Ważne
  Dąbrowa Górnicza: Miasto wybuduje trzy bloki, w Ząbkowicach...

  Dąbrowa Górnicza: Miasto wybuduje trzy bloki, w Ząbkowicach już gotowy

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe bloki mieszkalne staną w Dąbrowie Górniczej. o szansa na własne lokum dla młodych lub mniej zamożnych rodzin.
  W rozbieranym budynku typu „Lipsk” mieściło się OHP, a potem uczyli się tu wychowankowie ośrodka dla niewidomych

  W rozbieranym budynku typu „Lipsk” mieściło się OHP, a potem uczyli się tu wychowankowie ośrodka dla niewidomych ©Tomasz Szymczyk

  W Dąbrowie Górniczej, w rejonie ul. Kwiatkowskiego i Wybickiego, powstaną trzy nowe bloki z mieszkaniami komunalnymi. W tym miesiącu miasto zleci opracowanie koncepcji, która określi najlepsze wykorzystanie terenu po byłym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych, jaki od1990 r. przez ponad 20 lat istniał w tym miejscu.

  Obecnie trwa tam wyburzanie starego budynku typu „Lipsk”, którego wraz z innymi zabudowaniami nikt nie chciał kupić. Urzędnicy pierwotnie chcieli bowiem sprzedać ok. 1,6 hektara gruntów po ośrodku za ponad 4,5 mln zł. Nikt nie był jednak tym zainteresowany.Za to teraz wyrosną tu nowe mieszkania dla dąbrowian.

  - Niezależnie od prac rozbiórkowych przygotowujemy zlecenie opracowania koncepcji, która podpowie nam jak zagospodarować ten teren w najbardziej optymalny sposób - mówi Marcin Bazylak, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej. - Aby to ułatwić, w jednocześnie trwających pracach nad planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, chcemy dopuścić w tym miejscu zabudowę wysoką, która pozwoli na stworzenie większej liczby mieszkań na tej samej powierzchni. Według naszych szacunków mamy szansę zmieścić tu trzy budynki wraz z dobrym układem komunikacyjnym i przyjaźnie zaaranżowaną przestrzenią wokół. Szacujemy, że do końca 2017 r. uda nam się skompletować całą dokumentację projektową wraz z pozwoleniami. Dzięki temu z budową, podzieloną na etapy, będziemy mogli ruszyć na początku 2018 roku - dodaje.

  To nie jedyna dobra wiadomość dla dąbrowian, bo w najbliższych tygodniach z własnego lokum przy ul. Armii Krajowej 8 będzie się mogło cieszyć 31 lokatorów wraz z rodzinami. Wkrótce ma się bowiem rozpocząć zasiedlanie nowego bloku komunalnego, jaki właśnie powstał w dzielnicy Ząbkowice. W budynku znajduje się 31 mieszkań z pełnym węzłem sanitarnym, w tym dwa lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. 27 mieszkań ma powierzchnię 35-36 m kw., a cztery powierzchnie od 47 do 54 m kw. Koszt całej inwestycji to 4,3 mln złotych, z czego prawie 1,3 mln złotych pochodziło z Banku Gospodarstwa Krajowego. W każdym mieszkaniu znajduje się większy pokój z aneksem kuchennym i mniejszy (sypialnia) , korytarz oraz łazienka z toaletą. Każde mieszkanie ma też sporych rozmiarów balkon.

  - Inwestycja jest już po wszystkich odbiorach technicznych i czekamy jedynie na uprawomocnienie się wydanego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie budynku. Kiedy tylko to się stanie wprowadzą się tam lokatorzy - mówi Marcin Bazylak.

  W 2017 r. miasto planuje również modernizację i rozbudowę budynku socjalnego przy ul. Łącznej 7, dzięki czemu znajdzie się tam 55 lokali socjalnych. Teren wokół budynku zostanie również zagospodarowany.

  - Mamy gotową dokumentację projektową. Złożony został też wniosek o pozwolenie na budowę. Liczymy, że będzie gotowe w pierwszym kwartale 2017 r. Wtedy ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę inwestycji - mówią urzędnicy Urzędu Miejskiego.

  Miasto planowało także cztery lata temu, że przy ul. Kasprzaka powstaną nowe mieszkania komunalne, a tylko częściowo socjalne. Ostatecznie jednak cała inwestycja w tym miejscu objęła budowę mieszkań socjalnych, których wciąż w mieście brakuje. W dwupiętrowym budynku przygotowanych zostało wówczas 58 lokali. Całość prac kosztowała miasto nieco ponad 5 mln 254 tys. zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama