Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie stoi ławeczka pamięci przedwojennej gwiazdy filmu Antoniego Fertnera

Adrian Heluszka
Ławeczka usytuowana została u szczytu ulicy Wieluńskiej, tuż pod Jasną Górą. Ufundował ją syn artysty, Antoni Fertner jr (na zdjęciu). Właśnie na Wieluńskiej dorastała późniejsza gwiazda kina
Ławeczka usytuowana została u szczytu ulicy Wieluńskiej, tuż pod Jasną Górą. Ufundował ją syn artysty, Antoni Fertner jr (na zdjęciu). Właśnie na Wieluńskiej dorastała późniejsza gwiazda kina adrian heluszka
Kolejny artysta związany z Częstochową doczekał się swojej ławeczki w mieście. Na Wieluńskiej stanęła ławeczka Antoniego Fertnera.

W Częstochowie odsłonięto ławeczkę poświęconą pamięci Antoniego Fertnera, gwiazdy przedwojennego kina, któremu sławę i rozgłos przyniosła rola w filmie „Antoś pierwszy raz w Warszawie”, który uznawany jest za pierwszą polską produkcję fabularną (film powstał w 1908 roku). Znany jest również z takich filmów, jak „Ada, to nie wypada”, „Papa się żeni”, czy „Zapomniana melodia”, które weszły do kanonów międzywojennego kina.

Ławeczkę odsłonięto dokładnie w 56. rocznicę śmierci artysty. Jak na częstochowskie standardy, jest ona dość nietypowa. Nie ma na niej rzeźby przedstawiającej artystę, ale umocowano tabliczkę z nazwiskiem i kilka zdań o artyście. Jej pomysłodawcą i fundatorem jest syn aktora, Antoni Fertner jr, który na co dzień mieszka w Szwecji. Stamtąd właśnie czerpał inspirację. Podczas wizyty w Częstochowie towarzyszyła mu także cioteczna prawnuczka Fertnera, Marzena Kołodziejczyk.

- Szwedzka sztuka jest zupełnie inna od polskiej. Jest mniej ozdobna i dużo skromniejsza. W ogrodzie królewskim w Sztokholmie znajduje się cały szereg ławeczek, które wyglądają bardzo podobnie i są z tabliczkami. Ławeczka jest wzorowana właśnie na szwedzkiej sztuce - mówi syn artysty, który urodził się w Częstochowie.

Ławeczka stanęła na ulicy Wieluńskiej. Tam mieściła się przed laty cukiernia i sklepy rodziny Fertnerów i tam urodził się Antoni. Ze względu na to, że nie wiadomo dokładnie, pod jakim numerem mieszkali Fertnerowie, dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk i pełnomocnik prezydenta miasta ds. estetyki Elżbieta Idczak-Łydżba podjęli decyzję o wyborze miejsca symbolicznego - u szczytu Wieluńskiej, z widokiem na całą ulicę.

- Mój ojciec nigdy nie wyjmował z portfela obrazka Matki Boskiej Częstochowskiej i to miasto zawsze było mu bliskie - przyznaje Antoni Fertner jr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo