś dyrygentem będzie Jerzy Salwarowski.

„Nabucco” w Częstochowie

Opera wystawiona zostanie 15 marca w Filharmonii Częstochowskiej o godzinie 19.00.
Bilety (miejsca siedzące) kosztują 75 i 120 zł.

„Nabucco” w Zabrzu

Wydarzenie odbędzie się 19 marca w Domu Muzyki i Tańca. Początek o godz. 19.00. Bilety kosztują 80, 100 oraz 120 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nabucco to jeden z operowych hitów Filharmonii Częstochowskiej - Dziennik Zachodni