Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Lourdes do Częstochowy samolotem? Ryanair połączy miasta maryjne

Janusz Strzelczyk
Samoloty Ryanair zagwarantują bezpośrednie połączenie Lourdes z Częstochową
Samoloty Ryanair zagwarantują bezpośrednie połączenie Lourdes z Częstochową
Współpraca między bliźniaczymi miastami maryjnymi będzie jeszcze lepsza. Pielgrzymi będą mieli lepsze warunki odwiedzenia Lourdes i Częstochowy dzięki lotom Ryanair. W marcu 2017 roku uruchomione zostanie połączenie pomiędzy Krakowem i Lourdes.

Po trzech latach rozmów samorządowcy z Częstochowy i Lourdes dopięli swego: od marca przyszłego roku uruchomiona zostanie bezpośrednia linia lotnicza pomiędzy lotniskami w Krakowie i Lourdes. Dlaczego to Częstochowa cieszy się z tego połączenia?

Dzięki niemu zyska lepszy kontakt z miastem partnerskim.

- To połączenie to bardzo dobra wiadomość dla Częstochowy. Od 26 lat utrzymujemy z Lourdes bliskie, przyjacielskie kontakty. Niestety, dla niektórych naszych wymian istotną barierą są koszty i czas podróży. Liczę, że dystans między nami teraz jeszcze się skróci. Będziemy mieć szybką i wygodną komunikację samolotową, która ułatwi przepływ grup turystów i pielgrzymów, a także będzie korzystna dla naszych miast oraz regionów - mówił w trakcie spotkania samorządowców w Częstochowie zastępca prezydenta Częstochowy, Andrzej Szewiński.

Pierwsze rozmowy pomiędzy przedstawicielami polskiego i francuskiego samorządu oraz lotnisk miały miejsce trzy lata temu. Temat był kontynuowany podczas kolejnych spotkań, m.in. w Lourdes i w Częstochowie.

Ostatecznie portom lotniczym i operatorowi linii lotniczych udało się doprowadzić do porozumienia, którego skutkiem będzie obsługiwane przez Ryanair bezpośrednie połączenie pomiędzy lotniskami Kraków Balice i Lourdes-Tarbes-Pyrénées.

- Ta linia do Krakowa jest dla nas bramą do Częstochowy, z którą współpracujemy od dawna - podkreśla mer Lourdes, Josette Bourdeu. - Wiem, że wielu mieszkańców naszego regionu chciałoby odwiedzić Częstochowę i Kraków, mam też nadzieję, że sporo osób z Częstochowy i okolic skorzysta z okazji, żeby odwiedzić Lourdes i atrakcje turystyczne regionu Pirenejów.

Od 26 marca między miastami - dwa razy w tygodniu (czwartek, niedziela) - będą realizowane bezpośrednie połączenia lotnicze. Ceny biletów (w jedną stronę) będą się rozpoczynać od 179 zł. Odległość lotniska od Lourdes to 10 kilometrów (koszt przejazdu to 2 euro).
Częstochowie marzyło się kiedyś utworzenie połączenia lotniczego z innymi sanktuariami maryjnymi z lotniska w pobliskich Rudnikach. Kilometr oświetlonego betonowego pasa startowego wystarczyłby, aby lotnisko w podczęstochowskich Rudnikach skomunikowało Częstochowę i Jasną Górę z Europą. Ale takiego pasa nie ma. Na modernizację lotniska w oddalonych o 15 kilometrów od Częstochowy Rudnikach potrzeba co najmniej 20 mln zł.

Częstochowa optowała za lotami z Balic, a nie z Pyrzowic dlatego, że pątnicy będą mogli niejako przy okazji odwiedzić sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Poza tym nie jest jeszcze pewne, kiedy autostrada połączy Częstochowę z Pyrzowicami.

Częstochowa współpracuje z 17 miastami z całego świata. Miasta maryjne to: Altötting (Niemcy), Fatima (Portugalia), Loreto (Włochy), Lourdes (Francja), Mariazell (Austria). Miastami bliźniaczymi Częstochowy są: Loreto, Lourdes, South Bend, Fatima. Miasto podpisało umowy o współpracy z Betlejem, Nazaret, Zapopan, Pforzheim. Partnerami są: Altötting, Szawle, Békéscsaba, Graz, Bruck an der Mur, Mariazell, Rezekne, Szawle, Irkuck.

Lourdes może być dla Częstochowy wzorem dla organizacji ruchu pielgrzymkowego. 90 procent pielgrzymów spędza w Częstochowie tylko dzień. Tymczasem w znanych ośrodkach kultu maryjnego, Lourdes czy Fatimie, liturgia nabożeństw jest tak przygotowana, że pielgrzym, aby uczestniczyć we wszystkich, musi pozostać tam przynajmniej trzy dni.

Nieżyjąca już Marie-Thérèse Chaubon, założycielka i przewodnicząca Stowarzyszenia „Błękitna Gwiazda” w Lourdes, świadczącego Częstochowie pomoc humanitarną, i jej mąż Pierre Chaubon, były radny Lourdes, są Honorowymi Obywatelami Częstochowy. Dzięki nim, w wyniku współdziałania z Komitetem Obywatelskim „Solidarność”, w 1990 r. doszło do podpisania umowy bliźniaczej między Częstochową i Lourdes.

Dzięki działalności państwa Chaubon nastąpił dynamiczny rozwój współpracy między polskim i francuskim ośrodkiem maryjnym. Możliwe stały się wymiany doświadczeń w takich dziedzinach jak kultura, edukacja, turystyka, zdrowie, sport. Owocem zainicjowanych przez państwa Chaubon wielopłaszczyznowych kontaktów polsko-francuskich są międzynarodowe kongresy i seminaria dotyczące medycyny, turystyki, pielgrzymowania i integracji europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Z Lourdes do Częstochowy samolotem? Ryanair połączy miasta maryjne - Dziennik Zachodni