Dąbrowa Górnicza: okrągły stół w sprawie czystego powietrza...

  Dąbrowa Górnicza: okrągły stół w sprawie czystego powietrza w Zagłębiu ZDJĘCIA

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: okrągły stół w sprawie czystego powietrza w Zagłębiu ZDJĘCIA
  1/55
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Nowak, PAS

  W Pałacu Kultury Zagłębia w czwartek odbyła się konferencja w ramach II Zagłębiowskiego okrągłego stołu dla czystego powietrza. Potwierdziła, że stan powietrza w Zagłębiu w dużej mierze zależy od tego, jak postępują sami mieszkańcy tego regionu i co spalają w swoich piecach. Obecny przez wiele dni zimy smog, to także „zasługa” pogody i specyficznej cyrkulacji powietrza. Fakt faktem ze smogiem walczyć trzeba, bowiem – co potwierdzili specjaliści – ma on wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
  – Województwo śląskie to 4 procent wielkości Polski i 11 procent populacji całego kraju. To jednak właśnie tu emitowana jest prawie połowa wszystkich pyłów, również natężenie ruchu samochodowego w woj. śląskim jest największe. Naszymi badaniami objęliśmy 1218 km kwadratowych aglomeracji, zamieszkiwanej przez około 2 mln mieszkańców.

  Zaobserwowaliśmy związek pomiędzy podwyższonymi stężeniami tlenków azotu oraz pyłów zawieszonych PM10, a częstszą zapadalnością na zawał serca. Podwyższona wartość tlenków azotu miała również wpływ na zwiększoną wartość zatorowości płucnej – mówiła dr Aneta Cieślak ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

  – Z danych wynika, że jakość powietrza w ostatnich latach nie poprawia się, a jest wręcz katastrofalna. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są te cząstki pyłów o najmniejszej średnicy, cząstki ultradrobne, a także jak wykazują ostatnie badania tak zwane nanocząstki, ponieważ one docierają bezpośrednio do pęcherzyków płucnych. I oczywiście do układu oddechowego. Ostre infekcje układu oddechowego mają też swoje przełożenie m.in. na zwiększoną ilość wizyt w placówkach POZ. Jeśli chodzi o skutki przewlekłe, to mamy zwiększoną zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia.

  W przypadku przekroczenia norm benzo(a)pirenu o ponad 2 tys. procent możemy spodziewać się za kilka lat epidemii chorób nowotworowych. One powstają po pięciu, dziesięciu, czy piętnastu latach od takich właśnie epizodów ostrych narażeń na benzo(a)piren. Ryzyko populacyjne jest tu duże, ponieważ mamy do czynienia z narażeniem dużej ilości osób na szkodliwe działanie tego, co mamy dziś w powietrzu - podkreśliła dr hab. nauk med. Renata Złotkowska z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

  Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego podkreślił, że główną przyczyną powstawania smogu w naszym regionie jest spalanie słabej jakości węgla w starych piecach – „kopciuchach”, które dziś nie spełniają żadnych norm. – Niestety nikogo nie można ukarać, kiedy tych dni z przekroczeniem norm pyłu zawieszonego PM10 będzie więcej niż 35 dni w roku, a w Dąbrowie Górniczej limit wyczerpaliśmy już 15 lutego.

  Są też badania za zeszły rok rakotwórczego benzo(a)pirenu i te stężenia wzrosły. W Dąbrowie Górniczej, gdzie mierzy się jego stężenie, średniorocznie mieliśmy 577 procent normy, a w Katowicach nawet więcej, bo 620 proc. tamtejsza stacja wykazała. Są też wyniki za pierwsze dwa tygodnie stycznia tego roku – przekroczenie norm wynosi aż 2670 procent. Takim powietrzem oddychaliśmy w tym roku, a podejrzewam, że ten wynik będzie jeszcze wyższy. Pył zawieszony i benzo(a)piren jest efektem palenia węgla i drewna w starych piecach. Do likwidacji w czterech największych miastach Zagłębia jest około 44 tysięcy takich starych pieców. Najwięcej w Sosnowcu, około 16 tysięcy.

  To są dane szacunkowe. Rocznie w naszym regionie znika niestety tylko 400 takich pieców. Jeśli szybciej zaczniemy likwidować te piecie, to może nasze wnuki, prawnuki dożyją kiedyś lepszych czasów. Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zakazem sprzedaży kotłów pozaklasowych, ale z tego, co słyszymy, nie będzie ograniczeń w spalaniu najgorszego jakościowo węgla, więc to nic nie zmieni. To nie jest ograniczenie niskiej emisji. Trwają prace nad uchwałą antysmogową dla naszego województwa. Według ostatnich wypowiedzi marszałka na sesji kwietniowej ma być ona przyjęta. Ma ona doprowadzić do tego, że w 2027 roku zniknie w naszym regionie ostatni stary piec, zanieczyszczający środowisko i powietrze – mówił Rafał Psik.
  Zobacz galerię
  Podczas konferencji zorganizowanej przez Zagłębiowski Alarm Smogowy poznaliśmy m.in. obecne i planowane działania dla poprawy stanu powietrza regionie. Zaprezentowane zostały również liczne dobre praktyki w zakresie działań dla poprawy stanu powietrza, zarówno z Polski jak i z innych krajów. W panelu prezydenckim udział wzięli: burmistrz Czeladzi – Zbigniew Szaleniec, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej – Damian Rutkowski, zastępca prezydenta Sosnowca – Krzysztof Haładus oraz wicemarszałek województwa śląskiego – Stanisław Dąbrowa.


  Pył zawieszony PM 10

  Składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.

  Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

  Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
  Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego wynosi 40 µg/m3,
  Poziom informowania - 200 µg/m3
  Poziom alarmowy - 300 µg/m3

  Pył zawieszony PM 2,5


  to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.
  Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3
  Źródło: WIOŚ Warszawa http://sojp.wios.warszawa.pl/index.php?page=PM10_i_PM25

  Benzo(a)piren

  to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
  Dopuszczalny średnioroczny poziom B(a)P to 1 ng/m3


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama