Dąbrowa Górnicza: Ekonomik świętuje 100 lat! [ZDJĘCIA]

  Dąbrowa Górnicza: Ekonomik świętuje 100 lat! [ZDJĘCIA]

  PAS, mat. ZSE

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zespół Szkół Ekonomicznych świętuje swoje stulecie
  1/135
  przejdź do galerii

  Zespół Szkół Ekonomicznych świętuje swoje stulecie ©PAS

  W czwartek Zespół Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego świętował swoje 100-lecie. Z tej okazji nie mogło zabraknąć uroczystej akademii, wspomnień wychowanków placówki i byłych nauczycieli, no i oczywiście – jak na Ekonomika przystało – jubileuszowego tortu.
  Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w bazylice NMP Anielskiej, a o godz. 11.00 część oficjalna miała już miejsce w murach szkoły. W trakcie akademii nie zabrakło odwołania do długiej historii i przeszłości placówki, a wszyscy zgromadzeni mogli dowiedzieć się, kto założył w Dąbrowie Górniczej szkołę, będącą pierwszym zalążkiem współczesnego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Były też m.in. przedstawienie teatralne, kwiaty i podziękowania dla byłych wychowawców i nauczycieli.
  Potem przyszedł czas na odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która teraz będzie przypominać wszystkim o tym, że ZSE ma już 100 lat, a także zwiedzanie interaktywnej wystawy, przybliżającej dzieje dąbrowskiej placówki. Był też czas na zwiedzanie sal lekcyjnych i pracowni, pamiątkowe zdjęcia. W piątek 10 czerwca na godz. 20.00 zaplanowany został natomiast uroczysty „Bal absolwenta”, który odbędzie się w restauracji Malta.

  – Mam wrażenie, że dzisiejsze święto, oprócz nas wszystkich, wzrusza także zacne, szkolne mury. Dzisiejsze spotkanie łączy w sobie zapisane kartki stuletnich wydarzeń z historii Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Karola Adamieckiego – mówił Tomasz Woźniak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych. – W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne dzwonki, godziny, semestry i wakacje. Napędzają machinę szkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się również wydarzenia niepowszednie. Dzięki którym możliwe jest dokonanie refleksji nad praca własną i pracą szkoły. Do takich wydarzeń należy każdy jubileusz, nie mówiąc już o 100 latach szkoły. Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością. To spotkanie doświadczenia z młodością. Dąbrowski Ekonomik zawsze był zgraną społecznością szkolną, stworzoną przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Wokół szkoły zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne i wrażliwe na potrzeby młodzieży. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć naszą szkołę, jaką widzimy dziś. Przyjazną, rodzinną, a przede wszystkim nowoczesną. Długa jest lista tych, którzy na trwale zapisali się na kartach historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali i wspierali. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień będzie też świętem wspomnień absolwentów. Przywoływanie w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń. Powrót do szkoły, to także powrót do tego, co ocalało w pamięci, jako najpiękniejsze wspomnienie lat młodości. Wierzę w to, że szkoła to nie mury. To przede wszystkim ludzie. Mam nadzieję, że właśnie dziś powrócą najwspanialsze wspomnienia lat spędzonych w murach tej szkoły. Ze szczególnym wzruszeniem myśleć dziś będziemy o tych pedagogach, absolwentach i pracownikach szkoły, którzy odeszli. Choć nie ma ich wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad. Ślad swojego istnienia. O naszej szkole można mówić wiele i bardzo długo. Na przestrzeni lat zmieniała swoją siedzibę, obliczę, strukturę. W istocie jednak pozostała taka sama. Jest nie tylko ważną częścią naszego miasta, ale także częścią naszego życia – dodał.

  HISTORIA SZKOŁY

  Początki działalności naszej szkoły sięgają czasów zaboru rosyjskiego. W pierwszych latach XX wieku szkoła prowadziła swoją działalność jako Prywatne Gimnazjum Ogólnokształcące, później jako Prywatne Gimnazjum Handlowe. W czasie trwania I wojny światowej zawieszono jej pracę, by ponownie, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, powróciła na rynek oświaty pod nazwą Średnia Szkoła Handlowa Żeńska Stowarzyszenia Kupców Polskich. W tym czasie siedzibą szkoły był budynek rodziny Tabakowskich. Po kilku latach szkołę przeniesiono do budynku, gdzie mieściło się Seminarium Nauczycielskie. W czasie okupacji hitlerowskiej szkoła po raz drugi zawiesiła swoją działalność. Po zakończeniu II wojny światowej szkoła została ponownie otwarta pod nazwą Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Handlowe w Dąbrowie Górniczej i mieściła się w prywatnych budynkach pana Urbańczyka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama