Ważne
  Województwo częstochowskie powstanie w 2019 roku?

  Województwo częstochowskie powstanie w 2019 roku?

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie organizowano wiele akcji związanych z promowaniem reaktywacji województwa. Jedną z nich był specjalny marsz, który odbył się 1 maja ubiegłego

  W Częstochowie organizowano wiele akcji związanych z promowaniem reaktywacji województwa. Jedną z nich był specjalny marsz, który odbył się 1 maja ubiegłego roku ©Piotr Ciastek

  Minister Błaszczak zadeklarował, że po 2019 r. możliwa jest reaktywacja województwa częstochowskiego. Opozycyjni radni twierdzą, że politycy Prawa i Sprawiedliwości oszukali częstochowian.
  W Częstochowie organizowano wiele akcji związanych z promowaniem reaktywacji województwa. Jedną z nich był specjalny marsz, który odbył się 1 maja ubiegłego

  W Częstochowie organizowano wiele akcji związanych z promowaniem reaktywacji województwa. Jedną z nich był specjalny marsz, który odbył się 1 maja ubiegłego roku ©Piotr Ciastek

  Częstochowianie przez najbliższe 2-3 lata mogą zapomnieć o reaktywacji woj. częstochowskiego. Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych u administracji i jednocześnie wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, podtrzymał obietnice partii rządzącej o planach zmian na mapie administracyjnej, ale jednocześnie dodał, że mogą one zostać spełnione dopiero po 2019 roku i pod warunkiem, że wyniki wyborów będą podobne do tych poprzednich.


  Minister Błaszczak odpowiadał na pytanie posłanki PO z Częstochowy, Izabeli Leszczyny. - Posłowie PiS w czasie kampanii wyborczej obiecywali utworzenie woj. częstochowskiego. Kilka miesięcy temu posłowie PiS podkreślali, że sprawa województwa jest w toku, a jej sfinalizowania możemy oczekiwać w ciągu 2-3 lat. Chcąc wesprzeć starania posła Szymona Giżyńskiego zwróciłam się z zapytaniem do premiera Mateusza Morawieckiego na temat odtworzenia woj. częstochowskiego. Niestety dowiedziałam się, że w najbliższych latach nie jest planowana tego rodzaju zmiana w systemie administracyjnym. Dlatego pytam, czy w obecnej kadencji jest planowana zmiana granic administracyjnych województw, a w szczególności powołanie województwa częstochowskiego - pytała Leszczyna, dodając, że powołanie nowego województwa jest możliwe tylko w tym roku ze względu na konieczność podziałów środków unijnych. Posłanka Leszczyna pytała również o granicę przyszłego województwa.  - Jestem ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ale na to pytanie odpowiem bardziej z punktu widzenia wiceprezesa PiS, partii rządzącej, która rzeczywiście mówiła o tym, że mapa administracyjna naszego kraju powinna ulec korektom - mówił minister Mariusz Błaszczak. - Chcę podkreślić, że sprawa ta jest nadal aktualna, nie wycofujemy się z tych zamierzeń, ale zrealizujemy je w dalszej perspektywie. Oczywiście nikt nie może przewidzieć wyników wyborów parlamentarnych, ale jeśli wynik wyborczy w 2019 roku będzie podobny do wyniku wyborczego z 2015 roku, to wtedy przystąpimy do korekty, którą zapowiadaliśmy. Uważamy reformę administracyjną z 1998 roku za przeprowadzoną wysoce niefortunnie, ale chcemy, żeby ta sprawa była przedmiotem wielkiej dyskusji. Uważamy, że te zmiany muszą być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi.

  Minister Błaszczak zaprosił posłankę Leszczynę do udziału w konsultacjach, ale ta, kierując słowa do posła Szymona Giżyńskiego, głównego orędownika byłego województwa, pytając go, jak spojrzy w oczy mieszkańcom Częstochowy, skoro zostali oni oszukani.

  - Wypowiedź pani poseł jest wysoce niestosowna i wykracza poza elementarne normy przyzwoitości - komentował wystąpienie posłanki PO minister Błaszczak, a Izabela Leszczyna odpowiadała: - Niestosowne jest oszukiwanie mieszkańców.

  Zdanie posłanki Leszczyny w swoim komentarzu na Facebooku częściowo podzielił poseł Tomasz Jaskóła, który również pytał rząd o reaktywację województwa.

  - No to chyba już wiadomo, ze po moich pytaniach oraz dzisiejszym pani Leszczyny niestety wiemy, ze zostaliśmy oszukani ws. odnowienia województwa częstochowskiego. Ciekawe kogo PIS będzie w naszym mieście obarczał odpowiedzialnością? Czuje się oszukany, a walczyłem o województwo i robiłem wiele dla promocji. Mówiłem nawet wczoraj o tym na zespole ds. Budowy autostrad. Bardzo niedobrze. Nikt już nie uwierzy w takie obietnice - napisał poseł Jaskóła.

  Co sądzą o deklaracji ministra władze Częstochowy?
  - Jednym z najważniejszych argumentów za powołaniem województwa częstochowskiego jest możliwość korzystania ze środków unijnych i pomocy publicznej dla przedsiębiorców na dobrym poziomie także po 2020 r., co może być trudne w ramach województwa śląskiego, jeżeli przekroczy ono 75% średniego unijnego PKB. To ograniczy dostęp regionu do ważnych programów europejskich. Z jednej strony ważne jest, że przedstawiciel Rządu RP, potwierdza wolę ewentualnych zmian administracyjnych obejmujących także Częstochowę. Z drugiej strony - zapowiedź prac nad projektem i konsultacji społecznych dopiero w kolejnej kadencji stawia pod znakiem zapytania możliwość utworzenia nowego województwa w terminie zgodnym z kalendarzem programowania europejskich środków, które będą rozdzielane po 2020 r. Dlatego Częstochowa zachęca rządzących do podjęcia kierunkowych decyzji i przyspieszenia stosownych prac. Przekaz na zasadzie - wybierzcie nas ponownie - to pomyślimy co da się zrobić, raczej nie wywoła w Częstochowie wielkiego entuzjazmu - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM w Częstochowie.

  87 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Jasne, że Województwo Częstochowskie - pod takim hasłem ruszył marsz w Częstochowie

  Jasne, że Województwo Częstochowskie - pod takim hasłem ruszył marsz w Częstochowie [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Jasne, że Województwo Częstochowskie - pod takim hasłem ruszył marsz w Częstochowie ©Piotr Ciastek  Kto popiera województwo?


  W ostatnich miesiącach o reaktywację częstochowskiego zabiegali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i poseł Szymon Giżyński.

  Każdy z nich robił to jednak na własną rękę, a o żadnej współpracy nie było mowy. Prezydent Matyjaszczyk zbierał podpisy mieszkańców pod wnioskiem, który miał zostać wysłany do premier Beaty Szydło. Poseł Giżyński, który podkreśla, że jest zgoda polityczna prezesa Jarosława Kaczyńskiego na działanie związane z odtworzeniem regionu. Poseł przekonywał m.in. samorządowców z regionu dla poparcia tego projektu. Budowanie mapy województwa częstochowskiego, nawet jeśli rząd PiS w kolejnej kadencji po wygranych wyborach będzie chciał zrealizować te plany, nie będzie jednak łatwe.

  Szeroko rozumiany region częstochowski jest podzielony w sprawie reaktywacji. Zdecydowanie przeciwne są gminy z powiatu lublinieckiego. Entuzjastycznie do tego pomysłu nie podchodzą również powiaty radomszczański i wieluński. W myszkowskim tylko gmina Poraj chce być w województwie częstochowskim. Przekonani to tego pomysłu są natomiast w komplecie samorządowcy z powiatów kłobuckiego i częstochowskiego.

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Częstochowa TAK

   Nie chce mieszkać w śląskim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ziemie kłobuckie,wieluńskie,częstochowskie i wszystkie polskie powinny być w administracji polskiej a nie śląskiej, Co polskie to do Polski co śląskie to do Śląska. Po co ślązactwo ma na nas...rozwiń całość

   Ziemie kłobuckie,wieluńskie,częstochowskie i wszystkie polskie powinny być w administracji polskiej a nie śląskiej, Co polskie to do Polski co śląskie to do Śląska. Po co ślązactwo ma na nas warczeć,niech sobie robią co chcą,byle nie na naszej ziemi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZAWIERCIE mowi NIE !

   Zawiercianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Zawiercie mowi stanowcze NIE!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawiercie z Częstochowa

   Wgr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Zawiercie mówi stanowcze Tak!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BEZ DNA

   XZX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   ŚLĄSK TO STUDNIA BEZ DNA ILE BY KASY NIE WPOMPOWAĆ TO I TAK WCIĄŻ MAŁO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pic

   xzx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   PIC NA WODĘ FOTOMONTAŻ.MAMIĄ PRZED KAŻDYMI WYBORAMI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Srali muchy bedzie wiosna. Politycy PiS, którzy obiecywali powstanie województwa częstochowskiego są po prostu nieuczciwi i świadomie okłamali wyborców - najpierw w 2005 r., a później przed...rozwiń całość

   Srali muchy bedzie wiosna. Politycy PiS, którzy obiecywali powstanie województwa częstochowskiego są po prostu nieuczciwi i świadomie okłamali wyborców - najpierw w 2005 r., a później przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Przy wyborach parlamentarnych w 2019 r. nie damy się oszukać. Poprę PiS w tych wyborach tylko wtedy, gdy przedtem utworzy województwo. Zmiany terytorialne zawsze trzeba konsultować społecznie, ale powinno to się odbywać także w stosunku do istniejących województw. Wtedy nie byłoby napięć społecznych i takich nazw np. jak Województwo Śląskie, które śląskim wcale nie jest, a 50% małopolska część tego województwa jest marginalizowana przez górnośląski establishment. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiSraj+

   koks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Błaszczak robi sobie księstwo kosztem narodu. Czy ten żałosny rząd nie ma dobrych lekarzy?
   Cyba nie bo są aresztowani przez Ziobrę. Polska jest na skraju ruiny przez tych obłąkańców.
   Pewnie...rozwiń całość

   Błaszczak robi sobie księstwo kosztem narodu. Czy ten żałosny rząd nie ma dobrych lekarzy?
   Cyba nie bo są aresztowani przez Ziobrę. Polska jest na skraju ruiny przez tych obłąkańców.
   Pewnie utworzą jeszcze symboliczne województwo smoleńskie.
   To jest droga do redukcji biurokracji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobry jest ten PIS

   aha aha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Niech jeszcze ogłoszą, że na razie nie są w stanie zagwarantować wszystkim, że staną się z dnia na dzień piękni, młodzi i bogaci, ale po 2019 roku na pewno tak się stanie, o ile wynik wyborów...rozwiń całość

   Niech jeszcze ogłoszą, że na razie nie są w stanie zagwarantować wszystkim, że staną się z dnia na dzień piękni, młodzi i bogaci, ale po 2019 roku na pewno tak się stanie, o ile wynik wyborów będzie taki jak poprzednio. Co to za banda antypolskich patriotów-bezbożników dorwała się do władzy?!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wątpię

   toefl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   To był tylko zabieg pijarowski . Małe województwa to duży koszt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idą wilki, biją w tarabany...

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   1. Obiecanki cacanki, a głupiemu stoi - jak chłopu na weselu.
   2. Przemawiał tzw. minister Błaszczak - co mówił, nie powiedział!
   3. Województwo jasnogórsko-częstochowskie? Wszystkiego najlepszego...rozwiń całość

   1. Obiecanki cacanki, a głupiemu stoi - jak chłopu na weselu.
   2. Przemawiał tzw. minister Błaszczak - co mówił, nie powiedział!
   3. Województwo jasnogórsko-częstochowskie? Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!!! Na własny koszt!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale bez Lublińca i Olesna

   sch (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

   bo to Śląsk

   Zdjęcie autora komentarza
   piękny jest region jasnogórsko-łysogórski

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   od Sosnowca do Radomia i od Częstochowy do plebani ojca Mateusza w Sandomierzu
   http://www.akokregkielce.pl/files/ogolne/rozne/woj%20kielce%20przed%2039.jpg

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama