Ważne
  Dąbrowa Górnicza: "rośnie" nowe ogrodzenie do Pogorii IV...

  Dąbrowa Górnicza: "rośnie" nowe ogrodzenie do Pogorii IV ZDJĘCIA

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: "rośnie" nowe ogrodzenie do Pogorii IV ZDJĘCIA
  1/15
  przejdź do galerii

  ©fot. Łukasz Zalega

  Na początku lipca nad Pogorią IV od strony Dąbrowy Górniczej rowerzystów zaskoczyła siatka, która przecinała ścieżkę rowerową. Teraz zastanawiają się czy słupki, które pojawiły się od strony Wojkowic Kościelnych i przecięły parking oznaczają, że w tym miejscu także powstanie ogrodzenie?
  Na początku lipca pojawiła się m.in. siatka zagradzająca ścieżkę rowerową od strony Dąbrowy Górniczej - Ujejsca, od ul. Krynicznej. Wjazd na dalszy bieg ścieżki w kierunku Wojkowic Kościelnych został zagrodzony wysoką siatką, na której pojawiła się tablica informująca, że to teren prywatny, a wstęp jest tam wzbroniony. Teraz część siatki zniknęła, bo nie była na terenie właściciela, który ją postawił.


  Teraz od strony Kuźnicy Warężyńskiej pojawiły się kolejne słupki. Jak twierdzą urzędnicy z Siewierza, teren należy do prywatnego właściciela. Tym razem od strony parkingu. O co chodzi w całym tym zamieszaniu i czy teraz nagle wszyscy właściciele terenów będą się odgradzać nad Pogorią IV? Rowerzyści z Zagłębia chętnie wybierają trasy wokół dąbrowskich zbiorników Pogoria. Jednak nie tylko oni. Pogoria IV to ulubione miejsce miłośników quadów, sportów motorowodnych czy po prostu biwakowania. W to miejsce przyjeżdżają mieszkańcy dosłownie z całego regionu.

  - Stanowisko gminy Siewierz jest cały czas takie samo w tej sprawie. Można było się przygotować do funkcji rekreacyjnych tego miejsca, ale wówczas RZGW w Gliwicach nie wydało zgody. W 2008 roku mieliśmy pieniądze z Unii Europejskiej, przygotowaliśmy projekt. Teraz pieniędzy nie ma, a ja jako burmistrz nie będę kosztem mieszkańców inwestował w to miejsce - mówi Zdzisław Banaś, burmistrz miasta i gminy Siewierz.

  - Teraz to miejsce stanowi ogromny problem. Mieszkańcy zobligowali mnie do tego, by zapewnić tam bezpieczeństwo. Dlatego ustawiliśmy szlaban, dlatego rozpoczęliśmy współpracę z policją i daliśmy pieniądze na dodatkowe patrole. Zbiornik nie jest przygotowany, by kąpali się tam ludzie. Chociaż podczas spotkania u wojewody dowiedzieliśmy się, że Pogoria IV pełni taką samą funkcję jak Pogoria III czy Przeczyce. Przez lata RZGW twierdziło, że to zbiornik retencyjny, a teraz dowiadujemy się, że to zbiornik, który ma funkcje rekreacyjne i retencyjne. Nie mamy pieniędzy jako gmina, by tam inwestować. By inwestować w miejsce, które jest atrakcyjne przez dwa miesiące w roku, bo ta inwestycja nam się po prostu nie zawróci - dodaje burmistrz.

  Dwa tygodnie temu w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w tej sprawie.
  - Już od 11 lat nikt nie potrafi uregulować sytuacji na tym zbiorniku - mówi Sławomir Dembski, wiceprezes Stowarzyszenia Pogoria IV.
  - Protokół, który został przedstawiony, nie pokazuje pełnego obrazu tego spotkania - dodaje Dembski. By udało się zagospodarować zbiornik zarówno Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej jak i Rada Powiatu Będzińskiego muszą podjąć stosowne uchwały w tej sprawie. Każda z rad w drodze uchwały powinna na swoim terenie wprowadzić regulamin organizacji rekreacji i turystyki, wprowadzić strefy i oznakowanie na obszarze wodnym. W trakcie spotkania założono, że teren zostanie podzielony na strefę ciszy od strony gminy Siewierz i część przeznaczoną dla jednostek pływających na terenie Dąbrowy Górniczej.

  Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska  Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE


  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS


  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Jo

   do Jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ...zalać betonem ten syf razem z samochodami które tam parkują... same blachy SY, SI, SK, SH.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I dobrze

   Jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ogrodzic i zalać ten cały gorolski syf betonem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama