Dąbrowa Górnicza: Krzysztof Penderecki o życiu i muzyce...

  Dąbrowa Górnicza: Krzysztof Penderecki o życiu i muzyce [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Krzysztof Penderecki poprowadzi inauguracyjny koncert konkursu im. Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia
  1/12
  przejdź do galerii

  Krzysztof Penderecki poprowadzi inauguracyjny koncert konkursu im. Spisaka w Pałacu Kultury Zagłębia ©PAS

  W środę 14 września, w 102. rocznicę urodzin patrona, w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się X Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata. Każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi Krzysztof Penderecki, który w Dąbrowie Górniczej zjawił się w środę przed godziną 15.00.
  W tym roku rywalizować będą młodzi: wiolonczeliści, fleciści i trębacze, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Czekają na nich atrakcyjne nagrody (zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają po 12 tysięcy!) oraz pamiątkowe statuetki. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego flecisty, prof. Jerzego Mrozika z wrocławskiej Akademii Muzycznej. Nadeszło 110 zgłoszeń z: Czech, Chorwacji, Japonii, Węgier, Gruzji, Korei Pd., Niemiec, Słowenii, Tajwanu, Chin, Włoch i Polski.

  Konkurs rozpocznie uroczysty Koncert Inauguracyjny, 14 września, o godz. 18.00 w sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi Maestro Krzysztof Penderecki.
  Maestro Krzysztof Penderecki w Dąbrowie Górniczej zjawił się w środę przed godziną 15.00, by odbyć próbę przed inauguracyjnym koncertem.

  – Michał Spisak tylko dwa razy chyba przyjeżdżał do Warszawy, bo mieszkał w Paryżu. Był bardzo dobrym kompozytorem neoklasycyzmu. On i Grażyna Bacewicz. Spisak się w tym dobrze czuł, bo to był jego język muzyczny. Ja zawsze popieram nowe inicjatywy, wspierające młodych muzyków, tak jak ten dąbrowski konkurs im. Michała Spisaka. Pomoc młodym jest konieczna. Ja także robię to u siebie w Lusławicach w Europejskim Centrum Muzyki – mówi Krzysztof Penderecki. – Mój dziadek był dyrektorem banku, właściwie sam go zbudował. Mieszkaliśmy w domu z dużym pięknym ogrodem, ale to już jest niestety historia. W tym miejscu, gdzie stał ogród wybudowano okropne bloki. Właściwie nie mogę nawet patrzeć w tym kierunku, jak czasem przyjeżdżam do Dębicy. Najpierw wyrzucili nas z domu Niemcy, a potem komuniści nas wyrzucili jako burżujów. Poza tym dziadek był z pochodzenia Niemcem, ale był wielki polskim patriotą. Wszyscy moi wujowie byli natomiast w Legionach Polskich.

  Jak się okazuje dziadek Krzysztofa Pendereckiego miał bardzo dobrą metodę, by zachęcić młodego Krzysztofa Pendereckiego do nauki gry na skrzypcach. – Ponieważ dziadek był bankowcem, wiedział co znaczy pieniądz, dlatego za każde dodatkowe 15 minut nauki gry płacił mi. Dlatego ćwiczyłem bardzo dużo, dwie, trzy godziny dziennie, bo każde dziecko chce iść na lody, chce sobie kupić cukierki. Dzięki tej metodzie, która może nie jest bardzo chwalebna, a mój ojciec był jej przeciwnikiem, zostałem jednak kompozytorem. Bardzo wcześnie zacząłem komponować, bo już jak 7 lat miałem pisałem duety na skrzypce. I tak to zostało. A potem się okazało, że ja i tak nic innego nie potrafię tylko komponować i tak zostało do dzisiaj – dodaje. Jak podkreśla kompozytor inspiruje go do tworzenia natura. – Moja miłość do drzew jest wielka. Posadziłem bardzo duży sad na 20 hektarach. To wszystko zaczęło się 40 lat temu, bo by zobaczyć ten park trzeba poczekać te 30, 40 lat. I teraz to oglądam, co posadziłem jako młody człowiek. I sadzę te drzewa nadal. To jest moja pasja – podkreśla Krzysztof Penderecki.

  Program koncertu inauguracyjnego:


  Michał Spisak – Concerto giocoso Krzysztof Penderecki – Concerto grosso na 3 wiolonczele i orkiestrę Felix Mendelssohn – Bartholdy – Symfonia nr 4 A- dur "Włoska" op. 90
  Wykonawcy:
  Łukasz Frant – wiolonczela
  Adam Krzeszowiec – wiolonczela
  Natalia Kurzac-Kotula – wiolonczela

  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego
  Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w kasie PKZ.

  Przesłuchania kolejnych etapów odbędą się w dniach od 15 do 22 września w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. W trzecim etapie Konkursu i w Koncercie Laureatów (23 września, godz. 18.00) uczestnikom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

  Wstęp na przesłuchania jest wolny, podobnie jak na koncert laureatów. Tu jednak obowiązują bezpłatne wejściówki, które należy odbierać w kasie PKZ.

  *Trąba powietrzna w Chorzowie ZOBACZ NOWE WIDEO I ZDJĘCIA
  *Wakacje przedłużne. To prezent MEN dla uczniów
  *Pielgrzymka kobiet do Piekar Ślaskich 2016 ZDJĘCIA + WIDEO
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama