Ważne
  Zalew w Blachowni, kąpielisko, plaża i milicja na motorówce....

  Zalew w Blachowni, kąpielisko, plaża i milicja na motorówce. Częstochowskie Saint Tropez ZDJĘCIA

  Janusz Szymonik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zalew w Blachowni lata 60. i 70.
  1/13
  przejdź do galerii

  Zalew w Blachowni lata 60. i 70. ©Zdjęcia archiwalne ze zbiorów Jerzego Sobjanowskiego oraz Rafała Ziółka

  W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, w każdy pogodny letni dzień obywatele miasta pod Jasną Górą szturmowali autobus linii nr 52. Autobus co pół godziny odjeżdżał sprzed poczty ze szklanym zegarem przy ul. Kopernika. Celem pasażerów z dmuchanymi kółkami był zalew w Blachowni.
  Wówczas zalew w Blachowni był jedynym w okolicy miejscem, gdzie częstochowianie mogli plażować i popływać na strzeżonym kąpielisku. Kto miał cierpliwość i ochotę na kilkugodzinne stanie w kolejce mógł też wypożyczyć kajak lub rowerek wodny w przystani Zakładu Elektro-Metalurgicznego. Na zalewie roiło się też od żaglówek – to harcerze ze stanicy ZHP, zdobywali tam pierwsze szlify przed wypłynięciem na Mazury.


  Wśród tłumów plażowiczów znaczny procent stanowili częstochowscy nauczyciele z rodzinami, gdyż w pobliskim lasku zbudowano dla nich ośrodek campingowy.

  Dla miejscowych „drobnych przedsiębiorców” najazd częstochowian był błogosławieństwem. Przed lodziarnią państwa Budzińskich, jedną z dwóch w miasteczku, ustawiały się kolejki, ale warto było swoje odstać, bo lody smakowały wybornie (1,2 zł za gałkę). Także bar piwny zwielokrotniał swoje obroty. Wielu dorabiało sobie sprzedając plażowiczom oranżadę czy drożdżówki z cukierni Romana Czyża (1,4 zł za sztukę). Jedynymi niezadowolonymi z inwazji miastowych byli lokalni wędkarze, bo letnicy płoszyli im ryby.

  Nadkomplety na plaży gwarantowali też uczestnicy kolonii, dzieci górników z Jastrzębia-Zdroju, zakwaterowani w dwóch szkołach podstawowych.

  Zobacz galerię

  Z wyprawy do Blachowni można też było wrócić z mandatem. Na zalewie przez całe wakacje stacjonowała motorówka MO z dwuosobową obsadą. Za pływanie poza dozwolonymi miejscami, ewentualnie kąpiel pod wpływem alkoholu sypały się kary. Ale to nie koniec peerelowskich represji – w sukurs milicjantom wodniakom szli ich koledzy z blachowieńskiego posterunku, wypisując mandaty za wjazd autem do lasu lub rozpalanie tam ognisk.

  Tak jak w słynnej piosence szantowej Jurka Porębskiego „Gdzie ta keja...”, gdy w latach 90. „rzęsą zarósł staw”, częstochowskie Saint Tropez podupadło. Dodatkowo w Poraju powstał duży zalew na Warcie, z ośrodkami wczasowymi i stanicami wodnymi, więc częstochowianie zdradzili Blachownię. W autobusie nr 52 przestało już pachnieć ciastem i kurczakami z rożna w piknikowych koszach.

  Czy zalew w Blachowni wróci do łask letników? Jest nadzieja. W tym roku gminny projekt oczyszczania zalewu „Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia” został bezapelacyjnym zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu na dotację z Unii Europejskiej. Do gminy trafi na ten cel aż 12,1 mln zł (całość ma kosztować 14,3 mln zł). Burmistrz już podpisała umowę w tej sprawie z NFOŚ. Jeszcze usłyszymy o Blachowni.


  Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje  Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama