Dąbrowa Górnicza: 100 lat, 100 fotografii, 100 historii...

  Dąbrowa Górnicza: 100 lat, 100 fotografii, 100 historii mieszkańców. Zgłoście się!

  PAS. mat. UM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: 100 lat, 100 fotografii, 100 historii mieszkańców. Zgłoście się!

  ©mat. UM

  23 maja 2016, publikacją kilku wybranych zdjęć na fecebookowym profilu i Instagramie, wystartował projekt „Dąbrowianie 2016” – jeden z elementów tegorocznych obchodów 100-lecia Dąbrowy Górniczej.
  Dąbrowa Górnicza: 100 lat, 100 fotografii, 100 historii mieszkańców. Zgłoście się!

  ©mat. UM

  Projekt powstał z inicjatywy Wydziału Promocji Kultury i Sportu dąbrowskiego Urzędu Miejskiego. W zamyśle organizatorów nie jest to „album zasłużonych”, choć z pewnością ich tutaj nie brakuje, ale rodzaj fotograficzno-pamiętnikarskiej podróży przez stulecie Dąbrowy Górniczej, widziane z perspektywy mieszkańców świętujących swój piękny jubileusz.

  Pomysłodawcy projektu wykorzystali fakt, że stulecie Dąbrowy Górniczej da się ukazać z perspektywy 100 żyjących mieszkańców miasta, dzielących się swoimi historiami: różnymi, jak ich wiek, wykonywany zawód i życiowe doświadczenia, a jednocześnie wspólnymi, bo związanymi z życiem w Dąbrowie Górniczej na przestrzeni stu lat – od 1916 do 2016 roku.

  Jak podkreśla Damian Rutkowski, naczelnik Wydziału Promocji Kultury i Sportu – „Dąbrowa Górnicza to nie budynki, drogi, wodociągi ale ludzie, którzy tu żyją, pracują, spędzają wolny czas, realizują zainteresowania i pasje. Dąbrowa to przestrzeń aktywności, w której ludzie spotykają się, dzielą się doświadczeniami, odpowiedzialnością za przestrzeń publiczną, z której z korzystają i są dumni. Dlatego jubileusz 100-lecia należy odnieść do konkretnych życiorysów, historii widzianej z perspektywy jednostkowej, a przez to bliższej, łatwiej przyswajalnej. I z tego przeświadczenia wychodzi projekt „Dąbrowianie 2016. 100 lat, 100 fotografii, 100 historii”.

  Autorem fotografii jest Patryk Chmielewski, urodzony w Dąbrowie Górniczej fotografik, sensei aikido, mors, uczestnik biegów ekstremalnych, w tym „Maskarator Run” podczas tegorocznej edycji Dębowego Maj Festiwalu. Od wczesnej wiosny niestrudzenie realizuje niecodzienną sesję zdjęciową, przemierzając wzdłuż i wszerz Dąbrowę Górniczą w poszukiwaniu ludzi i historii związanych z miastem. Za redakcję, oprawę graficzną i realizację wszystkich elementów projektu odpowiada agencja reklamowa Media Partner W. Czyżewski, M. Lorenc. W ramach projektu powstanie plenerowa wystawa fotograficzna na dąbrowskim Placu Wolności (wernisaż 18 sierpnia 2016 roku) i album „Dąbrowianie 2016. 100 lat, 100 fotografii, 100 historii”. Złożą się na nie wizerunki 100 dąbrowian, każdy w innym wieku - od roku do 100 lat, każdy z własną historią, którzy opowiadają, kim są i czym dla nich jest Dąbrowa Górnicza. W ramach projektu przewidziano także działania w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram) oraz realizację specjalnej strony internetowej www.dabrowianie2016.pl (start 1 czerwca 2016), prezentującej barwny, wielowątkowy obraz mieszkańców Dąbrowy Górniczej dla aktywnych.

  Od 1 do 30 czerwca 2016 na facebookowym profilu „Dąbrowianie 2016” trwać będzie konkurs, w którym każdy z mieszkańców Dąbrowy otrzyma szanse pokazać się, opowiedzieć historię związaną z miastem i dołączyć do grona 100 dąbrowian, którzy trafią na karty jubileuszowego albumu fotograficznego. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano dodatkowo cenne nagrody niespodzianki ufundowane przez prezydenta Dąbrowy Górniczej.

  *Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
  *Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Zobaczcie najładniejsze ołtarze na Boże Ciało

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KONKURS

   Robert Winkler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Konkurs zakończony - ale informacja o zwycięzcach PRZEKŁAMANA...!

   Mimo iż ZDECYDOWANIE prowadziłem - zmuszono mnie do wycofania się z konkursu, gdyż wymagał tego "układ" po między...rozwiń całość

   Konkurs zakończony - ale informacja o zwycięzcach PRZEKŁAMANA...!

   Mimo iż ZDECYDOWANIE prowadziłem - zmuszono mnie do wycofania się z konkursu, gdyż wymagał tego "układ" po między współorganizatorami konkursu z Urzędu Miasta a agencją konkurs obsługującą-która to pozwoliła wciągnąć się w nieczyste rozgrywki po między moją osobą a współorganizatorami z UM.

   Konkurs wiec okazał się jednym wielkim ustawionym kłamstwem - pozdrawiam odpowiedzialnych za niego w UM oraz opiekunów i redaktorów konkursu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama