Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olsztyn koło Częstochowy: Kolejna wystawa rzeźb na rynku [ZDJĘCIA]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Olsztyn: Kolejna wystawa rzeźb na rynku
Olsztyn: Kolejna wystawa rzeźb na rynku Gmina Olsztyn
Kolejna wystawa rzeźb Michała Batkiewicza pojawiła się kilka dni temu w centrum Olsztyna. Cieszący się ogromnym powodzeniem „Chichot życia” zastąpiła teraz „Cywilizacja”.

To już druga plenerowa wystawa światowej sławy artysty w Olsztynie. Pierwszą pt. „Chichot życia” składającą się z sześciometrowych, srebrzystych klownów można było podziwiać od kwietnia tego roku. Od 29 września przez kilka najbliższych miesięcy olsztyński rynek będzie upiększać wieloelementowa i różnorodna „Cywilizacja”.

Instalacja składa się z 29 rzeźb figuralnych, które często odsyłają do świata zwierząt. W symboliczny sposób artysta przedstawia sferę ziemską, bliską natury. Rzeźby fantazyjne i radosne prezentują osobistą filozofię na temat natury zwierząt, zaś realne przedstawienia przenikają się z baśniowym wyobrażeniem. Z pozoru są to dziwne stwory, które jednak emanują ciepłem i spokojem.

Michał Batkiewicz – ur. w Nowym Targu, krakowski artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego.

Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA.

Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład, której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia

Artysta czerpie swoje inspiracje z natury i codziennej obserwacji, a jego rzeźby ciężko zaliczyć do konkretnego nurtu. Wykorzystuje w swoich pracach motyw zwierząt, jako nośnika wartości nieskalanych, a poprzez przypisanie im cech ludzkich skłania odbiorcę do autoironicznej oceny. Inne rzeźby z cyklu ,, cywilizacja’’ w których zestawia wyraziste, geometryczne formy z miękkością naturalnych kształtów mają za zadanie uświadamiać widzów w zakresie wpływu rodzaju ludzkiego na środowisko naturalne. W 2003r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!