Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. Janusz Maciej Hereźniak, wielki człowiek dla ziemi częstochowskiej i lublinieckiej

AKC
Prof. Hereźniak to ważna postać dla ziemi częstochowskiej i lublinieckiej
Prof. Hereźniak to ważna postać dla ziemi częstochowskiej i lublinieckiej Fot. ZPKWŚ
Wczoraj na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi odbył się pogrzeb prof. Janusza Macieja Hereźniaka, twórcy Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą.

Jan Maciej Hereźniak urodził się 24 stycznia 1935 r. w Wancerzowie koło Częstochowy. W latach 1948-1952 uczęszczał do LO im. H. Sienkiewicza w Częstochowie. W 1961 r. uzyskał tytuł magistra biologii w zakresie botaniki.

Od 1999 r. był członkiem Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego w Katowicach, a od 2003 r. Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Prof. Janusz Hereźniak jest autorem ponad 160 publikacji, w tym 70 oryginalnych prac naukowych, a wśród nich 10 książek i albumów. Jako artysta fotografik opublikował 13 prac związanych z fotografią naukową i artystyczną. Jest autorem 3 albumów, m.in. "Zielone grądy i czarne bory Białowieży" (1977) i "Rezerwaty przyrody ziemi częstochowskiej" (2002) – stanowiących podsumowanie 30-lat prac badawczych na terenie północnej części Wyżyny Śląsko-Krakowskiej.

Wszechstronność zainteresowań naukowych, wielość zasług w dziedzinie szeroko pojętej humanistyki przyczyniły się do uhonorowania profesora 30 odznaczeniami i nagrodami podkreślającymi jego wkład w ochronę przyrody oraz rozwój kultury i sztuki fotograficznej.

Był wybitnym geobotanikiem, ekologiem i dendrologiem oraz autorytetem w dziedzinie ochrony przyrody, a także pedagogiem popularyzującym wiedzę przyrodniczą.

- Prof. Hereźniak był twórcą Parku Krajobrazowego Lasy nad Górna Liswartą, autorem wielu opracowań, człowiekiem, który zawsze na moje zaproszenie odpowiadał i nie tylko chętnie wygłaszał referaty naukowe na konferencjach rocznicowych parku, ale z niezwykłym zainteresowaniem odwiedzał nasze tereny - tak cenne w jego oczach. Stworzył bazę opracowań przyrodniczych naszego terenu - inwentaryzacje przyrodnicze gmin z projektami elementów cennych do ochrony. Jednocześnie zawsze dostrzegał w drugim człowieka - pytał o zdrowie, pracę i trudności życiowe. To on pokazywał że nasza przyroda, nasz krajobraz są niepowtarzalne i tak cenne, nauczył jak sumiennie niestrudzenie pracować, dokumentować stan przyrody, walczyć o ostatnie cenne stanowiska roślin. Miałam to szczęście osobiście z nim współpracować. Pozostała mi dziś książka z dedykacją. Ja mogę tylko powiedzieć dziękuję - mówi Krystyna Bartocha, kierownik O/B Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie.

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!