Dąbrowa Górnicza: 31 mieszkań gminnych w nowym bloku...

  Dąbrowa Górnicza: 31 mieszkań gminnych w nowym bloku [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Blok z nowymi mieszkaniami powstał w dzielnicy Ząbkowice
  1/45
  przejdź do galerii

  Blok z nowymi mieszkaniami powstał w dzielnicy Ząbkowice ©Piotr Sobierajski

  Nowy blok z mieszkaniami komunalnymi w dąbrowskiej dzielnicy Ząbkowice jest już prawie gotowy. Na początku nowego roku z własnego lokum przy ul. Armii Krajowej 8 będzie się mogło cieszyć 31 lokatorów wraz z rodzinami, którzy trafią w to miejsce.
  – Budowa rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, a koniec planujemy w tym miesiącu. Jesteśmy po próbach urządzeń technicznych, które zakończyły się pomyślnie. Mamy tutaj przepompownię ścieków, przepompownię wód deszczowych. Wszystko działa. Za nami też próba instalacji gazowej. Obecnie rozpoczynamy montaż urządzeń wewnętrznych, pieców gazowych. Na ukończeniu jest też montaż grzejników w pomieszczeniach. Generalnie zbliżamy się do końca wszystkich prac – mówi Kazimierz Trzepizur, kierownik robót z wykonującej tę inwestycję częstochowskiej firmy STB.


  W budynku znajdzie się 31 mieszkań komunalnych o średnim metrażu 35 m kw. Razem będzie około 1200 m kw. powierzchni użytkowej. W każdym mieszkaniu znajduje się większy pokój z aneksem kuchennym oraz mniejszy (sypialnia), a do tego korytarz i łazienka z toaletą. Każde mieszkania ma też sporych rozmiarów balkon.

  – Kilka mieszkań ma nieco większy metraż od 47 do 54 m kw. Są też dwa mieszkania na parterze przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każde mieszkanie w tym bloku ma zapewnione również jedno miejsce parkingowe, a do tego będą również dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych – informuje Kazimierz Trzepizur.

  Cała inwestycja będzie kosztować około 4 mln zł. – Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe i przygotowujemy się do wprowadzenia tam pierwszych rodzin, co najprawdopodobniej będzie możliwe na początku 2017 roku. W pierwszej kolejności budynek zasiedlą rodziny z tak zwanej listy zamian. Nagradza się w ten sposób rodziny „sprawdzone”, mieszkające w lokalach komunalnych, regularnie płacące czynsz i szanujące swoje lokum. W dalszej kolejności będą to rodziny z listy oczekujących – mówi Piotr Jędrusik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

  To pierwsza od 15 lat budowa zupełnie nowych mieszkań gminnych w Dąbrowie Górniczej. – Na mieszkanie komunalne czeka się w naszym mieście od 5 do 10 lat - przyznaje Lucyna Stępniewska z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. 1 czerwca 2001 r. oddane zostało w dzielnicy Gołonóg osiedle domków komunalnych, w których znalazły się 94 mieszkania. Dwa lata wcześniej kilkadziesiąt mieszkań powstało w bloku przy al. Zagłębia Dąbrowskiego. Wobec braku wystarczającej ilości mieszkań komunalnych w mieście, już w 2012 r. radni zobligowali władze miasta i prezydenta Dąbrowy do budowy 200 mieszkań komunalnych, ale wtedy nic z tego nie wyszło, ponieważ były inne ważne wydatki, m.in. remont DK 94 i budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Tucznawie, a także generalny remont Pałacu Kultury Zagłębia.

  Miasto wstępnie planowało także, że przy ul. Kasprzaka powstaną właśnie mieszkania komunalne, a tylko częściowo socjalne. Ostatecznie jednak cała inwestycja w tym miejscu objęła budowę mieszkań socjalnych. W dwupiętrowym budynku przygotowanych zostało w 2013 roku 58 lokali. Całość prac kosztowała wtedy miasto nieco ponad 5 mln 254 tys. zł.


  *Plebiscyt Hipokrates 2016: Głosuj teraz AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA
  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Tyle naprawdę zarabiają żołnierze, policjanci, strażnicy i prokuratorzy
  *Czy zdałbyś egzamin na taksówkarza? Jak przejechać przez Katowice? QUIZ
  *Wielki wybuch w Sosnowcu: Szkieletor runął ZDJĘCIA + WIDEO
  *To co, że wiatr i zimno. Morsy rozpoczęły sezon na Pogorii ZDJĘCIA + WIDEO

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i

   Zabkowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I teraz ciekawostka znowu ludzie z kasa się tam wprowadzają penie znajomi lub rodziny urzędników podobnie było z domkami na sadowej parę lat temu 10 no może 20% dostali ci z niskim dochodem a...rozwiń całość

   I teraz ciekawostka znowu ludzie z kasa się tam wprowadzają penie znajomi lub rodziny urzędników podobnie było z domkami na sadowej parę lat temu 10 no może 20% dostali ci z niskim dochodem a reszta już ta która lepiej nasmarowała zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama