Ważne
  Nocna pielgrzymka z Piekar do Częstochowy ZDJĘCIA

  Nocna pielgrzymka z Piekar do Częstochowy ZDJĘCIA

  Magdalena Grabowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nocna pielgrzymka z Piekar do Częstochowy ZDJĘCIA
  1/16
  przejdź do galerii
  Długi dystans i trudne warunki nie stanowią dla nich żadnego problemu. 312 pielgrzymów zaopatrzonych w laratki-czołówki ruszyło z Piekar Śląskich do Częstochowy w XIV edycji niecodziennej wyprawy „Na przekór”. W tym roku pokonali 60 km w intencji prześladowanych chrześcijan w Pakistanie.
  Jak to się wszystko zaczęło? Pewnego dnia pięciu kolegów wpadło na szalony pomysł nocnej wyprawy z Piekar Śląskich do Częstochowy. Ku ich zaskoczeniu nie skończyło się na jednorazowej wycieczce. – Gdy dotarliśmy do Jasnej Góry, powiedzieliśmy sobie nigdy więcej, bo tak byliśmy wykończeni – przyznaje organizator pielgrzymki Marcin Piec. – Z czasem zapomnieliśmy o bólu, ale nie o przygodzie, którą przeżyliśmy – dodaje.


  Jak się okazuje, żądnych przygód jest coraz więcej. W sobotę odbyła się XIV edycja pielgrzymki, w której wzięło udział 312 osób. - To trzeba przeżyć. Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie – śmieje się Paulina Pycior. - Jeśli dzieje się coś nietypowego, nietuzinkowego to myślę, że trzeba wziąć w tym udział, a ta wyprawa właśnie taka jest – dopowiada jej towarzyszka Anna Kula.

  Z pewnością nocna pielgrzymka, jak mówią uczestnicy, jest ekstremalna i nie należy do najłatwiejszych. Długi dystans i trudne, nocne warunki wymagają od nich dobrego przygotowania i kondycji. Pielgrzym Marceli Łyczko przed wyprawą przyznał, że co prawda nie boi się iść pieszo nocą, lecz niepokoi go jego sprawność fizyczna.

  - Jedynie czego się boję to tego, że nie dam rady fizycznie, ponieważ nie jestem w ogóle przygotowany do tak dużej trasy. Nie jestem nawet przygotowany jeśli chodzi o moją odzież – śmieje się, pokazując swoje buty – mam stare brudne adidasy, w których już idę piąty raz. Po prostu wziąłem, wyciągnąłem z szafki i idę – dodaje.

  Stare obuwie nie stanowi żadnego problemu, jeśli oczywiście jest wygodne. Uczestnicy musieli być przygotowani na ewentualny deszcz i zabrać ze sobą warstwę termiczną, żeby nie zmarznąć. Wskazane są również latarki-czołówki oraz elementy odblaskowe. W tym roku organizatorzy pielgrzymki wszystkim uczestnikom zapewnili odblaskowe kamizelki. Ponadto pojechała z nimi Maltańska Służba Medyczna, która w razie potrzeby jest w stanie udzielić każdemu pomocy.

  – Mamy również dla wszystkich drożdżówki i gorącą herbatę, a na końcu czeka na pielgrzymów bigos - mówi Marcin Piec.

  Ciepły posiłek uczestnicy dostali w Częstochowie w Dolinie Miłosierdzia u księży pallotynów. Zanim jednak do tego doszło, musieli przejść 60 km z naprawdę małymi przerwami. Pierwszy postój odbył się dopiero po 12 kilometrach w Brynicy. Najdłuższy, godzinny był w Woźnikach. Pielgrzymi o śnie mogli więc tylko pomarzyć.

  - W ogóle nie będziemy spać. Doświadczeni potrafią spać, idąc – mówi Henryk Mycik z dumą w głosie. – Rok temu podczas pielgrzymki naprawdę spał i szedł! – potwierdza jego towarzyszka Róża. – Łapałam go tylko żeby nie wpadł do rowu – śmieje się.

  Jak widać, pielgrzymka z Piekar do Częstochowy jest naprawdę dużym wyzwaniem, mimo to przyciąga wiele osób. Brali w niej udział zarówno starsi, jak i młodsi. Najstarszy uczestnik, pan Arnold, ma 76 lat, a najstarsza uczestniczka, pani Renata - 70.

  – Nasze spotkanie stało się tak kultowe, że przyjeżdżają do nas z różnych stron. Jeden jest z Rzeszowa, inny z Warszawy. Jedna osoba przyleciała nawet specjalnie aż z Anglii – mówi Marcin Piec.

  Powodem tak dużego zainteresowania pielgrzymką jest jej otwarty charakter. Mogą brać w niej udział wszyscy, niezależnie od wieku, płci, czy swoich przekonań.

  - To jest coś niesamowitego, przebywać wśród tych wszystkich osób, niezależnie od tego czy wierzą, czy też nie. Fajnie, że po prostu po drodze można z nimi porozmawiać i ich poznać – przyznaje Marceli Łyczko.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MICHAŁ Piec

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   MICHAŁ Piec!

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama