Dąbrowa Górnicza: będzie nowa ścieżka rowerowa na Pogorii...

  Dąbrowa Górnicza: będzie nowa ścieżka rowerowa na Pogorii IV. Koniec kłopotów?

  PAS, TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nad Pogorią IV rowerzyści napotykają coraz więcej kłopotów
  1/5
  przejdź do galerii

  Nad Pogorią IV rowerzyści napotykają coraz więcej kłopotów ©PAS, TOS

  Rowerzyści z Zagłębia chętnie wybierają trasy wokół dąbrowskich zbiorników Pogoria. Ostatnio coraz częściej w rejonie ulicy Krynicznej w Dąbrowie Górniczej-Ujejscu czekają ich niemiłe niespodzianki. Np. przejazd z rejonu wybudowanych niedawno domów jednorodzinnych na ziemną ścieżkę wzdłuż zbiornika Pogoria IV zostaje nagle zagrodzony. To duży problem i choć miasto nie ma tam swoich terenów stara się o wyznaczenie nowej ścieżki w tym rejonie.
  Wjazd na dalszy bieg ścieżki w kierunku Wojkowic Kościelnych został zagrodzony wysoką na ponad metr siatką, na której pojawiła się tablica informująca, że to teren prywatny, a wstęp nań jest wzbroniony. Mimo to za siatką zobaczyć można było słupki wyznaczające przebieg poprowadzonej tędy przed laty ścieżki rowerowej. Drogowskaz dla rowerzystów został z kolei owinięty czarną folią.

  Zobacz galerię


  Rowerzyści byli kompletnie zdezorientowani. Wielu z nich podjeżdżało od strony Wojkowic Kościelnych do siatki nie wiedząc, jak przejechać na drugą stronę. Ale ogrodzenie było też totalnym zaskoczeniem dla okolicznych mieszkańców.

  - Pojawiło się nagle - tłumaczą. - Przecież to nienormalne, że nie ma dojścia do jeziora. Jeśli chcieli zagrodzić, żeby nie jeździły tędy samochody, to trzeba było postawić słupki, żeby człowiek przeszedł czy rower przejechał. Nie wiemy, o co chodzi - mówią.

  Jak się okazuje, działka została zagrodzona, bo ma prywatnego właściciela. Ziemię otrzymał w spadku, ale jak się okazało zagrodził zbyt dużą część terenu, takżę tę, która do niego nie należała. Fakt faktem problemów z przejazdem rowerwami jest i będzie coraz więcej.

  Urzędnicy z Urzędu Miejskiego będą teraz chcieli wyznaczyć objazd tak, aby ścieżka rowerowa miała swój ciąg. Sprawdzają w tym celu kwestie własności okolicznych działek. Bartosz Matylewicz, rzecznik dąbrowskiego Urzędu Miejskiego przyznaje, że sprawe trzeba rozwiązać również z innego powodu: niebawem ma tędy przebiegać trasa maratonu rowerowego Skandia.

  – Szlak rowerowy, którym do tej pory poruszali się rowerzyści oznaczony został w 2007 roku i przebiegał uczęszczaną już wtedy polną drogą, przebiegającą przez prywatne tereny. Od tamtego czasu Dąbrowa Górnicza stała się miejscem bardzo atrakcyjnym pod kątem budownictwa mieszkaniowego i coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w rejonie dąbrowskich jezior. Powoduje to, że kolejne tereny są zabudowywane i podobne sytuacje jak na ul. Krynicznej zapewne będą pojawiały się częściej. Dlatego też alternatywą jest wytycznie nowej trasy rowerowej, nieprzebiegającej przez prywatne działki. Z racji tego, że miasto w tym rejonie nie posiada żadnych terenów taki szlak mógłby przebiegać po wale Trzebyczki, ale wymaga to uzgodnień z administratorem wału, czyli Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych – tłumaczy Bartosz Matylewicz.

  I taki właśnie objazd póki co znaleźli właśnie rowerzyści. Z ulicy Krynicznej kierują się ścieżką wzdłuż wału Trzebrzyczki, a potem osiągają ścieżkę w dotychczasowym śladzie. W miejscu słupków, które pojawiły się na granicy Dąbrowy Górniczej i gminy Siewierz, a także w rejonie wjazdu na Pogorię IV od strony Wojkowic Kościelnych przejazd rowerem na razie jest możliwy.

  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  BMW=Będziesz Miał Wypadek. Czy to sprawiedliwy osąd? ZOBACZ  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.


  Mistrzowie Handlu woj. śląskiego - finał plebiscytu Dziennika Zachodniego
  Wielka Gala Mistrzów Handlu ZOBACZ ZDJĘCIA  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem