Dąbrowa Górnicza: Fabryka Pełna Życia na szlaku Industriady...

  Dąbrowa Górnicza: Fabryka Pełna Życia na szlaku Industriady ZDJĘCIA

  PAS, mat. prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fabryka Pełna Życia, czyli dawne DEFUM, dołączyła do obiektów tegorocznej Industriady
  1/50
  przejdź do galerii

  Fabryka Pełna Życia, czyli dawne DEFUM, dołączyła do obiektów tegorocznej Industriady ©PAS. D. Nowak

  Tegoroczna Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się 10 czerwca. Oprócz kopalni Muzeum Miejskiego Sztygarka po raz pierwszy w trakcie tej imprezy będzie można zobaczyć także bliżej Fabrykę Pełną Życia, która dołączyła do listy prezentowanych obiektów.
  Szlak Zabytków Techniki skupia dziś 47 poprzemysłowych zabytków, które mieszczą się w 28 miastach woj. śląskiego. Wśród debiutantów oprócz Fabryki Pełnej Życia znalazły się też m.in. EC Szombierki (ponownie) oraz osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Dąbrowa Górnicza: znamy szczegóły nowego śródmieścia, które odmieni miasto

  Czas na pomysły na nowe śródmieście w ramach Fabryki Pełnej Życia
  Dąbrowa Górnicza: inauguracja Fabryki Pełnej Życia, nowego centrum
  65 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Uroczyste otwarcie Fabryki Pełnej Życia na terenie Defum, gdzie ma powstać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej

  Dąbrowa Górnicza: inauguracja Fabryki Pełnej Życia, nowego centrum [WIDEO, ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Uroczyste otwarcie Fabryki Pełnej Życia na terenie Defum, gdzie ma powstać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej ©PAS  Wiemy też, że program tegorocznej imprezy konstruowany jest w rytmie maszyny – to motyw przewodni. 8 maja poznamy natomiast pierwsze punkty nowego programu. Wydarzenia tworzące program festiwalu opowiadać będą o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w regionie w wyniku industrializacji. Imprezę poprzedzi "rozruch maszyn", czyli cykl wydarzeń organizowanych w piątkową noc 9 czerwca.

  Na Szlaku Zabytków Techniki będziemy mogli zajrzeć m.in.. do Browaru Zamkowego w Cieszynie, Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Fabryki Porcelany w Katowicach, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Pałacu Schoena w Sosnowcu, czy też Kopalni Guido w Zabrzu.

  Projekt Fabryka Pełna Życia ma sprawić, że w Dąbrowie Górniczej bez naturalnie ukształtowanego przez lata rynku, powstanie nowe śródmieście. Miejska przestrzeń, gdzie będzie można ciekawie spędzić czas, zrobić zakupy, zabawić się, czy wypić kawę. To wszystko powstanie na 4 hektarach gruntów po Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek DEFUM. Dziś wypełnione są kilkoma halami poprzemysłowymi, które mają zostać w przyszłości zagospodarowane.

  Zanim jednak to nowe centrum powstanie za ok. cztery lata miasto stara się pokazywać ten nowy teren mieszkańcom Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. Odbywają się tu imprezy rozrywkowe, warsztaty, na tegorocznych Dniach Dąbrowy Górniczej stanie muzyczna scena.

  Zobacz galerię

  - To był teren, który przez ponad 100 lat był zamknięty i już w 2006 roku, kiedy było wiadomo, że ten zakład chyli się ku upadkowi, władze miasta zastanawiały się, jak ten teren zagospodarować. Teren pojawił się w strategii rozwoju miasta, jako ten, który w przyszłości mógłby być otwarty dla wszystkich mieszkańców. Trwało to długo, dlatego że były to grunty należące do Skarbu Państwa, działała Dąbrowska Fabryka Obrabiarek DEFUM. W momencie, kiedy zakład został zlikwidowany cztery hektary w centrum miasta, zagospodarowane halami poprzemysłowymi, to był obszar, który musieliśmy wykorzystać. Teren został już częściowo otwarty dla mieszkańców. Mamy odważne plany, ale chcemy oczywiście, by te grunty zostały w rękach miasta i mieszkańców. Będziemy dyskutować z mieszkańcami, z przedsiębiorcami, z sąsiadami, którzy tutaj mieszkają. Po to, byśmy wypracowali coś, co będzie na miarę centrum, ale będzie też otwartą przestrzenią publiczną, gdzie spełnią się oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej – mówił Marcin Bazylak, zastępca prezydenta miasta.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem