Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt nowego herbu Częstochowy zaprezentowały władze miasta ZDJĘCIA

Aneta Kaczmarek
W projekcie nowego herby zamiast kruka jest orzeł
W projekcie nowego herby zamiast kruka jest orzeł Fot. Aneta Kaczmarek
W sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego zaprezentowano dziś projekt herbu Częstochowy po korekcie heraldycznej połączoną z posiedzeniem Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Częstochowy.

Zdaniem prof nadzw. dr hab. Marcelego Antoniewicza, dyrektora Instytutu historii AJD i heraldyka, miasto powinno wrócić do historycznego herbu sprzed 1992 roku, na którym obok lwa znajdował się orzeł. Orzeł to symbol używany przez księcia Władysława Opolczyka, który w 1382 roku ufundował klasztor zakonu paulinów. Naukowcowi do swoich racji udało się przekonać prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka.

- Co mnie przekonało? Przede wszystkim ustalenia profesora, że po raz pierwszy kruka do herbu Częstochowy wprowadzili Niemcy w okresie okupacji - mówi prezydent Matyjaszczyk, który chce, żeby nowy herb powstał do 2020 roku, kiedy będzie obchodzony jubileusz 800-lecia pierwszej wzmianki o mieście.

Z tej okazji miasto powoła specjalny komitet obchodów, powstaną również nowe materiały promocyjne i znaki graficzne miasta, w których ma być już wykorzystany nowy herb.

Pierwszy herb Częstochowy powstał w XIV wieku, odwołując się do symboli często używanych wówczas w średniowiecznej Europie. Znalazły się na nim powszechne wtedy mury miejskie z wieżami i bramą oraz symbole Władysława Opolczyka, wówczas księcia zwierzchniego miasta. Używał on wtedy znaku złotego orła - jako książę opolski oraz lwa - jako pan Rusi Halickiej.

Prof. Marceli Antoniewicz, argumentują potrzebę zmiany obecnego herbu, wspomina rok 1992. Wówczas gminy zgodnie z przyjętą ustawą mogły ustalać własne herby. W Częstochowie Unia Laikatu Katolickiego zaproponowała, żeby zmienić orła na kruka, który znajduje się w godle zakonu paulinów.

- Rady nie przekonały żadne argumenty wybitnych heraldyków, bo jak usłyszałem, trzeba było usunąć „komunistycznego” orła i zastąpić go krukiem - wspomina prof. Antoniewicz. - Herb zmieniono, a mnie udało się tylko w ramach ratowania herbu umieścić chleb w dziobie kruka. Ale w ten sposób zniszczono piękny zabytek, bo herb miasta to zabytek. A herb sprzed 1992 roku był pięknym, europejskim herbem, który zamieniono w „komiks”, naruszający zasady heraldyki.

W przypadku zmiany herbu miasta ważną kwestią jest symbolika. Herb nie musi nawiązywać do godła paulińskiego, które powstało dopiero w XVIII wieku. Poza tym kruka do herbu miasta wprowadzili Niemcy, kiedy orzeł został przez okupacyjne władze zakazany. Bardzo ważna jest również symbolika samego kruka. W chrześcijaństwie symbolizuje on grzech, grzesznika, szatana.

- Inaczej jest w kulturze celtyckiej, gdzie kruk jest postrzegany w inny sposób - mówi prof. Antoniewicz, powołując się na chrześcijańskich heraldyków.

Pod kątem heraldyki nowy herb opracował prof. Marceli Antoniewicz, a plastyki - prof. Andrzej Desperak.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

12 tradycyjnych potraw wigilijnych PRZEPISY NA UDANĄ WIGILJĘ

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Znasz młodzieżowe słowa roku 2017? ROZWIĄŻ TEST WIEDZOWY

TU BYŁAM odc. 48 - Kasia Kapusta jako cheerleaderka w zespole Cheerleaders Ergo Śląsk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo