Dąbrowa Górnicza: będzie nowa biblioteka w Strzemieszycach...

  Dąbrowa Górnicza: będzie nowa biblioteka w Strzemieszycach [WIZUALIZACJE]

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stary budynek filii nr 8 MBP będzie wyglądał nowocześnie i funkcjonalnie
  1/5
  przejdź do galerii

  Stary budynek filii nr 8 MBP będzie wyglądał nowocześnie i funkcjonalnie ©mat. UM

  Za kilka dni ogłoszony zostanie nareszcie przetarg na przebudowę budynku filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w dzielnicy Strzemieszyce, która ma się zamienić w lokalne centrum kultury i nie tylko. Wyłonienie wykonawcy prac planowane było na początku tego roku, ale kłopoty ze skompletowaniem dokumentacji sprawiły, że rozstrzygnięcia mają zapaść w najbliższych tygodniach. Modernizacja i przebudowa obiektu przy ul. Ofiar Katynia 93 rozpocznie się natomiast we wrześniu. Całość ma być gotowa do końca czerwca 2018 r.
  Koszt inwestorski całego przedsięwzięcia to 8 mln zł. Obiekt składa się z trzech segmentów. Dwa z tych segmentów, zewnętrzne, z uwagi na zły stan techniczny zostały wyburzone, ale teraz mają zostać ponownie dobudowane.

  – Te dwa segmenty zostaną dobudowane w nowej technologii, ale będziemy oczywiście pamiętać o tym, że to budynek z cegły, mający swoją historię. Jest dość charakterystyczny dla Strzemieszyc Wielkich – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik wydziału inwestycji miejskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
  – Chcemy, żeby ten budynek nie odbiegał od swoich korzeni. Chcemy, żeby się wtopił w otoczenie, ale również, żeby taka świeżość i nowa wizja się pojawiła. Będą też wykonane nowe parkingi i dojazdy. Będzie nowe otoczenie, letnia scena, ciekawe podświetlenie obiektu. W pierwotnej wersji miał to być remoncie obiekt jednokondygnacyjny, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na dwie kondygnacje. Będzie to biblioteka zaszklona z zewnątrz, co pozwoli zobaczyć, co dzieje się w środku. Będzie widać, że tam toczy się życie. Pojawi się tam oczywiście czytelnia, także miejsce spotkań lokalnej społeczności. Wartością dodaną będzie zielony dach, tak więc kto będzie miał predyspozycje ogrodnicze będzie je mógł tam wykorzystać. Ta część środkowa zostanie niezmieniona, jeśli chodzi o bryłę, natomiast trzeba będzie oczywiście ocieplić całość – dodaje.

  Środek budynku ma zostać całkowicie przebudowany, ponieważ musi spełniać wszystkie wymogi prawa budowlanego, a przede wszystkim musi być bezpieczny dla tych, którzy będą z niego korzystać. Tam również znajdą bowiem swoje miejsce stowarzyszenia. Dodatkowo będzie wyposażony w windę, która ma ułatwić dostęp do zbiorów bibliotecznych i wszystkich sal osobom niepełnosprawnym.

  – Cała przebudowa będzie bardzo korzystna dla mieszkańców, bo znajdą się tam także pracownie plastyczna, muzyczna i komputerowa. Będzie kawiarenka, może nie na stałe, ale będzie można tam przygotować różne formy spotkań, przy kawie, herbacie. Fajną rzeczą jest też ten segment ostatni, czyli największa sala wielofunkcyjna. Będzie można tam robić pokazy filmowe, prezentacje artystyczne. Będą ścianki przesuwane, tak więc ta sala będzie mogła być wykorzystana w zależności od potrzeb, w większej lub mniejszej części. Warto inwestować w ten obiekt, bo ma on także wartość historyczną. Właśnie tam mieściło się pierwsze w Zagłębiu stacjonarne kino – podkreśla Rafał Zwoliński.

  Na takie zmiany przygotowana jest także sama filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strzemieszycach, która ma swoją długą historię. Działa tutaj od 1949 roku, a więc 66 lat. Od 1975 roku jest to natomiast filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wcześniej w tym miejscu mieściło się liceum ogólnokształcące oraz spółdzielnia rzemieślnicza.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama