Dąbrowa Górnicza: 48 projektów wybranych w budżecie...

  Dąbrowa Górnicza: 48 projektów wybranych w budżecie obywatelskim [LISTA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W poniedziałek ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego
  1/10
  przejdź do galerii

  W poniedziałek ogłoszone zostały wyniki tegorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego ©PAS

  Aż 48 nowych inwestycji powstanie w przyszłym roku w Dąbrowie Górniczej. Tak zdecydowali mieszkańcy podczas listopadowego głosowania w czwartej już edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wczoraj poznaliśmy dokładne wyniki tego przedsięwzięcia.
  W sumie złożonych zostało 213 projektów, które omawiane były podczas 35 spotkań w ramach Dzielnicowych Forów Mieszkańców. Ostatecznie pod głosowanie trafiły 122 projekty o wartości ponad 20 mln zł. Wybranych zostało 46 projektów (plus dwa dodatkowe jako nagroda za frekwencję w dzielnicach Okradzionów i Kuźniczka Nowa, gdzie wyniosła ona 93 i 90 procent). o szacunkowej wartości 7 940 104,34 zł Koszt tych wszystkich przedsięwzięć to ponad 7 mln 940 tys.
  zł. Najwięcej punktów ze wszystkich dzielnic zdobył projekt w dzielnicy Strzemieszyce Wielkie „Park rekreacji i wypoczynku przy ul. Grabocińskiej w Strzemieszycach Wielkich”. Zebrał 1 tys. 45 punktów (1070 głosów mieszkańców). Najwięcej projektów, bo aż 26 projektów związanych jest z drogami i chodnikami.

  – W czasie czterech edycji naszego budżetu obywatelskiego zgłoszonych zostało już 946 projektów, a zrealizowane zostały 244 projekty o szacunkowej wartości około 30 milionów złotych. Przekrój wiekowy głosujących jest dość zaskakujący, bowiem widać tutaj dużą aktywność osób w wieku dojrzałym. 6652 głosy ze wszystkich napłynęły od osób w wieku 60 plus. Między 25 rokiem życia, a 60 było 14 tysięcy i w przypadku osób od 16 do 25 lat zanotowaliśmy 1773 głosy – wyliczał Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

  W sumie oddanych zostało w tym roku 23 tys. 138 głosów, z czego 6335 głosów elektronicznych oraz 16 tys. 803 głosów papierowych (kart do głosowania). 1600 głosów okazało się nieważnych, głównie z powodu pomyłek podczas wpisywania numeru PESEL przez głosujących. Dwie dzielnice z najwyższą frekwencją to Okradzionów (93 procent) oraz Kuźniczka Nowa (90 procent). – I właśnie w tych dwóch dzielnicach ze zdecydowanie najwyższą frekwencją będzie wykonane w ramach nagrody dodatkowo po jednym projekcie – dodaje prezydent Podraza. – W tegorocznej edycji mieliśmy miłą dla nas sytuację, bowiem aż dziesięć dzielnic porozumiało się, co do tego, co jest dla nich najważniejsze. W konsekwencji zgłoszonych zostało tam tylko po jednym projekcie. Tam głosowanie było tylko formalnością, aczkolwiek frekwencja była dość wysoka. To są dzielnice: Antoniów, Błędów, Łazy Błędowskie, Łęknice, Piekło, Łęka, Rudy, Stara Dąbrowa Staszic i Tworzeń. W pozostałych dzielnicach była konkurencja. Generalnie liczba projektów była niższa, bowiem mieszkańcy zdecydowali się połączyć swoje siły. Po raz pierwszy mieszkańcy wybrali miasteczko rowerowe. Zmniejszyła się natomiast zdecydowanie liczba siłowni pod chmurką i placów zabaw, co pokazuje, że takimi inwestycjami przestrzeń miejska już się nasyciła. W tym roku dominują inwestycje drogowe. Mamy też jeden projekt związany z kulturą, czyli organizację koncertów w dzielnicy Ząbkowice. I już na początku przyszłego roku taki właśnie koncert noworoczny powinien się tam odbyć – mówiła Agnieszka Sienkiewicz z Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.
  1 3 4 5 ... 15 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama