Dąbrowa Górnicza: co z nowym dojazdem nad Pogorię III i...

  Dąbrowa Górnicza: co z nowym dojazdem nad Pogorię III i parkingiem?

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W sezonie letnim nad Pogorią III zajęte jest każde wolne miejsce, w którym można zostawić samochód

  W sezonie letnim nad Pogorią III zajęte jest każde wolne miejsce, w którym można zostawić samochód ©PAS

  Rejony Pogorii III oblegane są przez wypoczywając o każdej porze roku. Od lat brakuje tu jednak bezpiecznej drogi dojazdowej, a zwłaszcza wyjazd po dziurach i błocie doprowadza kierowców do rozpaczy. Te wszystkie problemy mają być zgodnie z zapowiedziami urzędników już tylko przykrym wspomnieniem. Miasto zdecydowało się bowiem pod koniec zeszłego roku przebudować w całości układ komunikacyjny nad Pogorią III, na co w tym roku przeznaczy na początek 200 tysięcy złotych, a potem łącznie 3 mln zł. Jak obecnie wyglądają losy tej ważnej i ogromnej inwestycji?
  W sezonie letnim nad Pogorią III zajęte jest każde wolne miejsce, w którym można zostawić samochód

  W sezonie letnim nad Pogorią III zajęte jest każde wolne miejsce, w którym można zostawić samochód ©PAS

  – W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej nowego układu komunikacyjnego wokół jeziora Pogoria III. Do połowy przyszłego roku chcielibyśmy mieć już taką dokumentację gotową, wraz ze wszystkimi pozwoleniami na rozpoczęcie prac w terenie – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego Urzędu Miejskiego. – Wówczas po sezonie letnim w 2017 roku planujemy początek tej inwestycji.
  Zmiany zaczną się od ulicy Olszowej, Siewierskiej i Malinowe Górki, a więc skorygowaniu i udrożnieniu dróg dojazdowych i wyjazdu znad dąbrowskiego jeziora. W kolejnych etapach powstanie nowy parking oraz połączenie Pogorii III z parkiem Zielona. Co ważne, chcemy, aby w opracowanej koncepcji zmian pojawiły się rozwiązania umożliwiające na bezpośrednie połączenie Pogorii III i Pogorii IV dla rolkarzy i rowerzystów. Mam na myśli taką drogę, która pozwoliłaby ominąć dzisiejsze problemy związane z pokonywaniem torów kolejowych – dodaje.

  Dziś nad Pogorię III można co prawda dojechać wyasfaltowaną, ale bardzo wąską ul. Siewierską, która jest jednokierunkowa.
  Jak zatem będzie wyglądała drogowa rewolucja nad Pogorią III? Będzie miała trzy etapy.

  – Nasz projekt polega na tym, by ruch w okolicach Pogorii III był bardziej płynny, co nie oznacza wcale, że chcemy w ten rejon ściągnąć jeszcze więcej samochodów i kierowców – mówi Rafał Zwoliński, naczelnik wydziału inwestycji miejskich w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej. – W pierwszym etapie planujemy dostosowanie ul. Siewierskiej do takich wymogów, by mogły się nią poruszać autobusy komunikacji miejskiej. Będzie to nadal droga jednokierunkowa, ale końcowy przystanek w lecie zostałby przeniesiony znacznie bliżej plaży miejskiej, w okolice dzisiejszego parkingu. To ułatwi dostęp tym, którzy z samochodów nie korzystają. By cały ruch był płynny powstaną też dwa nowe ronda. Jedno u zbiegu ul. Konopnickiej i Olszowej, a drugie u zbiegu ulic Granicznej, Olszowej i Siewierskiej. Powstanie również nowy, sezonowy parking na około 500 samochodów, między ul. Średnią a Graniczną, na zdegradowanym dziś terenie. Tam dojazd byłby możliwy i od ul. Olszowej, i od ul. Średniej. Wzdłuż tego całego ciągu komunikacyjnego powstaną także ścieżki rowerowe – dodaje.

  Zmodernizowana ma zostać ul. Siewierska do parkingu przy plaży, a także powstanie nowa, asfaltowa droga wyjazdowa, która będzie prowadzić w większości po śladzie dzisiejszej drogi wyjazdowej – od ul. Malinowe Górki do ul. Konopnickiej. I po takiej właśnie pętli będą tu kursowały autobusy komunikacji miejskiej. W 2018 roku przyjdzie czas na nowy parking na 500 miejsc oraz wytyczenie nowej, szybkiej drogi dojazdowej do samego jeziora dla służb ratunkowych.

  – Mieliśmy zgłoszenia od służb, które dziś w razie interwencji muszą się przeciskać przez cały tłum na plaży, dlatego planujemy powstanie takiej bezpośredniej drogi, umożliwiającej zwodowanie łódki na jeziorze. Właśnie od strony nowego parkingu – mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Po wybudowaniu nowego parkingu ten obecny latem byłby zamykany dla aut, a w tym miejscu mogłyby się odbywać różne plenerowe imprezy.
  Kolejnym etapem będzie połączenie całości z ulicą Robotniczą i parkiem Zielona. Tak, by można było sobie tam także dojechać np. na rolkach i na rowerze.

  Kosztorys inwestorski dla trzech etapów tego przedsięwzięcia to 8 mln zł. W tegorocznym budżecie miejskim na pierwsze prace zarezerwowane zostały 2 mln zł. W dwóch kolejnych latach będą to kwoty po 3 mln zł.

  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama