Ważne
  Dąbrowa Górnicza: remont strażnicy przy ul. Podlesie na...

  Dąbrowa Górnicza: remont strażnicy przy ul. Podlesie na ukończeniu [ZDJĘCIA]

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Strażnica w Dąbrowie Górniczej zmieniła wygląd, a do tego jest teraz znacznie cieplej w środku
  1/63
  przejdź do galerii

  Strażnica w Dąbrowie Górniczej zmieniła wygląd, a do tego jest teraz znacznie cieplej w środku ©PAS

  Dobiega końca przebudowa i termomodernizacja głównej siedziby dąbrowskich strażaków. Przy ul. Podlesie 2 wygląd zmieniło pięć budynków, wchodzących w skład strażnicy, a do tego spore zmiany zaszły wewnątrz poszczególnych obiektów. Obecnie trwa jeszcze przebudowa szatni i zaplecza socjalnego dla strażaków, na dokończenie której potrzebne będzie jeszcze około 300 tysięcy złotych. Zobaczcie zdjęcia!
  – W ramach termomodernizacji prawie wszystkie prace zostały wykonane, teraz trwają dodatkowe. Trochę przeszkadza nam aura, by zakończyć wszystkie prace na zewnątrz. Dużym wyzwaniem w tym roku będzie zmierzenie się z koniecznością pozyskania funduszy na dokończenie remontu szatni i całego zaplecza dla strażaków, bowiem wkrótce będzie ono wykonane w stanie surowym. Trzeba je oczywiście dokończyć i odpowiednio wyposażyć.
  A to koszty sięgające prawie 300 tysięcy złotych – mówi młodszy brygadier Robert Kulej, naczelnik wydziału kwatermistrzowsko-technicznego KM PSP w Dąbrowie Górniczej. – Priorytetem dla nas będzie właśnie dokończenie szatni i zaplecza. Dodatkowo dzięki Ekocemowi mamy zrobione piękne betonowe posadzki. Przerabiamy też m.in. schody wewnątrz. Udało nam się zamontować w części garażowej specjalny świetlik w dachu, który pozwala zaoszczędzić na oświetleniu, a sprawia, że wewnątrz jest zdecydowanie jaśniej. Po wymianie całej instalacji grzewczej we wszystkich budynkach jest też zdecydowanie cieplej – dodaje.

  Elewacja strażnicy ma teraz szaro-czerwony kolor, wkrótce nad garażami pojawi się także ponownie napis, mówiący o tym, że to siedziba dąbrowskich strażaków. Termomodernizacja objęła pięć budynków: administracyjny, garażowo-magazynowy, koszarowy, warsztatowy i budynek stacji paliw. Koszty termomodernizacji wynoszą 2 mln 499 tys. 339 zł, z czego dofinansowanie z NFOŚiGW to 2 mln 364 tys. 339 zł. Pełen zakres prac to: docieplenie elewacji, wymiana i docieplenie dachu, zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła, wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania, wymiana źródeł światła na LED-owe. Pojawią się też kolektory słoneczne, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu wody.

  Pieniądze na projekt przebudowy i modernizacji szatni w wysokości 60 tys. zł przekazało miasto, natomiast prace finansowane są z funduszy komendanta głównego PSP. To kwota 150 tys. zł. – Ten etap zakończy się stanem surowym. Po zakończeniu całej inwestycji powstanie natomiast jedna szatnia z częścią czystą, gdzie będzie węzeł sanitarny, a zupełnie osobno będzie tzw. szatnia brudna. Tam po skończonej służbie strażacy będą zostawiać ubrania, hełmy, buty, w których wyjeżdżają do pożarów i akcji w terenie – mówi młodszy brygadier Robert Kulej.

  Obecnie w KM PSP w Dąbrowie Górniczej pracuje 100 strażaków, w czym 16 osób w budynku administracyjnym, a pozostała część strażaków pracuje na trzy zmiany w systemie 24 godziny pracy, 48 godzin odpoczynku.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama